Hrad: ČT odmítla Klause

  0:01aktualizováno  0:01
Kancelář prezidenta obvinila Českou televizi, že neumožnila Václavu Klausovi vystoupit a bezprostředně okomentovat sobotní výsledek referenda o vstupu Česka do EU. Reagovala tak na kritiku, kterou si Klaus vysloužil za to, že s prvním komentářem vystoupil až v neděli večer v Českém rozhlase.

Většinu víkendu strávil prezident na chalupě v jižních Čechách.

Šéf tiskového odboru Hradu Petr Hájek pro MF DNES řekl: "Říkali jsme zástupcům České televize, že navrhujeme jakékoliv vystoupení prezidenta v jakékoliv sobotní relaci na ČT 1. Oni to odmítli s tím, že na to nemají formát. Dál nemám, co bych komentoval. Myslím, že veřejnoprávní médium se v tak závažné věci snad ještě nikdy takto k hlavě státu nezachovalo," říká Hájek.

Česká televize to však odmítá. Šéfredaktor zpravodajství Karel Novák říká, že prezidentské kanceláři nabídli vystoupit v nedělní diskusi předsedů politických stran. To Hrad nechtěl a přišel s nabídkou rozhovoru v Událostech.

"Hrad nám nabídl pěti- až desetiminutový rozhovor v nedělních Událostech. To ale byla pro nás neúnosně dlouhá doba, jde skoro o polovinu vysílací doby. A tak jsme nabídli přímý vstup přenášený z Hradu na závěr nedělní diskuse politiků, to později odmítli také," argumentuje Novák a dodává, že se o sobotě nediskutovalo.

Mluvčí prezidenta Tomáš Klvaňa řekl, že ČT nabízel vystoupení jak v sobotních, tak nedělních Událostech. "Dali jsme jim na vybranou oba dny," tvrdí Klvaňa.

Předseda Rady České televize Jan Mrzena soudí, že ČT měla být pružná a vystoupení Klausovi umožnit. "Měla udělat určité formátové ústupky, nemuselo to být v rámci Událostí. Obecně si myslím, že pan prezident by měl v takových chvílích prostor dostat," říká Mrzena.

Když prezident Václav Klaus nepochodil u České televize, rozhodl se strávit nikým nerušenou sobotu. Podle sobotního vyjádření mluvčího Tomáše Klvani byl totiž Klaus na chalupě v jižních Čechách.

Ředitel tiskového odělení prezidentské kanceláře Petr Hájek říká: "Jít do jiné televize nás nenapadlo. Takovouto službu by měla poskytovat veřejnoprávní televize. Kdybychom šli jinam, určitě by to bylo napadáno, že prezident mluvil pro soukromou televizi."

V sobotu odpoledne, kdy vyšly první výsledky referenda (drtivá většina voličů byla pro vstup do Evropské unie), Václav Klaus pouze prostřednictvím svého mluvčího Klvani novinářům vzkázal: "Prezident výsledek tohoto typu očekával. Účast mohla být vyšší, ukázalo se však, že i tak byla vyšší než v zemích s povinným kvotem účasti. Podle názoru prezidenta je teď třeba dívat se dopředu. Velmi záleží na tom, jak se v EU zabydlíme a jaká ona sama bude."

Prezident Klaus v sobotu nepřijal ani pozvání ministerstva zahraničí na recepci do Černínského paláce, ani se nezúčastnil oslav na Hradčanském náměstí. Teprve v neděli navečer vystoupil v Českém rozhlase a vzápětí poskytl rozhovor MF DNES.

Zda má z výsledku referenda radost, neodpověděl. Na otázku, jestli podle něho občané v prvním referendu obstáli, řekl: "Myslím, že ano. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se rozhodli přijít do volebních místností, kteří se rozhodli svým hlasováním aktivně vyjádřit svou občanskou angažovanost. Budoucnost ukáže všem, i té čtvrtině, která hlasovala proti, zda její obavy byly oprávněné, či liché, a zrovna tak ta budoucnost ukáže, zda očekávání těch tří čtvrtin, které hlasovaly pro, budou nebo nebudou naplněna."

Jak hlasoval on sám, zůstává tajemstvím. On to říci nechtěl. A Petr Hájek z prezidentské kanceláře pro to má plné pochopení. "Volba je tajná. Pan prezident svým postojem dává najevo respekt k demokratickému, a tedy tajnému hlasování a ctí ho."

Autoři:

Označení „česká Greta“ mě neuráží, řekla klimatická aktivistka v Rozstřelu

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz