Filmům chybí nový Fellini, říká dramaturg Pražského jara Antonín Matzner

  11:17aktualizováno  11:17
Doma by toužil mít obrazy Mondriana, Brueghela či Vermeera. Doslova na posezení přečetl Gottland Mariusze Szczygiela. Navštěvuje operu, ale stejně tak rád chodí na fotbal. Antonín Matzner, dramaturg Pražského jara, producent, hudební režisér, publicista a spisovatel, autor knih o Pražskému jaru či o skupině Beatles.

Čert ví, jaký by byl výsledný dojem, kdyby se Pavel Koutecký dožil závěrečných prací a sestříhal Občana Havla sám, říká Antonín Matzner. | foto: © Pražské jaro - Zdeněk Chrapek

1. Zkuste odhadnout, kolik knih jste přečetl za svůj dosavadní život. A kolik asi tak knih máte doma? Počítal jste to někdy? A kterou knihu čtete právě teď?
To si skutečně netroufám odhadnout. Doma mám v přítomné době kolem dvou tisíc knih převážně odborné literatury, další – zejména beletristické – jsme už před časem odvezli z nedostatku místa na chalupu. Právě nečtu nic, ale docela nedávno jsem dostal od Jiřinky Fikejzové knížku Gottland polského autora Mariusze Szczygiela a tu jsem zkonzumoval doslova na posezení.

2. Které výtvarné dílo byste toužil mít ve svém obývacím pokoji? A koupil jste si někdy nějaké? Kdy jste byl naposledy na výstavě? Na které? A proč?
Jakéhokoli Mondriana, Brueghela či Vermeera, ale nepohrdl bych ani nějakým manýristickým zátiším některého z Holanďanů z počátku 17. století. Teď už jsem si dlouho nic nekoupil, ale naštěstí vím, kde mám ty "své“ obrázky hledat.

Pokud jde o výstavy, mám dost smůlu a nezúčastním-li se přímo vernisáže, většinou tu plánovanou návštěvu odkládám tak dlouho, až to prošvihnu. Naposledy jsem byl ve Slovenském institutu na obstojné retrospektivě Vincenta Hložníka, tuším ze sbírek Považské galerie v Žilině. Asi jsem tam šel proto, že znám jeho dílo, jak se říká, jen z rychlíku a dlouho jsem žádný z jeho obrazů neviděl.

. Kulturní sedma

Anketa, v níž oslovujeme české osobnosti a ptáme se na jejich kulturní zájmy a priority, bude jednou za několik dní vycházet exkluzivně v Kavárně on-line. Délka odpovědí záleží pouze a jen na oslovených osobnostech. Chcete-li znát odpovědi na Kulturní sedmu od někoho konkrétního, napište nám (idnes@idnes.cz), oslovíme jej. 

3. Máte svoji oblíbenou divadelní scénu? Kolikrát jste byl letos v divadle? A na čem?
Pohříchu jsem byl letos jenom na samých operách, jakkoli jsem se neúspěšně pokoušel dostat do Dejvického divadla na Theremina. V Národním divadle jsem viděl Normu a dvě inscenace importované ze Slovenského národního divadla: Straussovu Ariadnu na Naxu a výtečné Jakubiskovo představení Suchoňovy Krútňavy. Byl jsem překvapen, jak je ta Suchoňova hudba, zkomponovaná koncem čtyřicátých let, a kterou jsem sám slyšel naposledy někdy v polovině šedesátých let snad v Krombholcově nastudování, stále silná a veskrze svá. V košické opeře, kterou teď velmi osvíceně řídí Peter Dvorský, jsem na jaře zhlédl Rusalku ve stejné Troškově režii, která se dává i v pražské Státní opeře, tam ovšem s hostující Gabrielou Beňačkovou v titulní roli.

A konečně jsem navštívil na červnovém Holland festivalu v Amsterdamu rovněž dvě opery: téměř šestihodinového Sv. Františka od Oliviera Messiaena, na kterého jsem byl zvědavý a natěšený už dlouho a zklamán jsem nebyl, a novou operu nizozemského skladatele Louise Andriessena La Commedia podle Danta. Odtamtud jsem odcházel trochu v rozpacích a mnohem méně nadšený než svého času ze světové premiéry jeho opery Psaní Vermeerovi v inscenaci Petera Greenawaye.

4. Při které hudbě se odvážete? Posloucháte ji raději doma v klidu, nebo na koncertě?
Pořád mě ještě nepřestal bavit a odvazovat jazz, který nejraději poslouchám v odpovídající atmosféře – tedy naživo v klubu. Tu "smutnou“ hudbu, jako třeba Mahlerovy symfonie, poslouchám naopak nejraději sám doma.
 
5. Chodíte se do kina hlavně bát, pobavit, nebo snad i poučit, ba povznést? Na čem jste byl v kině naposledy sám od sebe, dobrovolně? A co jste tomu říkal?
Protože už se až na úplné výjimky nerodí filmy, které moji generaci kdysi povznášely a potažmo přinášely i jisté poučení, jaké točili třeba Fellini, Antonioni, Buňuel, Bergman, ale také třeba Vláčil, chodím se už dneska do kina hlavně odreagovat. Tedy z podobných pohnutek, kvůli kterým chodím na fotbal. Sám od sebe jsem byl naposledy na celovečerním dokumentu Občan Havel. Jednak z úcty k osobě exprezidenta, jednak ze zvědavosti, jak se toho režisér Pavel Koutecký, kterého jsem znal, zhostil. Odcházel jsem nadmíru spokojen, byť s pocitem, že je to možná až příliš dlouhé. Čert ví, jaký by byl ten výsledný dojem, kdyby se Pavel dožil závěrečných prací a sestříhal ten nasnímaný materiál sám? 

6. Kolik hodin týdně strávíte sledováním televize? Na jakou stanici se díváte především? Máte svůj oblíbený pořad?
Kromě zpravodajských relací a sportovních přenosů se snažím na to vůbec nedívat. Nejraději mám ČT2, v rámci časových možností sleduji různé historické dokumenty či pořady typu třeba Terra musica.
 
7. Zkuste zcela subjektivně, jen sám za sebe, jmenovat tři až pět nejvýznamnějších uměleckých děl, která v České republice po listopadu 1989 podle vás vznikla.
Na to se necítím dostatečně kompetentní už proto, že nemám ten správný celkový přehled. Ostatně podobné žebříčky toho "nej, nej" jsou zrovna v kumštu hodně ošemetné. 

Autoři: , Kavárna

Karel je normální člověk, ale má silnou auru, řekla o Gottovi Zelenková v Rozstřel

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Najdete na iDNES.cz