Filmům chybí nový Fellini, říká dramaturg Pražského jara Antonín Matzner

  11:17aktualizováno  11:17
Doma by toužil mít obrazy Mondriana, Brueghela či Vermeera. Doslova na posezení přečetl Gottland Mariusze Szczygiela. Navštěvuje operu, ale stejně tak rád chodí na fotbal. Antonín Matzner, dramaturg Pražského jara, producent, hudební režisér, publicista a spisovatel, autor knih o Pražskému jaru či o skupině Beatles.

Čert ví, jaký by byl výsledný dojem, kdyby se Pavel Koutecký dožil závěrečných prací a sestříhal Občana Havla sám, říká Antonín Matzner. | foto: © Pražské jaro - Zdeněk Chrapek

1. Zkuste odhadnout, kolik knih jste přečetl za svůj dosavadní život. A kolik asi tak knih máte doma? Počítal jste to někdy? A kterou knihu čtete právě teď?
To si skutečně netroufám odhadnout. Doma mám v přítomné době kolem dvou tisíc knih převážně odborné literatury, další – zejména beletristické – jsme už před časem odvezli z nedostatku místa na chalupu. Právě nečtu nic, ale docela nedávno jsem dostal od Jiřinky Fikejzové knížku Gottland polského autora Mariusze Szczygiela a tu jsem zkonzumoval doslova na posezení.

2. Které výtvarné dílo byste toužil mít ve svém obývacím pokoji? A koupil jste si někdy nějaké? Kdy jste byl naposledy na výstavě? Na které? A proč?
Jakéhokoli Mondriana, Brueghela či Vermeera, ale nepohrdl bych ani nějakým manýristickým zátiším některého z Holanďanů z počátku 17. století. Teď už jsem si dlouho nic nekoupil, ale naštěstí vím, kde mám ty "své“ obrázky hledat.

Pokud jde o výstavy, mám dost smůlu a nezúčastním-li se přímo vernisáže, většinou tu plánovanou návštěvu odkládám tak dlouho, až to prošvihnu. Naposledy jsem byl ve Slovenském institutu na obstojné retrospektivě Vincenta Hložníka, tuším ze sbírek Považské galerie v Žilině. Asi jsem tam šel proto, že znám jeho dílo, jak se říká, jen z rychlíku a dlouho jsem žádný z jeho obrazů neviděl.

. Kulturní sedma

Anketa, v níž oslovujeme české osobnosti a ptáme se na jejich kulturní zájmy a priority, bude jednou za několik dní vycházet exkluzivně v Kavárně on-line. Délka odpovědí záleží pouze a jen na oslovených osobnostech. Chcete-li znát odpovědi na Kulturní sedmu od někoho konkrétního, napište nám (idnes@idnes.cz), oslovíme jej. 

3. Máte svoji oblíbenou divadelní scénu? Kolikrát jste byl letos v divadle? A na čem?
Pohříchu jsem byl letos jenom na samých operách, jakkoli jsem se neúspěšně pokoušel dostat do Dejvického divadla na Theremina. V Národním divadle jsem viděl Normu a dvě inscenace importované ze Slovenského národního divadla: Straussovu Ariadnu na Naxu a výtečné Jakubiskovo představení Suchoňovy Krútňavy. Byl jsem překvapen, jak je ta Suchoňova hudba, zkomponovaná koncem čtyřicátých let, a kterou jsem sám slyšel naposledy někdy v polovině šedesátých let snad v Krombholcově nastudování, stále silná a veskrze svá. V košické opeře, kterou teď velmi osvíceně řídí Peter Dvorský, jsem na jaře zhlédl Rusalku ve stejné Troškově režii, která se dává i v pražské Státní opeře, tam ovšem s hostující Gabrielou Beňačkovou v titulní roli.

A konečně jsem navštívil na červnovém Holland festivalu v Amsterdamu rovněž dvě opery: téměř šestihodinového Sv. Františka od Oliviera Messiaena, na kterého jsem byl zvědavý a natěšený už dlouho a zklamán jsem nebyl, a novou operu nizozemského skladatele Louise Andriessena La Commedia podle Danta. Odtamtud jsem odcházel trochu v rozpacích a mnohem méně nadšený než svého času ze světové premiéry jeho opery Psaní Vermeerovi v inscenaci Petera Greenawaye.

4. Při které hudbě se odvážete? Posloucháte ji raději doma v klidu, nebo na koncertě?
Pořád mě ještě nepřestal bavit a odvazovat jazz, který nejraději poslouchám v odpovídající atmosféře – tedy naživo v klubu. Tu "smutnou“ hudbu, jako třeba Mahlerovy symfonie, poslouchám naopak nejraději sám doma.
 
5. Chodíte se do kina hlavně bát, pobavit, nebo snad i poučit, ba povznést? Na čem jste byl v kině naposledy sám od sebe, dobrovolně? A co jste tomu říkal?
Protože už se až na úplné výjimky nerodí filmy, které moji generaci kdysi povznášely a potažmo přinášely i jisté poučení, jaké točili třeba Fellini, Antonioni, Buňuel, Bergman, ale také třeba Vláčil, chodím se už dneska do kina hlavně odreagovat. Tedy z podobných pohnutek, kvůli kterým chodím na fotbal. Sám od sebe jsem byl naposledy na celovečerním dokumentu Občan Havel. Jednak z úcty k osobě exprezidenta, jednak ze zvědavosti, jak se toho režisér Pavel Koutecký, kterého jsem znal, zhostil. Odcházel jsem nadmíru spokojen, byť s pocitem, že je to možná až příliš dlouhé. Čert ví, jaký by byl ten výsledný dojem, kdyby se Pavel dožil závěrečných prací a sestříhal ten nasnímaný materiál sám? 

6. Kolik hodin týdně strávíte sledováním televize? Na jakou stanici se díváte především? Máte svůj oblíbený pořad?
Kromě zpravodajských relací a sportovních přenosů se snažím na to vůbec nedívat. Nejraději mám ČT2, v rámci časových možností sleduji různé historické dokumenty či pořady typu třeba Terra musica.
 
7. Zkuste zcela subjektivně, jen sám za sebe, jmenovat tři až pět nejvýznamnějších uměleckých děl, která v České republice po listopadu 1989 podle vás vznikla.
Na to se necítím dostatečně kompetentní už proto, že nemám ten správný celkový přehled. Ostatně podobné žebříčky toho "nej, nej" jsou zrovna v kumštu hodně ošemetné. 

Autoři: , Kavárna

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz