Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. února 2020 Patrik

Evropa vojensky povážlivě slábne. Francie to nezachrání

  8:54aktualizováno  8:54
Za necelé dva roky Francie uskutečnila tři rozhodné zahraniční vojenské intervence. V březnu 2011 její vzdušné údery (společně s britskými) překazily v Libyi plány jednotek plukovníka Muammara al-Kaddáfího, které se chystaly znovu obsadit Benghází. Měsíc nato v Pobřeží slonoviny francouzské síly uvěznily prezidenta Laurenta Gbagba, který odmítl uznat volební vítězství svého soupeře, čímž zemi vystavil riziku občanské války. Teď Francie zasahuje v Mali.

Francouzští vojáci na vojenské základně v Bamaku (15. ledna 2013) | foto: Reuters

Posledně jmenovaná intervence se zprvu plánovala jako součást evropské mise na podporu afrických sil, ale Francie se nenadále rozhodla jednat jednostranně, aby zmírnila postup islamistů, neboť hrozilo, že ovládnou Mopti, poslední překážku před dosažením hlavního města Bamaka. Kromě toho se Francie snaží ochránit své početné občany v regionu, zachovat stabilitu v oblasti Sahelu, pro niž jsou typické slabé státy, a předejít proměně Mali v základnu islamistického terorismu zaměřeného na Evropu.

V sázce je mnoho – tím spíš, že francouzská intervence bude zřejmě rozsáhlá. Islamisté byli sice dočasně přemoženi, ale jsou dobře vyzbrojeni a dostávají zásoby z Libye přes Alžírsko, které doma islamisty potlačilo, leč zdá se, že nad jejich přesuny přes své území přimhuřuje oči. Zdatnost malijské armády a jednotek dalších západoafrických zemí, které se operace mají zúčastnit, navíc nestačí na to, aby dokázala vývoj zvrátit. Spojené státy se snažily malijskou armádu vycvičit, ale žalostně selhaly.

Jaké má Paříž pohnutky

Jestliže je tedy v sázce bezpečnost celé Evropy, proč se angažuje jediná Francie? Jedním vysvětlením je pohlížet na intervenci jako na neokoloniální pokus ochránit francouzskou državu. To je hluboký omyl. Francie nemá žádný zájem na ochraně malijského režimu, o němž ví, že je zkorumpovaný a neschopný; ostatně nedávno odmítla vyslyšet žádost režimu prezidenta Françoise Bozizého o pomoc při postupu proti vzbouřencům ve Středoafrické republice.

Francouzské stíhačky letí bojovat na sever Mali.

Francouzské stíhačky letí bojovat na sever Mali.

Pohnutky Francie jsou širší. Subsaharskou Afriku a arabský svět v prvé řadě vždy pokládala za přirozené sféry politického a strategického vlivu, které jsou nezbytné k zachování jejího postavení jako světové mocnosti. Druhé vysvětlení je věrohodnější: Francie je vedle Velké Británie jedinou skutečnou vojenskou mocností Evropy. Je přesvědčena, že akceschopný vojenský potenciál je podmínkou moci – což je názor, jejž nesdílí drtivá většina evropských států, které nadále projevují kolektivní averzi vůči válce.

Bez vůle a energie

Ovšemže, Evropa má prostředky ke společnému jednání. V roce 2003, po propuknutí irácké války, si Evropa osvojila strategii, kterou připravil Javier Solana, tehdejší vysoký představitel Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku. Avšak třebaže se mnoho Evropanů naivně domnívalo, že se jedná o předehru ke společné evropské strategii, návrh byl koncipován natolik vágně, aby umožnil jakýkoli výsledek – popřípadě žádný výsledek.

Lisabonská smlouva zmiňuje „stálou strukturovanou spolupráci“ v bezpečnostní a obranné politice a existuje celý institucionální aparát politických a vojenských výborů, jejichž úkolem je předvídat, připravovat a realizovat vojenské operace na evropské úrovni. Tomuto mechanismu ale schází společná politická vůle, potřebná k jeho uvedení do chodu; čím méně se využívá, tím méně použitelný bude.

Francouzští vojáci kontrolují po přistání v Bamaku munici. (13. ledna 2013)

Francouzští vojáci kontrolují po přistání v Bamaku munici (13. ledna 2013)

Během libyjské krize se Solanova nástupkyně Catherine Ashtonová cíleně snažila omezit EU v její úloze na jakousi „supernevládku“ zaměřenou na humanitární pomoc a hospodářský rozvoj. Nedávno EU vyzvala své členy, aby se při rozhodování o zastoupení Palestiny v Organizaci spojených národů zdrželi hlasování – podivný způsob jak potvrdit odhodlání Evropy být globálním lídrem.

Londýn Bruselu nevěří

Podle Velké Británie je celoevropská obrana ztracený případ. Od této zásady se odchýlila jen jedenkrát, když souhlasila s účastí na operaci Atalante namířené proti pirátům ve vodách kolem Afrického rohu – zřejmě proto, že byla pověřena velením. Těm, kdo chtějí společný obranný potenciál Evropy, chybí tudíž prostředky k jeho vytvoření, kdežto ti, kdo takové prostředky mají, jej nechtějí (snad s výjimkou Francie).

Britská dvojstranná spolupráce s Francií – výrazná během libyjské krize – je občas velmi silná. Avšak navzdory smlouvě z roku 2010 o obranné a bezpečnostní spolupráci mezi těmito dvěma zeměmi se Britové z rozpočtových důvodů rozhodli nakoupit letouny, které nebudou slučitelné s francouzskými letadlovými loděmi.

Francouzští vojáci na základně v Bamaku (16. ledna 2013)

Francouzští vojáci na základně v Bamaku (16. ledna 2013)

Dokonce i Španělsko a Itálie, dvě země nejvíce dotčené děním ve Středomoří a Sahelu, výrazně snížily své vojenské výdaje. Oproti Německu se sice obě zapojily do libyjského zásahu, ale s přísně omezenými pravidly účasti svých sil. Italské námořní jednotky například měly příkazy vyhýbat se vodám u pobřeží Tripolisu a španělské tankovací letouny měly zakázáno doplňovat palivo stíhačkám.

I Německo couvá

Evropa jako celek v současnosti vynakládá na obranu jen 1,6 % svého HDP, oproti 4,8 % v USA. Jde o jediný region světa, kde se vojenské výdaje snižují. Evropou nasazené jednotky jsou mimořádně malé; celosvětově představují 4 % vojenského personálu, oproti 14 % v případě USA. Jak dokládá úspěšný odpor Německa vůči navržené fúzi EADS/BAE, která byla v říjnu úředně zrušena, oslabuje i průmyslová spolupráce, která by mohla představovat ekonomickou a vojenskou výhodu.

Německo od účasti ve vojenských operacích v Afghánistánu budilo dojem, že přistoupilo k robustnější politice. Teď však couvá při jakékoli vyhlídce na vojenský zásah, třebaže zůstává třetím největším vývozcem zbraní na světě.

Francouzští vojáci po příletu do Bamaka (15. ledna 2013)

Francouzští vojáci po příletu do Bamaka (15. ledna 2013)

Evropa se zdráhá vytvořit významnou vojenskou sílu, protože evropský projekt vznikl v opozici k myšlence moci. Tento postoj je však neudržitelný. Evropa čelí reálným hrozbám, jež Francie sama nedokáže potlačit. Mezinárodní systém se navíc čím dál silněji sdružuje kolem národních mocností, které pokládají vojenskou moc za zásadní předpoklad vlivu. Evropa nemá na výběr mezi měkkou a tvrdou mocí. Chce-li přežít, musí kombinovat obě.

Zaki Laïdi vyučuje mezinárodní vztahy na L’Institut d’études politiques de Paris (Sciences Po).

Copyright: Project Syndicate, 2013.  Z angličtiny přeložil David Daduč. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Nepodpoříme lahvové pivo nižší daní, řekla Schillerová v Rozstřelu

  • Nejčtenější

VIDEO: Vlk zakousl na kolejích srnče blízko zastávky, strojvedoucí nezastavil

Slovenská organizace Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAPu) zveřejnila na Facebooku video z útoku vlka na...

Srbsko řeší populační katastrofu. Na to už je pozdě, míní experti

Sedmimilionové Srbsko by do poloviny století mělo přijít o více než milion obyvatel. Na vině je vysoká míra emigrace a...

Čína ohlásila nejvyšší nárůst obětí koronaviru, změnila způsob vyšetření

Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vězení bych už nepřežil, říká vrah, jemuž dali milost Havel, Klaus i Zeman

Téměř třináct let za vraždu a devět let za loupeže si odseděl Václav Grimm, který nedávno dostal prezidentskou milost....

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?

Najdete na iDNES.cz