Europoslanci urazili mě i Česko, říká Klaus

  15:53aktualizováno  15:53
Prezident Václav Klaus se ohradil proti kritice svých názorů na euroústavu. Pronesli ji dva poslanci EP. Klaus jejich výroky chápe jako bezprecedentní útok na hlavu státu i suverénní stát. Klaus poslal dopis šéfovi EP Borrelovi. Omluvu od dvou svých kolegů požadují i europoslanci za ODS.

Jiří Weigl - Prezidentův kancléř Jiří Weigl na mimořádné tiskové konferenci. (21. dubna 2005) | foto: Dan MaternaMF DNES

K výpadům na svou adresu svolal prezident Klaus mimořádnou tiskovou konferenci. Na ní ale nepřišel, před novináře předstoupil prezidentův kancléř Jiří Weigl.

Ten sdělil, že prezident poslal protestní dopis předsedovi Evropského parlamentu Josepu Borrelovi. Dokument v Bruselu předal český velvyslanec při EU Jan Kohout.

Hrubé urážky, které zazněly k jeho osobě, považuje prezident Klaus za bezprecedentní útok na hlavu státu i suverénní stát. Borrela vyzývá, aby k celému incidentu zaujal stanovisko. "Omluva by byla na místě," řekl na tiskové konferenci Weigl.

Na Klause a jeho postoje k euroústavě ve středu ostře zaútočili místopředseda EP Vidal-Quadra a šéf ústavního výboru Evropského parlamentu Leinen.

CO ŘEKLI O KLAUSOVI JEHO KRITICI

Jo Leinen, předseda ústavního výboru EP:

Česká republika je země v srdci Evropy a byla by škoda, kdyby se kvůli tomuhle euroskeptikovi a zavádějící kampani dostala do izolace.

Není to poprvé, co český prezident poskytuje obyvatelům své země zavádějící informace o Evropské unii, obzvlášť co se týče evropské ústavy. Jsem přesvědčen, že se (Klaus) nechová v zájmu České republiky, ale poškozuje zájmy této země.

Roca Vidal-Quadras, místopředseda EP:

Klaus svou krátkozrakou vizí zavádí občany na scestí. Je smutné, že tak bystrý mozek se vydal na cestu úpadku.

Moje zkušenost se schopností pana Klause porozumět věcem pochází ze setkání před pěti lety. Řekl mi tehdy s tím největším sebevědomím, že se Česká republika nestane členem Evropské unie před rokem 2007. Jestliže je jeho schopnost porozumět evropské ústavě na úrovni jeho prorockých dovedností, je na to třeba brát při vnímání jeho kritiky ohled.

"Svým jednáním tito funkcionáři EP vážně zpochybnili demokratické principy, na něž se Evropská unie ve všech svých dokumentech odvolává, a urážkami hlavy státu se dopustili i urážky suverénní členské země," napsal mimo jiné Klaus.

Podle konzervativce Quadrase poškozuje Václav Klaus svým pesimismem vlastní zemi. "Jeho argumenty proti ústavě jsou předpojaté, zavádějící i lživé," řekl novinářům Roca Vidal-Quadras. - více zde

ODS požaduje omluvu Klausovi
Proti slovům dvou svých kolegů se ohradili i europoslanci za ODS. Napsali dopis šéfovi europarlamentu Borrelovi a předsedovi frakce Evropské lidové strany Pötteringovi. Nelíbí se jim hlavně slova, která na Klausovu adresu pronesl místopředseda EP Roca Vidal-Quadras.

"Takový postup místopředsedy EP považujeme za skandální a bezprecedentní i proto, že prohlásil, že mluví jménem Evropského parlamentu," stojí v dopise, který podepsali všichni europoslanci ODS.

Europoslanci ODS dopisem vyzvali předsedu EP Josepa Borrela a šéfa lidovecké frakce Hanse-Gerta Pötteringa (do lidovecké frakce patří Vidal-Quadras), aby se vahou své autority zasadili o to, aby se kritizující poslanci Klausovi omluvili.

Proti kritice na adresu českého prezidenta se v březnu už jednou postavili čeští europoslanci Jan Zahradil a Vladimír Železný.

Nelíbil se jim článek poslance Leinena v Lidových novinách, zdál se jim neomalený. V dopise předsedovi Borrelovi tenkrát čeští zástupci vyzvali k věrohodnosti a věcnosti argumentů. - více zde

Prezident Klaus své výhrady k euroústavě zformuloval do desatera, proč by Česko mělo smlouvu odmítnout.

"Pro mě je evropská ústava základním, zvratovým krokem, který přeměňuje Evropu států ve stát Evropa," napsal Klaus. - desatero čtěte zde

DOPIS PREZIDENTA KLAUSE PŘEDSEDOVI EP

Vážený pane předsedo,

dne 20.dubna t.r. se vysocí představitelé Evropského parlamentu Alejo Vidal-Quadras, místopředseda EP, a poslanec Jo Leinen, předseda ústavního výboru EP, dopustili na zvláště k tomuto účelu svolané tiskové konferenci v prostorách Evropského parlamentu v Bruselu hrubých urážek vůči mé osobě, jakožto demokraticky zvolenému prezidentu České republiky. Důvodem jejich urážlivých, nepřijatelných a v dosavadní historii Evropské unie naprosto bezprecedentních útoků byla skutečnost, že otevřeně zastávám kritické názory vůči Smlouvě o Ústavě pro Evropu.

Otevřená diskuse zásadních otázek směřování Evropské unie, jíž je Česká republika plnoprávným členem, je zásadní potřebou a právem všech občanů členských zemí. Tím spíše pak mají nezpochybnitelné právo otevřeně vyjadřovat své názory a postoje jejich demokraticky zvolení nejvyšší představitelé. Žádný funkcionář Evropského parlamentu ani jiného orgánu Evropské unie nemá právo je umlčovat, dehonestovat urážkami či zastrašováním občanů členské země bránit svobodné diskusi o závažných otázkách budoucnosti Evropské unie.

Svým jednáním výše zmínění funkcionáři EP vážně zpochybnili demokratické principy, na něž se Evropská unie ve všech svých dokumentech odvolává, a urážkami hlavy státu se dopustili i urážky suverénní členské země.

Žádám Vás, vážený pane předsedo, abyste jako nejvyšší představitel Evropského parlamentu zaujal k této nepřijatelné situaci zásadní a veřejné stanovisko. Evropská unie musí zůstat prostorem otevřeným demokratické diskusi a o její budoucnosti musejí mít občané jejich členských zemí právo rozhodovat svobodně, bez nátlaku, umlčování či zastrašování. Pouze v takovém případě měl vstup České republiky do Evropské unie smysl.

Václav Klaus

Zdroj: Kancelář prezidenta republiky

Autoři: ,

Geneticky upravení kozlové planetu neovládnou, řekl vědec v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz