Europoslanci si schválili plat 210 tisíc korun

  12:59aktualizováno  12:59
Europoslanci si odhlasovali, že budou všichni brát plat ve výši 210 tisíc korun. Zatímco Češi a další zástupci nových členských států si polepší, většina europoslanců z patnáctky si pohorší. Až dosud poslanci dostávali stejnou mzdu jako jejich kolegové v národních parlamentech.
Europarlament

Europarlament - Europarlament. Ilustrační foto | foto: CorbisProfimedia.cz

Kromě jednotného platu navíc europoslanci zpřísnili proplácení cestovních nákladů. Podle nové úpravy budou finanční náhrady dostávat na základě předložených účtenek, nikoli paušálně, jak je tomu dosud.

To se totiž dalo snadno zneužít. Europarlament zaplatil poslancům cenu letenky první třídou, ale nikdo už nezjišťoval, kde politik v letadle skutečně seděl. Cenový rozdíl mezi první a ekonomickou třídou mu potom zůstal v kapse.

Platy europoslanců se až dosud řídily výší mzdy zákonodárců v národních parlamentech. Po přistoupení nových členských zemí v květnu 2004 ale vznikly ohromné rozdíly: Zatímco Italové pobírali 11 tisíc euro, Maďaři jedenáct set.

Čeští poslanci berou v přepočtu šedesát tisíc korun. Od roku 2009, kdy by mělo opatření začít platit, si polepší více než trojnásobně. "Je dobře, že se po tolika letech debaty pro naše nástupce v EP vyřeší jasně otázka jejich práv a povinností," řekl ČTK poslanec za ČSSD Libor Rouček.

Usnesení europarlamentu musí ještě schválit vlády členských zemí. Podle lucemburského ministra pro EU Nicolase Schmita se tak stane příští týden v Radě EU. Dosud to ale vždy zablokoval odpor Německa.

Jak hlasovali čeští europoslanci

Z českých poslanců jich pro hlasovalo třináct: Jan Březina (KDU-ČSL), Jana Hybášková a Tomáš Zatloukal (SNK-ED), Milan Cabrnoch, Petr Duchoň, Hynek Fajmon, Ivo Strejček, Nina Škottová, Oldřich Vlasák, Jan Zahradil a Jaroslav Zvěřina (všichni ODS), Richard Falbr a Libor Rouček (ČSSD).

Proti se vyslovilo šest českých poslanců (Věra Flasarová, Jaromír Kohlíček, Jiří Maštálka, Miloslav Ransdorf a Daniel Strož z KSČM a Jana Bobošíková za Nezávislé). Zdrželi se tři: Zuzana Roithová (KDU-ČSL), Josef Zieleniec (SNK-ED) a Vladimír Remek (KSČM). Vladimír Železný za Nezávislé nebyl hlasování přítomen.

Autoři: ,

Trans muž: Dotaz, co máme v kalhotách, nesnášíme

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

Najdete na iDNES.cz