Českou reality show chtějí ve světě

  16:22aktualizováno  16:22
Zatímco naše komerční televize přebírají pro své reality show zahraniční formáty, Česká televize pustila na svou obrazovku originální projekt připravený Českým rozhlasem, který se sice v lecčems VyVoleným a Velkému bratru podobá, ale také se hodně liší. I tady se hraje o „melouny“, i tady kamery ve dne v noci sledují obyvatele klece.

Gorilí mládě Moja s matkou Kijivu - Moja, první gorilí mládě, které se kdy v Česku narodilo, je sameček. Potvrdily to testy DNA. Ošetřovatelé doposud Moju považovali za samičku. (19. prosince 2005) | foto: Český rozhlas - Odhalení

Jenomže nejde o klec pomyslnou, nýbrž o skutečnou, která existuje v pražské zoologické zahradě. A soutěžící jsou jenom tři – Richard, Kijivu, Shinda a pak také malá Moja, ovšem ta je ještě nezletilá, a tak nesoutěží.

Richard je čtrnáctiletý samec, vážící 250 kg, narodil se v Německu, v sedmi letech se přestěhoval do Paytonu v Anglii a po dalších třech letech do Prahy.

Shinda je čtrnáctiletá rodačka z Nizozemska, která ale žila – než přicestovala do Prahy – v Sydney v Austrálii. 

Kijivu je dvanáctiletá a také žila v Austrálii. V Praze se pak dala dohromady s Richardem a 13. prosince 2004 se jim narodila Moja, roztomilá holčička, jejíž příchod na svět byl velkou slávou. Stala se totiž prvním miminkem svého druhu narozeným u nás.

Richard, Shinda, Kijivu a Moja jsou gorily nížinné, největší primáti, které žijí v malých stabilních skupinách. K dorozumívání používají širokou škálu výrazů a gestikulací, do jejich rejstříku patří i hlasové projevy, takže je stále nač se dívat. Doma jsou v pralesích, živí se ovocem, listy, semeny, ale i malými organismy. Mládě se narodí po 8,5 měsících březosti, čtyři až šest měsíců je zavěšeno na břiše matky, pak si jí sedne na záda.

Soutěž se vysílá v Dobrém ránu České televize, pak na programu ČT 24 a k vidění jsou gorily on-line na internetovém rádiu Leonardo. O nejsympatičtější gorile se hlasuje prostřednictvím SMS zpráv. A co vítěz udělá s těmi dvanácti melouny, které jsou hlavní cenou? Zřejmě je sní, protože melouny patří k oblíbeným  lahůdkám goril.

Mimochodem, tahle soutěž pronikla i do světa. Zájem o ni mají v Austrálii, na Tchaj-Wanu, v USA, ale třeba také v evropské televizi BBC.

Srovnatelná reality show neexistuje
Duchovním otcem celé show je osmatřicetiletý Miroslav Bobek, šéfredaktor Českého rozhlasu OnLine. Bobek organizoval řadu výzkumných projektů a s nimi spojených expedic, zejména do Afriky a Asie, ale také do Ruska, Indie či Mongolska. Je vedoucím projektů Africká odysea a Nová odysea, které se věnují sledováním migrace čápů černých z ČR a v Asii, organizuje internetové projekty, například Kristýna živě, Mládě milénia, Sokoli v srdci velkoměsta. Získal cenu akademie věd ČR za popularizaci vědy. Miroslav Bobek vystudoval PřF UK (zoologie), je ženatý, manželka Klára je genetička.

Jak vůbec nápad reality show s gorilami vznikl? Inspirovali jste se někde, nebo je to originál?
V letech 1998 až 2002 jsme připravili několik internetových přímých přenosů, ve kterých jsme se snažili přinášet pohledy do soukromí různých zvířat. A vždycky jsme chtěli zajímavé téma kombinovat s využitím nových technologií. Jenže po čase se témata vyčerpala a ani technologie nepostupovaly kupředu tak rychle, abychom mohli být znovu a znovu originální. Jakmile se ale v českých televizích rozběhly reality show, napadlo mě, že by bylo zajímavé spojit dřívější nápad sledovat chování primátů v zoo s principy Big Brothera či VyVolených. Původně mělo jít pouze o internetový a rozhlasový projekt, ale velmi brzo jsme se rozhodli dát mu i televizní podobu.
Pokud vím, žádná srovnatelná „reality show“ se nikde jinde ještě neuskutečnila. Ostatně svědčí o tom i míra publicity, které se Odhalení ve světě dostalo.

Co tomu říkali v zoo?
Ředitel pražské zoo Petr Fejk dobře zná projekty Africká a Nová odysea, při kterých za pomoci družic sledujeme tah čápů, a zaznamenal také naše internetové přímé přenosy. Věděl tedy, že máme zkušenost se zvířaty a nemusel se obávat ani o celkové vyznění projektu. Dlouho tedy neváhal.

Jak se na to tváří gorily? Uvědomují si přítomnost kamer nebo jim jsou lhostejné?
Uvědomují si přítomnost nových předmětů a se zájmem si je prohlížejí. Ale samozřejmě si nemohou přítomnost těchto předmětů spojit s tím, že je díky nim vidí nesrovnatelně víc lidí, než kolik jich právě postává za sklem pavilonu.

Jak reagují diváci?
Nadšeně. Z devadesáti procent jsou ohlasy veskrze pozitivní.

Jde o ojedinělý projekt nebo budete pokračovat? Máte v plánu spolupracovat ještě s nějakými jinými zvířaty?
Vedle Odhalení pokračuje Nová odysea, při které sledujeme čápy černé v Asii, a také mezinárodní projekt Flying over Natura 2000, v jehož rámci monitorujeme tah čápů z osmi evropských zemí. Odhalení by mělo pokračovat aktivitami směřujícími k ochraně goril ve volné přírodě. Čápi a gorily myslím pro nejbližší dobu stačí.

Co vás vlastně přivedlo k tak zásadnímu zájmu o živočišnou říši?
Myslím, že hlavně vliv dědečka a maminky. A asi také touha po dobrodružství.

Jaké projekty už máte za sebou?
Asi nejznámější byla Africká odysea, kterou jsem tu už zmiňoval. Vlastně i to byla svým způsobem reality show. Když jsme v létě 1995 nasadili čápům poprvé vysílače, měli jsme jen matné tušení, kam nás dovedou, takže jsme vyřizovali víza asi do deseti afrických zemí. A pak začalo velké dobrodružství, kdy jsme čápici Kristýnu doprovázeli z Čech přes západní Evropu, Maroko, Západní Saharu a Mauritánii až do východního Senegalu. Každý den jsem dělal do rádia vstupy z jiného místa, někdy za docela dramatických podmínek. Africká odysea pak pokračovala ještě několik let. Čápi nás zavedli do míst, kam by nás nenapadlo se vypravit, do míst, která se neobjevují ani ve zprávách, ani v katalozích cestovních kanceláří, a umožnili nám přiblížit posluchačům, jak skutečně vypadá život v Africe.

Jak to vypadá s vašimi čápy?
Tři čápi, které jsme letos označili v Mongolsku, teď zimují ve východní Indii. Uvidíme, jestli se najde trochu času, abychom se za nimi vydali.

Na co se vy sám díváte v televizi – kromě Odhalení?
Poslední dobou už jen občas zapnu na chvíli VyVolené. Kdybych měl víc času, asi bych se díval hlavně na filmy a na Spectrum nebo National Geographic Channel.

Myslíte, že k rádiu budoucnosti bude patřit i obraz?
K rádiu patří obraz už dnes. Máme rozsáhlý internetový portál, kde významnou část obsahu tvoří právě obraz. Vysíláme v DVB-T, kde součástí doplňkových dat bude i obraz. Zkušebně jsme vysílali ve formátu DMB; mimochodem, první, co se v tomto systému na našem území vysílalo, byly právě gorily.

Nechtěl byste spíš pracovat v televizi? Tam byste se mohl vyřádit víc.
Myslíte, že některá z českých televizí by nám umožnila realizovat projekt jako je Odhalení? Mám dojem, že všichni raději sázejí na jistotu a kupují formáty, které byly vyvinuty a vyzkoušeny v zahraničí. Ostatně naše projekty nejsou vysloveně televizní, nýbrž multimediální.

A co děláte kromě vaší práce – rodinný život a tak dále…
Nemůžu se dočkat, že se synem Kryštofem zase vyrazíme na pánskou jízdu. Naposled jsme byli v září na Moravě – v jeskyních, na hradech apod. Markétka je ještě moc malá, takže holky zatím zůstávají doma nebo na chatě. A na příští podzim jsme si Khalilem Baalbakim, což je kameraman a fotograf čapích projektů i Odhalených, naplánovali, že svým synům ukážeme Afriku.

Autoři:

Mazat nebo nemazat? V Rozstřelu o tom diskutovali poslanci

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Najdete na iDNES.cz