Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. prosince 2021 Iva

České setkání dvou důležitých děl moderního francouzského písemnictví: Pana Testeho a Rozkoše z textu

  10:25
Ačkoliv letošní Nobelovu cenu za literaturu získal francouzský spisovatel Jean-Marie Gustave Le Clézio, nachází se současné francouzské písemnictví poměrně na okraji tuzemského čtenářského a nakladatelského zájmu.

Roland Barthes. Povšimněte si pozadí na snímku, konkrétně té systematické archivace; Barthes si vypisoval na kartičky a těch pak při tvorbě využíval. | foto: PALAVRAGUDA. WORDPRESS. COM Kavárna

Upřímně řečeno: nebýt soustavné péče francouzského státu o svoji kulturu, včetně podpůrného programu pro překlady nazvaného F. X. Šalda, byla by tady francouzská kultura přítomná dosti sporadicky.

I díky tomuto programu vyšel překlad u nás dosud nepublikovaného textu esejisty, spisovatele, kritika, sémiologa Rolanda Barthese (1915-1980) Rozkoš z textu. A sem tam se najde nějaký odvážlivec, jenž pouze a jen na vlastní riziko vydá francouzskou klasiku, rozuměj třeba i tu moderní literaturu, která Barthesovu náhledu na umění těsně předcházela a lze u ní nalézt styčné plochy právě s dílem Barthesovým, jež se tu přece jen těší překladatelské a nakladatelské přízni. Ostatně několik týdnů před Rozkoší z textu se v české verzi objevila i další práce z autorova závěrečného období, Fragmenty milostného diskursu (opět i díky programu F. X. Šalda).

Jedno z jeho já

Oním odvážlivcem protentokrát je nakladatelství Dokořán, které se rozhodlo pro reedici Pana Testeho, jednoho ze stěžejního textů básníka, esejisty a filozofa Paula Valéryho (1871-1945).

o dílech

Paul Valéry: Pan Teste Pan Teste. Obal knihy

Přeložil Miloslav Žilina, doslov napsal Jozef Felix, ilustrovala Helena Wernischová. Dokořán, Praha 2008, 104 stran, doporučená cena 198 korun.

Roland Barthes: Rozkoš z textu

Roland Barthes. Rozkoš z textu.

Přeložila, doprovodnou studii napsala, biografii a bibliografii Rolanda Barthese sestavila Olga Špilarová, redakce Patrik Ouředník. Triáda, Praha 2008, 100 stran, doporučená cena 196 korun.

Běží o soubor devíti, respektive deseti nedlouhých textů svázaných osobou jistého pana Testa, o němž je podáno svědectví vypravěče, o Testovi píše i jeho manželka, dopis mu adresuje přítel, nahlížíme do Testova deníku, seznamujeme se s myšlenkami pana Testa. Organickou, desátou součástí tohoto souboru textů se postupně stala i předmluva Paula Valéryho, který k anglickému vydání jednoho z těch textů pojal potřebu vysvětlit motivaci vzniku onoho díla, ačkoliv právě toto jinak nečinil, ba byl zásadně proti tomu.

Paul Valéry. Spisovatel v roce 1945 na smrtelném loži, snímek Laureho Albina-Guillota (1879–1962), který fotografoval nejednoho francouzského spisovatele.

"Mládí konvence chápe a má chápat nesprávně: v tom věku se s nimi duch buď slepě potýká, nebo se jim slepě podřizuje,“ píše Valéry v předmluvě. "Člověk na samém počátku reflexivního života není sto pochopit, že pouze libovolná řešení nám dovolují klást základy, ať jde o cokoli: o jazyk, společnost, znalosti, umělecká díla. Já však jsem pro to měl tak málo pochopení, že jsem si jako pravidlo stanovil považovat sám pro sebe za bezcenné nebo opovrženíhodné všechny názory a duševní návyky, které mají původ v životě pospolitém, v našich vnějších vztazích k ostatním, a které v dobrovolné samotě zanikají.“ A o málo řádek dál Valéry uvádí: "Teď je mi tedy (pan Teste) stejně podobný, jako dítě zplozené v okamžiku hluboké vnitřní proměny je podobné otci, který se od sebe uchýlil.“

Jenže to je právě jedno z dobrodružství ducha, na něž klidně a bystře v doslovu upozorňuje slovenský literární vědec, kritik a překladatel Jozef Felix (1913-1977); zde nutno dodat, že v letošním vydání není uvedeno, že Felixův doslov byl ze slovenštiny přeložen (Marií Vodičkovou) a že není jasné, jak nakladatelství Dokořán došlo k tomu, že se jedná o vydání třetí - Pan Teste v tomto úplném překladu vyšel poprvé a naposledy v Odeonu v roce 1971, nákladem 2000 výtisků.

Helena Wernischová, která ilustrovala letošní vydání Pana Testa, si počínala zcela jinak než před sedmatřiceti lety Václav Bláha, který pro Odeon vytvořil ilustrace důsledně nefigurativní.

Ale již k Felixovi: připomíná, že první fragment o Testovi vytvořil Valéry již v srpnu 1894 a poslední někdy počátkem čtyřicátých let. Ta znepokojivá, neuchopitelná, bez ustání a bez rozvířených emocí přemýšlejí postava pana Testa, asi čtyřicátníka, jenž žije z občasných spekulací na burze, ona zosobněná důslednost a oproštěná existence, tvořila součást Valéryho osobnosti daleko vytrvaleji a déle než pouze po onu rozlučku ve vývojové fázi, kterou tvůrce v předmluvě označuje za osobnostní "hlubokou vnitřní proměnu“.

Vysvléknout ze sebe kabát pana Testeho nebylo poro Valéryho takhle jednoduché; postupem času ovšem pro něho bylo stále očividnější, že stavět se ke světu natolik důsledně jako fiktivní pan Teste, je úkol nadlidský a nerealizovatelný, jakkoliv po něm jedinec touží.

Nikdy to nevzdat

"Proto je rukopis skutečností dvojsmyslnou: na jedné straně se rodí z konfrontace spisovatele se společností; na druhé straně jakýmsi tragickým přenesením odvádí spisovatele od této sociální účelovosti k instrumentálním zdrojům jeho tvorby. Protože mu historie nemůže poskytnout řeč svobodně konzumovanou, předkládá mu požadavek řeči svobodně vytvořené,“ napsal Roland Barthes do svého raného textu Nulový stupeň rukopisu (1953). Za dvacet let, kterou odděluje Nulový stupeň od Rozkoše z textu (1973), urazil Barthes intelektuální trasu, která by vystačila zástupům méně invenčních myslitelů na celé série životů.

Co ukazuje přístroj

"Připadá mi, že každý smrtelník má těsně u samého centra svého ústrojenství a na význačném místě mezi navigačními nástroji života drobný, neuvěřitelně citlivý aparát, který mu zaznamenává stupeň ješitnosti. Je tam vyznačeno, jak se člověk sobě obdivuje, jak se zbožňuje, jak se sám sebe hrozí, že o sobě nechce ani vědět; a jakási živá rafije, která se na tom skrytém číselníku míhá, kolísá strašně prudce mezi nulou značící živočicha a maximem značícícm boha.“
Z knihy Paula Valéryho Pan Teste

Vytýčit ji můžeme velice zjednodušeně takto: Barthes zprvu, v padesátých letech, položil antitradicionalisticky důraz na jazyk, na formu díla, která má svoji morálku. Tuto metodu v následující dekádě posunul a rozvinul do sémiologie, nauky o znacích. Avšak v letech sedmdesátých přešel od systematičnosti a striktnosti k výrazové tekutosti a poetizaci - a sem náleží Rozkoš z textu, žánrově obtížně určitelné pojednání ve formě fragmentů, v nichž se Barthes přiznává k některým svým způsobům četby, uvažuje o rozdílech mezi rozkoší a slastí, glosuje společenské zvyklosti, znovu a jinak se ptá, co je to vlastně text, jak na čtenáře působí atd. atp.

Vlastně stále usiluje naplnit to, o čem psal v Nulovém stupni: o svobodnou řeč, čemuž se dá rozumět i daleko šířeji – jde mu o svobodný , neprefabrikovaný přístup nejen při psaní, nýbrž i při čtení, a vůbec při vnímání světa. O vzpouzení se pravidlům, která jsou na nás nachystána, abychom uvažovali jen tím či oním způsobem. Při výpravách na taková nepředpřipravená území se potkává Barthes právě s Paulem Valérym (a jeho panem Testem).

Nedlouhá Rozkoš z textu je její překladatelkou Olgou Špilarovou doplněna o obsáhlý doslov, o kalendárium Barthesova života a o bibliografii včetně českých překladů. Kdo se v "případu“ Barthes zatím nachází na "nulovém stupni“, může začít právě Rozkoší z textu, která je v této pečlivé edici téměř ideálním výchozím bodem.


Autor: Kavárna

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Protilátky bych uznával, ale s omezenou platností, říká imunolog Stříž

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Výbuch plynu v paneláku, sexy reklama i vypnutý mikrofon Babiše

Tragický výbuch plynu v panelovém domě v Prešově a sexy reklama na mobilní telefon. To jsou dvě nejsledovanější videa...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...