Calvin a Hobbes, to je skvělá komiksová óda na dětskou hyperaktivitu

  8:45aktualizováno  8:45
Který komiksový tvůrce by pojmenoval hrdiny dětského komiksu po známých osobnostech teologie a filozofie? Bill Watterson. Stripy Calvina a Hobbese během deseti let své existence pohltily masy a nadchly téměř celý svět.

Calvin a Hobbes: V jedné chvíli vycházeli ve 2 400 novinách najednou a jejich sebraných spisů se prodalo jen v USA třicet milionů. Za deset let své existence získali sedmnáct cen, mezi nimi Eisner Award, Harvey Award, Adamson Award, Reuben Award, vyhráli i na prestižním komiksovém festivalu v Angouleme. | foto: Kavárna

Česká republika je ovšem v komiksové gramotnosti věčně pozadu. U nás první kniha příběhů šestiletého kluka a jeho krvelačného plyšového tygra vyšla až roku 2009. A ze zatím osmnácti vydaných svazků o Calvinovi a Hobbesovi jich u nás bylo dosud publikováno pět. Nejnověji Calvin a Hobbes: Pomsta hlídaných.

Jan Kalvín (1509 – 1564), švýcarský teolog francouzského původu, významný

Jan Kalvín (1509 – 1564), švýcarský teolog francouzského původu, významný představitel křesťanské reformace 16. století, zakladatel kalvinismu.

Thomas Hobbes (1588 - 1679), anglický filozof, který nejvíce proslul prácemi

Thomas Hobbes (1588 - 1679), anglický filozof, který nejvíce proslul prácemi týkajícími se politické filozofie. Jeho kniha Leviathan (1651) dala základ pro většinu západní politické filozofie z hlediska teorie společenské smlouvy.

Rozcuchaný školák a přemýšlivý tygr

U Calvina a Hobbese se pochopitelně nabízí srovnání s legendami jakými jsou Garfield Jima Davise či Peanuts od Charlese M. Schultze. Všechny tři série jsou zdánlivě určeny dětem, vyznačují se jednoduchou kresbou a poměrně univerzální, stručnou formou. Komiksu Calvin a Hobbes se podařilo zkombinovat to nejlepší z cynického kocoura i zasněného Snoopyho. Největším rozdílem je mediální uzavřenost díla Billa Wattersona. Autor zachránil Calvina a Hobbese od komercializace tím, že komiks odřízl od jakékoli reklamy a marketingové propagace. Rozcuchaný školák a přemýšlivý tygr tak nezdobí trička ani plakáty, o to jsou však na stránkách komiksu reálnější.

Calvin a Hobbes si lebedí

Calvin a Hobbes si lebedí


O knize

Bill Watterson: Calvin a Hobbes: Pomsta hlídaných

Přeložil: Richard Podaný. Nakladatelství Crew, Praha 2011, 128 stran, doporučená cena 199 korun.

Calvin a Hobbes - obálka pátého do češtiny přeloženého svazku

Calvin a Hobbes - obálka pátého do češtiny přeloženého svazku

Kouzlo dobrodružství hyperaktivního Calvina a jeho antropomorfního přítele Hobbese se skrývá hned na několika úrovních. Nejmladší čtenáře nadchnou zábavné příhody hlavních hrdinů, starší generace ocení nezapomenutelné a často až bolestně pravdivé průpovídky. To vše ještě obohatí kulturní a společenské narážky na politiku, ekologii nebo smysl života. Calvin a Hobbes tak potvrzuje známou komiksovou tezi, že dětský komiks často nebývá tím, čím se na první pohled zdá. Wattersonovi hrdinové nezapřou slavné jmenovce – Jana Kalvína (1509-1564) a Thomase Hobbese (1588-1679) -, ovšem filozofické úvahy okořenili ironií a neuvěřitelnou fantazií. Právě díky Calvinovým představám, iluzorním světům a svébytné dětské realitě si knihu oblíbí hlavně dospělí. Bill Watterson totiž umožňuje naladit se na vlnu šestiletého školáka, z níž se vrací jen hodně těžko.

Calvin zuří

Calvin zuří

Tématický mišmaš

Pátá kniha navazuje na úspěšnou koncepci předchozích čtyř dílů. Přináší soubor tématických jednohubek, které každý fanoušek Calvina a Hobbese dobře zná, ale přesto se nemůže dočkat další porce. Nevýhodou opakování námětů je občasné déja-vu, nicméně příběhy v sobě kumulují tolik energie, že čtenář pochybnosti rád přejde mlčením a radši se vrhne na další strip. 

I když by zastřešujícím tématem měl být boj proti slečně na hlídání Rosalyn, v celé knize se dívka mihne jen na několika stranách. V tomto ohledu pátá kniha lehce zaostává za staršími díly, jimž se podařilo dodržet nosný motiv výrazně lépe.

I přesto se Pomstě hlídaných podařilo posunout sérii o kousek dál. Z pátého svazku výrazně vystupuje krátká pasáž, ve které dojde k vykradení Calvinova domu. Pozornost se výjimečně, ale zaslouženě upírá na chlapcovy rodiče. Ti nahlas uvažují o nepříjemné situaci tak přirozeně a skutečně, že pomyslná hranice mezi sociální zkušeností a komiksovou realitou na okamžik zcela mizí. Wattersonovy postavy nedokážou být vzdálené ani cizí, nabízejí široké pole identifikace, i když se vyznačují zcela rozdílnými charaktery. Svůj podíl na úspěchu Calvina a Hobbese v Česku má rovněž překladatel Richard Podaný, který brilantně převedl americký slang do českého jazyka. Při pohledu na Calvina tak čtenář skutečně vidí složitou a neodolatelnou osobnost, ale zároveň i obyčejného šestiletého kluka, který žije fantazií.

Calvin s Hobbesem ujíždějí

Calvin s Hobbesem ujíždějí

Všechny knihy Calvina a Hobbese se drží poměrně pevné a jednoduché formy. Změna přichází až s hravými Calvinovými představami, kdy se díky chlapcově fantazii mění jeho okolí a s ním i celý komiks.

Dílo Billa Wattersona se řadí mezi denní stripy vytvářené jediným umělcem, svou neochvějnou kvalitou proto vzbuzuje až podezření. Na rozdíl od Garfielda a Peanuts se však Calvin a Hobbes nestali celoživotním údělem nadaného autora. Po desetiletí slávy se Watterson rozhodl ukončit éru geniálního dua a zabránil tak rozlmělnění skvělého humoru, který je pro tento komiks příznačný. 

O tvůrci

Bill Watterson

William B. Watterson se narodil roku 1958 ve Washingtonu. První komiks nakreslil již v osmi letech a pokračoval tvorbou stripů do školních novin. Během studia se seznámil se sérií Peanuts od Charlese M. Schultze, která ho silně ovlivnila. Watterson se proslavil až díky příběhům Calvina a Hobbese. První strip vyšel v novinách roku 1985, i přes obrovskou popularitu dobrodružství malého chlapce a jeho tygra, Watterson sérii ukončil v roce 1995. Ukončení vydávání odůvodnil tím, že Calvinu a Hobbesovi dal vše, co bylo v jeho silách.

Jeden z článků o Billu Wattersonovi, k němuž je připojena autorova fotografie z

Jeden z článků o Billu Wattersonovi, k němuž je připojena autorova fotografie z roku 1986
Autor:

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

Najdete na iDNES.cz