Brusel je jako Brno, říká vítěz soutěže

  16:24aktualizováno  16:24
Brusel - (Od zpravodaje MF DNES) – Grand Place je střed Bruselu a jeho nejhezčí, nejnavštěvovanější část. Ale o pořádek by se tu mohli starat trochu víc. Tak to vidí manželé Hejní z moravských Brankovic, kteří se díky výhře v soutěži MF DNES a iDNES Co víte o Evropské unii po tři dny seznamovali s hlavním městem spojené Evropy.

"Člověk měl zafixováno, že na Západě je trochu větší pořádek. Ale ten nepořádek je tu občas stejný jako u nás. Kdyby po Grand Place chodila četa uklízečů dokola, měli by celý den co dělat," poznamenává Jitka Hejná po dni stráveném v rušném centru.

Při procházkách Bruselem mohli manželé srovnávat s tím, co je doma. Občas byli překvapeni.

"V našich školních jídelnách se teď podle unijních předpisů nesmí křížit zpracování masa, zeleniny a tak. Když jsme se tady dívali do některých restaurací, křížilo se jim tam úplně všechno," konstatuje Jaroslav Hejný.

"A že by tam byly nějaké bezdotykové vodovodní baterie, jaké nyní vyžadují hygienici u nás? Ani náhodou! Některé věci u nás byly asi trochu unáhlené."

Ví, co říká. Jako ředitel školy v Brankovicích se musí postarat i o to, aby předpisům EU odpovídala školní jídelna. Úpravy budou stát dva miliony korun. Tyto peníze by měla obstarat obec s ročním rozpočtem čtyři miliony korun, z kterého už tak padne čtvrtina na běžný provoz školy.

Ale po procházce Bruselem má pan Hejný aspoň jednu útěchu: "Po vstupu do unie se nemáme čeho bát," říká při vzpomínce na "dodržování" pravidel EU přímo v jejím srdci.

Samotný Brusel jako historické město jemu ani jeho ženě moc neimponoval. "Historicky, památkami, to na Prahu nemá. Přijde mně to spíše jako Brno."

Oba manželé byli udiveni necitlivostí, s jakou se tady stavěly nové budovy vedle starých: "Mají tu starý gotický kostel Notre Dame a hned vedle něj umístí supernovou stavbu!" To zděsí každého návštěvníka Bruselu: však také "bruselizace" je obecně přijímané označení pro to, jak zničit vlastní město.

Ale jedno si oba manželé nemohli vynachválit: vstřícnost místních lidí a připravenost pomoci, když cizinec něco hledá. "Jsou tu velice ochotní lidé – nakonec jsme se domluvili všude."

Nebylo to vždy jednoduché. Pan Hejný mluví německy, zatímco v Belgii se mluví francouzsky a vlámsky. A tak často musela pomoci angličtina, i když ji obě strany znaly jen zlomkovitě: "Jednoslovné výrazy, jako když se vysílá morseovkou, nám musely stačit na upřesnění, kde jsme a kam máme jít," vzpomíná pan Hejný s úsměvem.

K dobré náladě možná přispělo i to, že se nechal svést k ochutnání belgického národního jídla – mušlí s hranolky – a k ochutnání jedné z místních pivních specialit: ve vysoké úzké sklenici mu přinesli malinové pivo.

Oba manžele těší i vzpomínka na domov, kde nečekaná výhra všechny v jejich okolí potěšila. "Všichni nám to doma přáli. Nikdo nám nezáviděl a neříkal: No jo, ty se máš," vypráví paní Jitka.

Autoři:

Trans muž: Dotaz, co máme v kalhotách, nesnášíme

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Najdete na iDNES.cz