Balaštík bohužel napsal dost pacifistickou zprávu o české poezii 90. let

  8:28
Postgenerace je titul knihy brněnského nakladatele, šéfredaktora, vysokoškolského učitele Miroslava Balaštíka (1971). Její podtitul zní: Zátiší a bojiště poezie 90. let 20. století. Obsah toho svazku opravdu připomíná pole. Ne však válečné, nýbrž jen tak trochu „pocuchanou“ brázdu.

Miroslav Balaštík (vlevo) a jeho brněnský literární druh ve zbrani, nakladatel a spisovatel Martin Reiner; červen 2010 | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

O knize

Miroslav Balaštík:
Postgenerace
Zátiší a bojiště poezie 90. let 20. století
Host, Brno 2010, 168 stran, doporučená cena 199 korun. 

Název pro literárně-historickou knihu Postgenerace je vcelku efektní. Je v něm evidentní ozvuk čehosi končícího. Bude tedy ve studii řeč o pozdní fázi - zazní zde literární chiliasmus? Co chce Miroslav Balaštík tímto dílem sdělit? Interpretačně se poezie devadesátých let minulého století zdá být ošetřena docela dostatečně. Existují dobové recenze a reflexe, později následovaly reflexe zevrubnější, například ve sborníku V souřadnicích volnosti. Česká literatura devadesátých let dvacátého století v interpretacích (Academia, 2008). To vše autor dobře zná a cituje, střety a diskuse ovládá.

Od každého trochu

Lákavý „přelomový mezník“ roku 1989 jistě vzbudil řadu očekávání v mnohých směrech a asi jich také velkou část nechal nenaplněnou. Že se nestalo nic světoborného, a přesto je třeba si vážit příležitosti svobodného vyjádření a psaní a že náraz zdánlivě neomezené volnosti působí zároveň jako afrodiziakum i jako nástroj utlumení, je věc logická. Co z toho k ohlédnutí vybral Miroslav Balaštík? A proč? V úvodu se vymezuje: „Nepůjde nám však primárně o interpretace konkrétních knih mladých autorů, ale spíše o hledání společných průsečíků v jejich tvorbě a zejména rekonstruování literárního kontextu, v němž se jejich poezie ocitá, a kritické odezvy, které se jí dostává. Diskuze, spory a manifestační vystoupení provázející nástup mladé básnické generace se pak velmi těsně pojí s úvahami o stavu a směřování literární kritiky, která se právě v průběhu 90. let pokoušela nově formulovat svá východiska a funkce.“ Půjde tedy o kontext či o poezii nebo o kritiku? Od každého trochu? V jakém poměru? Poněkud to zavání vágností.

Obal knihy Miroslava Balaštíka Postgenerace

 

Vezmeme-li Balaštíkovu knihu po kapitolách, co lze zjistit? Že „všechny významné literárněhistorické práce, které se zabývají listopadovým převratem z hlediska jeho dopadu na literaturu, shodně konstatují, že přinesl ´změnu charakteru literárního života´“. Že „obnovení společné tradice rozdělené literatury se stává jedním z nejdůležitějších témat, která zaměstnávají literární kritiku po listopadu 1989“. Že „literatura nepřestávala žít minulostí“. Že „poezie na počátku 90. let ztratila aktuálnost ve vztahu ke společenskému dění, získala sice takřka bezbřehou svobodu v ohledávání různých tvůrčích možností, přišla však také o veřejně sdílený interpretační kontext“. Vypadá to, že hlouběji, než k obecným konstatováním se nedostaneme.

A kde je tvůj názor, autore?!

Ano, Postgenerace může posloužit jako svého druhu mapa: kdo co prohlásil (Jiří Kratochvil) či manifestoval (Jaromír Typlt, Jan Štolba), kdo a jak reagoval (Milan Jungmann, Jiří Trávníček). Ale k čemu dalšímu se máme dobrat? K poznání ducha doby? Na to je vymezení knihy trochu těsné. Ke zjištění mechanismů, díky nimž nevyrostla žádná přesvědčivá generace a „poezie generace 90. let fungovala spíše jako vzpomínka na poezii než autentický projev prožitku soudobého světa. Ztráta kontaktu s žitou skutečností přestěhovala poezii do skansenu, v němž se tradice stávala jedinou živou přítomností“? Znamená to, že poezie ztratila téma? Nebo smysl? Napadlo tehdy někoho, že přijde svět „po poezii“? Názor Miroslava Balaštíka zde - názor jdoucí na hranu, přímo a jasně formulovaný - nenajdeme.

Literární historik, teoretik a kritik Jiří Trávníček

Jen v závěru najdeme poněkud alibistického nadlehčení: „Ačkoliv básnická generace 90. let nevnesla do poezie žádný dramatický zvrat, dokázala literární tradici v mnoha směrech s pokorou i sebevědomím přetavit do současného tvaru.“ A na poslední stránce textu také konečně jakousi definici termínu „postgenerace“, opět ovšem spíše přibližnou, protože, jak jsme se celou předchozí dobu v Postgeneraci dočítali, jednotně pojmenovatelná generace, natož postgenerace, zde nevyrostla.

Do ztracena

Pokud se nebudeme striktně držet vymezení tématu, jak ho formuluje podtitul Balaštíkovy knihy – protože ani autor se ho nedrží – dostaneme se někam hlouběji, než k anketě Lidových novin? Ne příliš. Jakou výpovědní hodnotu mělo různé literární oceňování? Je soupis sbírek „autorů mladé generace“ čítající 66 položek reprezentativní nebo kompletní? Je fakt, že nevybuchla žádná básnická supernova smutný, nutný nebo normální? A co v tomto kontextu s kapitolou Čekání na kritika? Znamená to, že nemáme-li současné „šaldy“ a „černé“, nebudeme mít ani „seiferty“? Že malé boje záhy vyčpí a nezanechají stopu? To je zas narážka na dvě kapitoly věnované básnickým manifestům - na Typltův text Rozžhavená kra a Putnův a Borkovcův manifest Skrz. Jsou nejzajímavější a tématu nejblíže. Ale také zde autor dochází k nepovzbudivému závěru: „Celá polemika kolem manifestů pak vyústila do ztracena. Nevznikla žádná básnická skupina, která by vzala za své avantgardní nebo klasicistní východiska a přihlásila se k některému z textů.“

Martin C. Putna, literární historik

Čtením Balaštíkovy knihy narůstají rozpaky, protože byť by tu záchytné body i byly, k čemu se o ně opírat? Autor samozřejmě nemůže za to, že se ve sledovaném období nestalo něco převratného nebo alespoň to, co bylo očekávané, žádané. Ale protože píše s odstupem, mohla být jeho práce více antologická, interpretační, konfrontační. Jakési typologie se sice dočkáme, ale i ta funguje vůči celku nesourodě, neboť uvádí pouze jména, a nikoliv také verše. Vymezené pole, vyměřené brázdy, ale koho zapřáhnout a kterým směrem orat?

Autor:

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Osvětimská selekce v režii Facebooku: Snímky obětí označila za nahotu i násilí

18. dubna 2024

Premium Pokud jste si někdy lámali hlavu, jak se stalo, že vaše příspěvky na Facebooku byly zablokované,...

Sociální sítě jsou nepřítelem hospody, říká šéf obchodu z Prazdroje

18. dubna 2024

Premium Dříve se v hospodě vypilo na jedno posezení více piv, ale byly to spíše desítky. Dneska naopak...

Kansas láká migranty z New Yorku na práci. Zaměstnáme každého, slibuje

18. dubna 2024

„Chcete práci? Přijďte k nám!“ S takovým vzkazem se obrátil starosta Kansas City Quinton Lucas na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...