Američané udeřili na milice, umíraly i děti

  8:26aktualizováno  8:26
Američané zesílili boj proti šíitským povstalcům v Iráku. V noci bombardovali město Kút. Po náletu na čtvrť kontrolovanou milicemi zahynulo nejméně 72 lidí a sto padesát bylo zraněno. Mezi oběťmi je podle lékařů mnoho civilistů, žen i dětí. Od rána se střílí také v Nadžafu.

"Americká letadla začala bombardovat čtvrť Šakíja kolem třetí hodiny noční," řekl AFP ředitel kútské nemocnice Chádir Fadal Arar.

Nálet, při němž bylo zničeno na dvacet domů včetně místního ústředí povstalců, následoval po dni ostrých srážek mezi iráckou policií a bojovníky radikálního duchovního Muktady Sadra, které si vyžádaly oběti na obou stranách.

Sadrovi stoupenci ve středu zaútočili ve městě vzdáleném 170 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu na radnici, kasárna národní gardy a policejní stanice. V jedné z nich údajně osvobodili asi padesát zadržovaných.

Bojovníci se skrývají ve svatyni
Povstání takzvané Mahdího armády tak vstoupilo už do druhého týdne. Hlavní boje se odehrávají v Nadžafu, kde podle svědků námořní pěchota ráno zahájila ofenzivu. Z jihu města se ozývala kulometná palba a nad oblast stoupal dým.

Městem projížděla vojenská vozidla s tlampači a v arabštině vysvětlovala lidem situaci. "Obyvatelům Nadžafu! Koaliční síly čistí město od Mahdího armády," rozléhalo se ulicemi. Střed města přesto začaly opouštět stovky civilistů.

Lidé prchají hlavně z okolí svatyně Imáma Alího, která je útočištěm bojovníků. Americké tanky ráno zablokovaly všechny přístupové cesty k svatyni, letadla a děla zatím ostřelovala základnu povstalců na nedalekém hřbitově.

Američané oznámili, že mají centrum města pod kontrolou, ale na svatostánek nezaútočí. Podle pozorovatelů by tím především roznítili irácký hněv, takže by se povstalcům měli postavit spíše málo zkušení iráčtí vojáci.

Proti americkému útoku protestovaly tisíce šíitů, kteří vyšli do ulic v Basře a Bagdádu. "Ať žije Sadr, Američané jsou bezvěrci!", "Aláví je nepřítel boha," skandovali demonstranti hesla proti okupantům a iráckému premiérovi.

Bojujte i beze mne, vzkázal Sadr svým věrným
Muktada Sadr vzkázal po mluvčím, že se jeho milice nevzdají: "Bojujeme proti americkým silám osm dní. Budeme pokračovat a bojovat třeba dalších osm dní. Jsme připraveni odrazit každý útok na naše pozice."

Premiér Ajád Aláví v neděli vyzval milice, aby z Nadžafu co nejdřív odešly. Američané varovali, že udeří, pokud se vzbouřenci odmítnou vzdát. Sadr kontroval a vyzval své stoupence, aby pokračovali v bojích, i kdyby padl nebo byl zatčen.

Radikálové také pohrozili sabotáží ropovodů v jižním Iráku, pokud američtí vojáci a irácké vládní síly budou útočit v Nadžafu. Podle americké bilance si týdenní boje vyžádaly stovky obětí na straně vzbouřenců, ti to však popírají.

Koaliční síly ztratily pět amerických a zhruba dvacítku iráckých vojáků. Další dva Američané zahynuli při noční havárii vrtulníku západně od Bagdádu. Příčina nehody se vyšetřuje, podle všeho však stroj nebyl sestřelen.

Bush a Kerry se přou o stahování vojáků
Kandidáti na příštího amerického prezidenta se zatím přeli na dálku o budoucnost irácké mise. George Bush na předvolebním mítinku v Albuquerque zpochybnil plán svého soupeře Johna Kerryho brzy stáhnout část vojáků.

"Všichni chceme skončit tuto misi co nejrychleji, ale nejprve ji musíme dokončit. Akce neskončí rychle, pokud nepřítel bude vědět, že chceme do půl roku stáhnout značný počet vojáků," prohlásil prezident Bush.

Bojovníci iráckých milicí radikálního šíitského duchovního Sadra bojují v ulicích Nadžafu. Ráno na město zaútočila americká námořní pěchota. (12. srpna 2004)

Autoři: ,

Označení „česká Greta“ mě neuráží, řekla klimatická aktivistka v Rozstřelu

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz