Zlínské zoo se podařil světový unikát, odchovala už čtyři mláďata rejnoků

  18:18aktualizováno  18:18
Když před pěti lety otevírali ve zlínské zoo Zátoku rejnoků, v možný odchov mláďat doufali jen tajně. Letošní rok ale naplnil i takové přání. V současné době se bazénem prohánějí už čtyři mláďata. „V Evropě je to naprostý unikát a úspěch je to i v celosvětovém měřítku. Za uplynulý rok není u sib ománských evidován žádný odchov,“ uvedla mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Mládě siby ománské ještě neodchovala žádná evropská zoo, úspěch je to i v celosvětovém měřítku. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Nejstarší z nich, a jediná samička, přišla na svět 22. května. Trojice „kluků“ je stará zhruba týden.

Zatím plavou v oddělené části bazénu, návštěvníci je sice uvidí, na krmení a hlazení je ale ještě brzy. Společně s mláďaty jsou tam i tři z celkem 17 zdejších samic.

„Netušíme, jestli jsou to matky. Mezi mládětem a matkou totiž po porodu nejsou žádné vazby,“ uvedl zoolog Kamil Čihák. „Drží se poblíž skupiny, ale ne konkrétní samice,“ dodal.

Když přišla mláďata na svět, měla rozpětí ploutví mezi 38 a 42 centimetry. Váha se pohybovala od 1,2 do 1,5 kilogramu. Dospělé siby ve zdejší skupině váží až 16 kilogramů.

Fotogalerie

Všechna mláďata byla překvapením. Ani před porodem totiž nebylo patrné, že jsou samičky březí. Přestože je pracovníci zoo v pravidelných intervalech váží a sledují jejich zdravotní stav.

Naposledy v dubnu tak kontrolovali případné napadení parazity, zranění a váhu. Změřit rozpětí ploutví u dospělých jedinců je problematické, protože se tomu brání.

„Není to pro nás nezbytná informace, proto to neděláme. Stanovili jsme si časový limit, po který mohou být mimo vodu. Ten naplníme prohlídkou, vážením a rozhodně jej nechceme překračovat,“ popsal Čihák.

Zpětně vypozoroval, že některé samičky byly těžší a jejich počet odpovídal počtu narozených mláďat. „Je to ale jen domněnka. Když něco hodně chcete vidět, tak to najdete,“ usmál se.

Informace, kterých by se mohli při odchovu držet, prakticky neexistují. Siby ománské chovají pouze čtyři zahrady v Evropě, žádná z nich je neodchovala a také u jiných druhů rejnoků je to problém.

Březost trvá 11 měsíců, mláďata se vyvíjejí v těle matky a rodí se plně samostatná. Po pár dnech začínají přijímat potravu. I zlínské přírůstky už si umí najít kousky krevet a mušlí, které jim ošetřovatelé připravují.

Jejich domovinou je Rudé moře. Ve Zlíně mají rejnoci k dispozici bazén s mořskou vodou, kterou tady speciálně míchají. Průběžně se vždy část obměňuje, pro případ havárie jsou pod zemí zásobní nádrže. Zatím žádnou takovou událost řešit nemuseli.

„Lidé jsou skutečně ukáznění. Věřil jsem jim a potvrdilo se to,“ uvedl už dříve ředitel zahrady Roman Horský.

Občas se při kontrole najde škrábnutí, patrně od dlouhých nehtů návštěvnic, větší zranění ani znečištění vody ale ošetřovatelé nezažili. Jen před třemi lety našli na okraji bazénu ležet sáček s rybářskými háčky.

Rejnoci dorazili do Zlína z Nizozemska v roce 2014 (více zde):

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Vandal navrtal deset třešní, Valašské Meziříčí musí stromy pokácet

Po útoku vandala uschlo ve Valašském Meziříčí deset třešní na ulicích Sokolská...

Deset třešní musí pokácet radnice ve Valašském Meziříčí. Stromy ve dvou ulicích navrtal neznámý vandal, dovnitř pak...

Kraj i Zlín začínají opravovat cesty ve městě, souběh může způsobit potíže

Plánovaná podoba točny ve zlínské části Vršava.

Začínají opravy dvou důležitých cest ve Zlíně, obě mohou sloužit jako příjezd na největší sídliště ve městě Jižní...

Řidič neohlásil, že srazil cyklistu, pak měl pozitivní test na drogy

Ilustrační snímek

Těžké zranění utrpěl cyklista, kterého na Zlínsku srazilo nákladní auto. Jeho řidič mu sice poskytl první pomoc, nehodu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz