Vzácné medvídě ze zlínské zoo už dovádí venku a vozí se na máminých zádech

  18:08aktualizováno  18:08
Návštěvníci zlínské zoologické zahrady již mohou vidět mládě medvěda pyskatého. Narodilo se v polovině prosince, ale první měsíce života pobývalo v zázemí expozice. Nyní už řádí ve venkovním výběhu. Zlínská zoo je jedinou v Evropě, kde vzácné medvídě za poslední rok odchovali.

Půlroční sameček se hned po vypuštění do venkovního výběhu stal atrakcí. V prostoru v asijské oblasti zahrady je společně s matkou každý den zhruba do 14 hodin, poté je střídá samec.

„Medvídě přichází na svět velmi malé, jeho porodní váha se pohybuje kolem 400 gramů, je slepé a takřka bez srsti. Šestiletá samice Saraswathi se ale projevila jako skvělá matka, o mládě od prvních okamžiků příkladně pečovala,“ upozornila mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková.

Rodičovský pár, šestiletého samce Druva a stejně starou samici Saraswathi, zlínská zoo získala v roce 2015 z indické Zoo Mysore. Po téměř 30 letech se tak ve Zlíně podařilo obnovit chov tohoto nápadného medvěda.

Medvědi pyskatí patří mezi vzácně chovaná zvířata, v celé Evropě je objevíme pouze v sedmi zoo.

„Udělali jsme vše pro to, abychom medvědům vytvořili co nejlepší podmínky k chovu. A doufali jsme, že jednou skutečně přispějí k oživení současné nepříliš zdravé evropské populace medvědů pyskatých. Ta nyní čítá pouze osmnáct jedinců. Je to jedinečný pocit, když se váš chovatelský sen naplní,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Zatímco první čtyři měsíce života sameček pobýval společně se svou matkou v zázemí, nyní již prozkoumává celý rozlehlý výběh.

Jakmile se unaví, vyšplhá na záda samice, pevně se chytne dlouhých hřbetních chlupů a nechá se vozit.

Fotogalerie

„Vše nasvědčuje tomu, že sameček zdárně prospívá a je ve skvělé kondici. Chovatelé nyní jeho váhu odhadují kolem patnácti kilogramů. Kromě mateřského mléka si již také pochutnává na ovoci, například žlutém melounu, hroznech, kiwi a jablkách, dostává i hmyz a speciální směs, kterou tvoří vařená zelenina, vařená vejce a granule pro hmyzožravce,“ doplnil ředitel Horský.

Medvěd pyskatý patří mezi výrazné druhy medvědů díky své huňaté srsti a dlouhým chlupům na uších, krku a plecích. Ve volné přírodě se živí hlavně mravenci, termity a ovocem. Potravu hledá výhradně čichem, má totiž špatný zrak a velmi špatný sluch.

„Hnízda hmyzu otvírá dlouhými osmicentimetrovými drápy na předních nohách. Při jídle přitiskne čenich k otvoru, zavře nozdry, jazyk stočí do úzké ruličky a hmyz nasaje mezerou mezi chybějícími předními řezáky. Při tomto nasávání vydává hlasitý zvuk připomínající hučení vysavače,“ popsala mluvčí zoo.

Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje od 1,5 do 1,8 metru, hmotnost pak od 100 až do 140 kilogramů. Jsou to samotáři, zvířata se stýkají pouze v období rozmnožování. Mládě přichází na svět po sedmiměsíční březosti, se samicí zůstává až do tří let věku.

„Naše mládě zůstane ve zlínské zoo minimálně dva a půl roku. Poté mu společně s koordinátorem chovu medvědů pyskatých najdeme nový domov v některé evropské nebo světové zoo,“ předpokládá Horský.

Domovinou medvědů pyskatých jsou lesy v Indii, Nepálu, Bangladéši a Ceylonu. Populace zvířat ve volné přírodě se odhaduje kolem 10 tisíc jedinců. Jejich početní stavy neustále klesají kvůli ničení životního prostředí a lovu pro údajně léčivé části těla.

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

Na Kroměřížsku utekli koně, jeden z nich nepřežil srážku s autem

Koně, kterého auto srazilo, musel veterinář utratit.

Veterinář musel utratit jednoho ze dvou koní, kteří utekli majitelce na Kroměřížsku. Když vběhl na cestu, srazilo jej...

Letošní metalová přehlídka ve Vizovicích láká na Avantasii nebo Uriah Heep

Metalová opera Avantasia na festivalu Masters of Rock 2016

Do startu festivalu Masters of Rock zbývají ještě dva měsíce, fanoušci si však už mohou plánovat, na jaké kapely...

Zedník ze Slavičína se proměnil na dělníka nebe, konce války se nedočkal

Jaroslav Šála se narodil 10. května 1914.

Člen legendární 310. československé stíhací perutě RAF Jaroslav Šála zemřel po sestřelení nad kanálem La Manche. Podle...

Najdete na iDNES.cz