Pětileté tygřici Sambě se kotě narodilo letos v květnu. „Odchov mláděte tygra ussurijského je významným momentem pro zahradu i pro ochranu přírody obecně,“ popsala mluvčí zlínské zoo Romana Mikešová. Každý nový přírůstek je podle ní mimořádně důležitý pro zachování této majestátní šelmy.
Pracovníky zoo navíc mohlo těšit, že se porod obešel bez problémů. Mládě sledovali díky kamerám umístěným v porodním boxu a viděli, že matka o něj vzorně pečuje. „Mládě rostlo a sílilo, nic nenaznačovalo, že by se mohly objevit jakékoliv komplikace,“ líčila vedoucí zoologického oddělení Markéta Horská.
Během prvních třech měsíců, které jsou důležité pro zdraví a správný vývoj zvířat, matka své mládě pravidelně kojila, zahřívala jej a pečlivě čistila. Zůstávali spolu v chovatelském zázemí zoo. Pak se však objevily nenadálé komplikace.
„Samba začala trpět zánětem mléčné žlázy, což u koček nebývá příliš častým jevem. Většinou totiž rodí více mláďat, která dokážou vypít všechno vytvořené mléko. To však jedno kotě nezvládlo,“ informoval externí veterinář zoo Dominik Gregořík.
U Samby se objevily zdravotní komplikace, které nejsou odhalitelné na první pohled a chovatelé zjistili, že je něco v nepořádku až podle zvláštního chování tygřice.
Tygřice Samba ze zlínské zoo má první mládě, sameček je ve skvělé kondici |
„Pro samici se totiž jedná o velmi bolestivý stav, přestala tak mládě krmit a začala ho odmítat. Museli jsme rychle zareagovat a samici od mláděte oddělit. Jinak hrozilo, že bychom mohli o kotě přijít,“ poznamenal veterinář.
Štěstím bylo, že malý tygr už v tu dobu byl schopen přijímat pevnou potravu. Ošetřovatelé mu zkoušeli podávat různé druhy masa, ale nesetkali se s přílišnou odezvou.
„A pak nás napadlo dát křepelku, a měli jsme vyhráno. Tygřík začal skvěle přijímat potravu, rostl a sílil, vše se krásně rozběhlo. Křepelky jsme postupně doplňovali kuřecím, králičím a hovězím masem,“ vyjmenoval chovatel Milan Dlabaja.
Tygřice si na potomka musela znova zvykat
K opětovnému pokusu o propojení mláděte a samice přistoupili v zoo na začátku října. Nebylo to přitom jednoduché. „I když mládě mělo i po oddělení vizuální a pachový kontakt se samicí, přirozený mateřský vztah byl přerušen. Tygřice si tak musela na samečka znovu zvyknout. Spojení proběhlo bez velkých komplikací, Samba byla sice vůči mláděti odtažitá, ale ne přehnaně agresivní,“ přiblížila Horská.
V současnosti se tak dvojice nachází ve venkovním výběhu tygrů ussurijských v asijské části zoo. Budou se tu střídat s otcem mláděte, třináctiletým samcem Yourim.
Zoo v očekávání. Narodí se první mládě nosorožce tuponosého v historii |
„Vše se prozatím jeví dobře. Tygřík je vitální, zdravý, váží už více než 50 kilo. Zajímá se o dění kolem sebe, zkoumá venkovní výběh, to vše je velmi důležité pro jeho další vývoj. Pečlivě také sledujeme interakce mezi tygřicí a mládětem. A doufáme, že vzájemná socializace bude úspěšná,“ přeje si Horská.
Tygr ussurijský představuje vůbec největší kočkovitou šelmu na světě. Jejich původní populaci zdecimoval nelegální lov a ztráta přirozeného prostředí. Nyní se ve volné přírodě tyto šelmy vyskytují převážně v chráněných oblastech na Dálném východě. Právě chov v zoo je jedním z mála způsobů, jak zajistit, aby tento druh přežil.
„Zoologické zahrady tak plní záchranné i vzdělávací poslání. Pomáhají veřejnosti pochopit význam ochrany přírody a podporují spolupráci na mezinárodní úrovni,“ uzavřela Mikešová.