Kozy, želvy i lama. Valašský park plný zvířat znovu láká děti. A zdarma

  9:26aktualizováno  9:26
Nadšenec ve Valašském Meziříčí po dvou letech nucené odstávky znovu otevřel veřejnosti Fauna park - Dětský ráj. Místo s dvacetiletou tradicí bude stejně jako dřív přístupné zdarma.

Tomáš Juga založil Fauna park - Dětský ráj před dvaceti lety. Předloni jej uzavřel, nyní ho znovu otevírá a pro zájemce opět bude vstup zdarma. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Tomáš Juga otevřel před dvaceti lety Fauna park ve Valašském Meziříčí proto, aby mu děti nelezly po plotě, když se chtějí podívat na kozy s kůzlaty ve výběhu. Během osmnácti let provozu tady návštěvníci mohli obdivovat skupinu klokanů, dikobrazí dámu, lamy, pštrosy a spoustu dalších zvířat. Ani poník nechyběl. „Rozjelo se to pěkně,“ vzpomíná Juga.

Jenomže v roce 2017 park zavřel. „Došlo mi všechno, trpělivost, peníze i síly,“ říká.

V nejbližších dnech se ale po dohodě s městem brána parku znovu otevře. A stejně jako po celou předchozí dobu bude pobyt pro návštěvníky zdarma.

Fotogalerie

„To byla od začátku hlavní myšlenka. Nechci žádné vstupné,“ vysvětluje Juga.

Prochází přitom zvolna mezi výběhy. Pohladí lamího samce, na pštrosa zavolá „na pipi“ a pak už se musí věnovat koze kamerunské, která se nekompromisně dožaduje pozornosti. Kolem cestiček rostou okrasné trávy a kvetoucí keře, i altánek s lavičkou pokrývá zeleň.

„Dřív tady bylo všechno oškubané,“ vypráví Juga. „Co děti našly, to otrhaly, aby mohly krmit zvířata.“

Když uhynuly ryby, bylo mu do breku

Pořídil sice automat, který za pětikorunu vydá sáček s krmivem, ale nepomohlo to. Nakonec stál přístroj za jednou z posledních událostí, které vedly k zavření parku. V jezírku uhynuly okrasné ryby, jež návštěvníci nevhodně nakrmili.

„Když je zima, už se ryby nekrmí,“ vysvětlil Juga. „Ani nevím, proč jsem automat na krmivo nevysypal. Jen jsem přes něj přetáhl pytel.“

Měl za to, že to lidé pochopí. Když ale přišel z práce a viděl ryby „jezdit“ pod hladinou a hledat krmení, věděl, že je zle. Návštěvníci pytel sundali a zdobné koi kapry, původem z Japonka, nakrmili.

„Byly to nádherné ryby a všechny pošly. Slovil jsem jich asi tři kýble a bylo mi do breku,“ vzpomíná muž.

Škodu za zhruba 250 tisíc by ještě vydýchal, kdyby brzy nato nepošla i samice lamy. Za její úhyn sice návštěvníci nemohli, způsobil ho věk, všechno dohromady ale byla příliš velká rána.

„Uzavření parku hodně lidí zklamalo, park byl velmi oblíbený,“ potvrdil starosta města Robert Stržínek. „Problémy, s nimiž se majitel dlouhodobě potýkal, jsme vnímali, a proto jsme hledali řešení schůdné pro město i provozovatele.“

Nově tak město podpoří provoz areálu 20 tisíci korunami měsíčně, které mají pokrýt provozní náklady. Otevřené bude šest dnů v týdnu mimo pondělí.

Juga zatím nemá plány na rozšíření chovaných druhů. Aktuálně jich je v parku asi patnáct, namátkou morčata, husy, lama, kozy, poník a několik voliér s ptáky. V jezírkách jsou želvy a ryby.

„Toto je notorický útěkář,“ směje se Juga a ukazuje na želvu, která společně s rybami uždibuje krmivo. Pokaždé ji přenese do vedlejšího jezírka, kde žije skupina želv, a ona se vrátí k rybám.

V první chvíli uvažoval o obnovení chovu klokanů, jsou ale příliš náchylní na lidské virózy a v chladných částech roku by museli být ukrytí v chovatelském zázemí. Navíc je extrémně plašili psi, které chodí lidé venčit na sousedních pozemcích.

Přestal chovat dobytek, ale zvířata mu chyběla

Jak vůbec celý park vznikl? Na začátku byl stesk po zvířatech. Rodina chovala dobytek, po deseti letech ale skončili vyčerpaní a s nalomeným zdravím. Když se Juga zotavoval po operaci páteře, zjistil, že bez zvířat nemůže být, a pořídil si kamerunské kozy. Ty lákaly děti, a tak vznikl zárodek fauna parku. Dva roky jej provozovali na vlastní náklady, pak začaly přispívat místní firmy.

Na uživení ani rozvoj to ale nebylo, nákupy dalších zvířat tak Juga splácel. V parku končil kolem desáté hodiny večerní. V tu dobu bylo poklizeno, nakrmeno. Ráno šel do práce a areál nechal volně přístupný. Jenomže práce se zvířaty má i odvrácenou stranu. Když nějaké uhynulo, mohlo se stát, že to bylo v nepřítomnosti majitele.

„Pak jsme byli trapiči zvířat a strhávali kritiku,“ povzdechl si Juga. Postupně navíc začali návštěvníci park víc a víc ničit. Brali jej jako samozřejmost a možná si neuvědomovali, že jsou na soukromém dvoře, který pro ně buduje majitel z dobré vůle.

„I děti se za tu dobu změnily. Rodiče je nechají dělat, co se jim zlíbí,“ popsal své zkušenosti majitel parku.

Bydlí v domě, k němuž areál přiléhá, a bezpečně prý pozná i to, která školka zrovna přišla. A jestli bude muset po jejich odchodu vzít pytel a jít uklízet odpadky.

  • Nejčtenější

Zemědělcům se nelíbí plán na menší pole. Ať to stát nechá na nás, žádají

Ministerstvo plánuje omezení, podle něhož by zemědělci mohli pěstovat jednu plodinu na ploše o rozloze maximálně 30...

Valentův Synot spojil vinné sklepy bez povolení, hrozí mu milionové tresty

Nový sklepní komplex ve známé Vinohradské ulici v Uherském Hradišti, který spadá pod holding Synot senátora a...

Sparta hraje v poháru doma s Baníkem, Plzeň hostí Mladou Boleslav

Sparťanští fotbalisté se ve čtvrtfinále domácího poháru utkají doma s Baníkem Ostrava, posledním finalistou soutěže....

Kabinky na Pustevny vyjdou na 150 milionů, v plánu je i obnova lyžování

Plynulejší a komfortnější cestu na jeden z nejnavštěvovanějších vrcholů na Moravě chystají Pustevny. Současnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice - Slovácko 2:0, skvělá forma nováčka, vyhrál popáté v řadě

Fotbalisté Českých Budějovic potvrdili vynikající fazonu, v 16. kole nejvyšší soutěže si připsali páté vítězství po...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Holešov na žádost obyvatele zrušil čestné občanství Klementa Gottwalda

Třicet let po pádu komunistického režimu odebrali zastupitelé Holešova na Kroměřížsku čestné občanství někdejšímu...

Spolupráce s památkáři končí, kroměřížský zámek začne spravovat církev

V únoru vyprší smlouva mezi olomouckým arcibiskupstvím a Národním památkovým ústavem o správě Arcibiskupského zámku...

Po změně času přibývá srážek se zvěří. Uhýbání je rizikové

Intenzivně brzdit a pokud je srážka neodvratná, raději volit čelní střet než strhnout řízení. Taková je rada odborníků...

Silničáři už upravují trasu D55 u Starého Města, budování začne příští rok

Silničáři začali pracovat na úseku dálnice D55 z Babic do Starého Města. Osm kilometrů dlouhou silnici budou stavět tři...

PRÁZDNÁ NÁRUČ: Kde vzít sílu a nezbláznit se?
PRÁZDNÁ NÁRUČ: Kde vzít sílu a nezbláznit se?

S někým se život nemazlí a naděluje mu ránu za ranou. Mezi ty „vyvolené“ se řadím i já. Nepíši to kvůli lítosti, ale spíš se potřebuji vypsat, dostat to ze sebe.

Najdete na iDNES.cz