Soud pochybuje o nedobrovolnosti novoročního sexu, muže zprostil

  16:49aktualizováno  16:49
Soud zprostil viny mladého muže obžalovaného ze znásilnění při silvestrovských oslavách v Uherském Brodě. Co přesně se mezi náhodnými známými odehrálo, zůstává nejasné. Soudce zkritizoval práci vyšetřovatelů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek

Spojila je silvestrovská noc. První den loňského roku časně nad ránem společně odešli z baru, nachodili zhruba tři kilometry po Uherském Brodě, poté nasedli do taxíku a odjeli do domu obžalovaného.

Důvodem, proč se příběh jednoho náhodného sexu dostal až před zlínský krajský soud, je spor o to, zda byl dobrovolný, či vynucený.

„Žena popisovala tak silné ochromení strachem a pocit bezmoci, že v tu dobu nedokázala jednat logicky,“ uvedla soudní znalkyně v oboru psychologie.

Kolegyně z oboru psychiatrie potvrdila, že žena trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Soud ale příběhu tak, jak jej popsala čtyřiatřicetiletá poškozená, neuvěřil a muže zprostil obžaloby. Rozhodnutí není pravomocné. O sedm let mladší obžalovaný se práva na odvolání vzdal, státní zástupce si ponechal lhůtu.

„Pochybnosti zůstávají. To poškozená určovala trasu, kterou chodili po městě. V pokoji zůstala sama, ale nepokusila se odejít,“ řekl ve zdůvodnění rozsudku předseda senátu Radomír Koudela.

„Vypověděla, že v domě obžalovaného křičela, ale matka, která spala ve vedlejší místnosti, slyšela jen vulgární mluvu a výkřiky: já chci, já to chci,“ doplnil.

Výpověď matky považuje za věrohodnou i přesto, že jde o nejbližší příbuznou obžalovaného. Zapadá totiž do mozaiky, z níž se celý příběh skládá.

Mladému muži však předseda senátu připomněl, že by se měl zamyslet nad svým chováním. V průběhu vyšetřování totiž vyšlo najevo, že byl v minulosti agresivní vůči své partnerce.

Státní zástupce Leo Foltýn trvá na tom, že se skutek stal. Obžalovanému řekl, že je příliš nezkušený, aby znal psychologii ženy.

„To není stroj a není to muž. Skutečně z vás měla strach a na takový zážitek žena nikdy nezapomene,“ uvedl v závěrečné řeči.

Žena si za celou dobu neřekla o pomoc

Poškozená hovořila o tom, že ji mladík obtěžoval už v baru. On zase vypověděl, že hrál s kamarádem šachy a ženy si všiml proto, že byla hlučná a hajlovala. Setkali se na chodbě, kam šli oba s cigaretou.

„Oslovila mě, vyptávala se mě, vedla řeči o sexu a lákala mě, ať jdu za ní na toaletu,“ popsal.

Žena naopak tvrdila, že ji na toaletě překvapil a osahával. Ubránila se a podařilo se jí muže vyhodit. Když se po čase vydala domů, přidal se k ní.

„Chodili jsme, myslela jsem si, že se ho zbavím. Nechtěla jsem jít domů, bála jsem se, že by šel za mnou. Doma nikdo nebyl, manžel byl v práci,“ popsala.

Podle něj šli společně za vidinou sexu. Jen se nemohli domluvit, zda k němu, či k ní. Obešli část Brodu, pohybovali se mezi domy, lidmi i v místech travnatých.

„Tam by se dal očekávat predátorský útok. Ale nepřišel,“ upozornil Koudela.

Podle muže šli nejprve k ženě domů, to si ale rozmyslela a vedla jej na jinou adresu. Když měl chůze dost, zavolal taxi a nabídl jí, jestli chce jet s ním. Shodně uvedli, že do vozu nastupovali každý jinými dveřmi. Taxikáři žena o pomoc neřekla.

„Byla jsem tak ochromená, že jsem nemohla ani promluvit,“ tvrdila před soudem.

V domě, kde mělo k násilnému činu dojít, žije babička a rodiče obžalovaného. Jeho babička i matka slyšely poškozenou mluvit, starší z žen před domem, druhá pak uvnitř domu.

Poškozená naopak vypověděla, že v domě pouze neartikulovaně vykřikla, pak ale rezignovala, protože neměla šanci se ubránit. To je podle znalkyň pro oběti podobných činů typické.

Ženu zkoumaly znalkyně v oboru psychologie a psychiatrie. Oběma řekla, že měla v minulosti psychické potíže, nezmínila však, že byla v této souvislosti hospitalizovaná. Překvapilo je to, nicméně uvedly, že by to závěry jejich zkoumání nezměnilo.

Soudce Koudela během zdůvodnění rozsudku zkritizoval práci vyšetřovatelů. Nelíbila se mu laxnost v zajišťování výpovědí svědků i délka vyšetřování.

„Musím dát najevo nespokojenost. Vyšetřování nepříliš složitého případu trvalo déle než rok a iniciativa policie po oznámení nebyla nijak významná,“ uvedl Koudela.

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Další z rubriky

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

VIDEO: Stoleté parní stříkačky závodily v Otrokovicích. Vytvořily rekord

V Otrokovicích se uskutečnilo celorepublikové setkání a soutěž parních...

Parní stříkačky udržuje po celé České republice stále několik hasičských sborů. Raritní kousky s nevyčíslitelnou...

Na Kroměřížsku pomrzlo 60 procent úrody ovoce, méně bude i slivovice

Ilustrační snímek

Největší škody, které ovocnářům ve Zlínském kraji způsobily jarní ranní mrazíky, jsou na Kroměřížsku. Pomrzlo tam přes...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz