Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Zlínské firmy staví vědecké centrum za stovky milionů, pomůže to i dalším

  14:01
Zlínské stavební společnosti Zlínstav a Pozimos získaly obří zakázku za více než 700 milionů ve Vestci u Prahy, kde postaví vědecké centrum. Těžit z toho budou také další lokální firmy z oboru.

Vědecké centrum ve Vestci u Prahy bude mít podlahovou plochu 26 tisíc metrů čtverečních | foto: vizualizace BIOCEV

Stavebnictví je dlouho v útlumu, firmy propouštějí a obtížně shánějí zakázky. Přestože ani výhled do budoucna není příznivý, přece jen se v "době temna" objevují světlé záblesky.

Tím nejaktuálnějším je úspěch dvou zlínských firem, které získaly lukrativní zakázku za 722 milionů korun na výstavbu špičkového vědeckého centra BIOCEV ve Vestci u Prahy. Sdružení dvou společností Zlínstav a Pozimos uspělo mezi patnácti konkurenty díky nejnižší ceně.

"Pracujeme i na jiných stavbách, toto je však stěžejní zakázka, díky ní můžeme přibírat nové zaměstnance," těší předsedu představenstva Zlínstavu Jiřího Stackeho.

Pracovní tým posilují také v Pozimosu. "Je to velmi pozitivní. Náš podíl na zakázce tvoří asi polovinu ročního obratu firmy," naznačil majitel Jiří Havlík.

V centru má pracovat na 600 odborných kapacit, prostory budou využívat i studenti.

Ve sdružení, jež zakázku získalo, má Zlínstav podíl zhruba 70 procent, zbytek náleží Pozimosu. Obě firmy spolu dělaly na přestavbě budov 14 a 15 v baťovském areálu ve Zlíně. Spolupráce se jim osvědčuje.

Ve čtvrtek ve Vestci převzaly staveniště, v půlce září chtějí stavět. Výběrové řízení na dodavatele trvalo dlouhých 16 měsíců.

"Jediným kritériem pro získání kontraktu byla nejnižší nabídková cena," přiblížil předseda Rady BIOCEV Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

"Případné vícepráce a s nimi související další náklady máme mimořádně ošetřeny ve smlouvě s dodavatelem," zdůraznil Hořejší.

Předpokládaná hodnota zakázky byla zhruba 1,3 miliardy korun. Vysoutěžená cena se po dvou kolech snížila téměř na polovinu.

Otázka potom zní, zda na ní zlínské firmy vůbec něco vydělají. Havlík přiznal, že "cena je napjatá", podle něj se uvidí na konci výstavby v roce 2015. Stacke mluví o zisku v řádu několika procent.

Subdodavatelé budou z regionu

Z obřího kontraktu mohou těžit i další stavební společnosti v kraji. Především ty, s nimiž má Zlínstav a Pozimos zkušenosti na subdodavatelské bázi.

"Předpokládám, že budeme přednostně spolupracovat se subdodavateli ze zlínského regionu. Posílí se tím zejména zaměstnanost," očekává Stacke.

Co to je BIOCEV?

Je to zkrácené označení Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy. Špičkové vědecké centrum vyroste ve Vestci u Prahy a bude jedním ze šesti velkých vědeckých projektů, takzvaných center excelence, s celkovým rozpočtem 21 miliard korun. Patří mezi ně i Superlaser ELI, který za sedm miliard vzniká v Dolních Břežanech. Zázemí zde bude mít 54 výzkumných skupin, které budou využívat moderní laboratoře a prostory pro studenty.

Konkrétní jména firem zatím neřekl. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše však nejde o planá prohlášení. Zlínstav a Pozimos totiž zdejší společnosti do svých zakázek zapojují také mimo region.

"To je bezesporu na místě i u této zakázky. Dokážu si představit řadu profesí a subdodávek ze Zlína," řekl Matyáš.

A právě to může stavebnictví ve Zlínském kraji trošku pomoci.

"I pro ostatní firmy je to zajímavé," souhlasí Martin Navláčil mladší, vedoucí obchodního úseku zlínské stavební společnosti Navláčil.

Na technicky náročné výstavbě vědeckého centra BIOCEV se uplatní i řada jiných řemeslníků: od elektrikářů až po specialisty na technické vybavení.

V centru se počítá třeba se zvířetníkem, v němž budou drahé laboratorní myši. Ty nemohou být v obyčejné kleci či akváriu.

Zlínskou stopu na velmi zajímavém projektu zvýrazňuje společnost Centroprojekt, která je generálním projektantem centra BIOCEV.

Firma Zlínstav má s většími zakázkami zkušenosti. Je podepsaná například pod zdařilou rekonstrukcí zlínského mrakodrapu a byla úspěšná v tendru na výstavbu Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech.

Centrum plné špičkových technologií a přístrojů

Vědecké centrum BIOCEV (Biotechnologické a biomedicínské centrum) ve Vestci u Prahy má podlahovou plochu 26 tisíc metrů čtverečních.

"Charakter výzkumných programů klade vysoké nároky na čisté, sterilní prostředí, na chladicí, topné a odpařovací technologické systémy. Centrum bude vybaveno i řadou mimořádných přístrojů," podotkla marketingová manažerka BIOCEV Petra Roubíčková.

Vědci se v centru budou zabývat vývojem léčiv, zlepšením diagnostiky chorob, vývojem tkání pro poškozené orgány a přírodních antibiotik. Záměrem je také vzdělávání studentů a rychlý převod výsledků výzkumů do praxe.

"Univerzita Karlova chce centrum BIOCEV využít při přípravě nových doktorských studijních programů," doplnil rektor univerzity Václav Hampl.

V centru má pracovat na 600 odborných kapacit, mezi nimi budou zástupci šesti ústavů Akademie věd ČR, dvou fakult Univerzity Karlovy i odborníci z Německa, Austrálie a Portugalska. Vedení BIOCEV by rádo získalo i uznávané vědce, třeba nositele Nobelovy ceny.

Celý komplex vyjde na 2,35 miliardy korun, většinu z této částky zaplatí Evropská unie.

Autor:
  • Nejčtenější

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Muž souzený za tragický výbuch domu přiznal, že navrtal plynové potrubí

Okresní soud v Kroměříži se začal zabývat jednou z nejtragičtějších událostí posledních let v kraji. Muž, který podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

PONEDĚLNÍK: Co vyvádíte? Pošpiněný odkaz Olayinky, Fillův úlet. A kdo padat nemusel?

Na všech frontách napětí. Fotbalová liga míří do finiše základní části a je snad ještě napínavější a vyrovnanější než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inspektor měl hned jasno, řekl soudu technolog firmy obviněné z otravy Bečvy

Hned při první kontrole, na kterou po havárii na Bečvě v září roku 2020 dorazila Česká inspekce životního prostředí...

Byty ani rodinné domy nejdou na odbyt, stavební firmy mají méně zakázek

Drahé práce a nepříliš výhodné podmínky u hypoték zastavily stavbu domů a bytů ve Zlínském kraji. Bydlení v...

Čiperovu vilu čeká rekonstrukce. Pak nabídne kulturu pro všechny generace

Architektonicky významná Čiperova vila, jež byla postavena v roce 1942 podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka na...

Hudební nálož ve Zlínském kraji. Na jaře přijede Rottrová, Bílá i Korn

Řada známých kapel a interpretů chystá v nejbližší době koncerty ve Zlínském kraji. Fanoušci se mohou těšit na...

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ODDĚLENÍ PRODEJNY (25-30.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...