Skauti z celého světa se sešli v Americe, nechyběl ani student ze Zlína

  13:58aktualizováno  13:58
Před dvěma lety zlínský student Zbyněk Cypra sehnal brigádu v provozovně fastfoodu. Měl jasnou představu, na co použije vydělané peníze. Věděl, že na přelomu července a srpna 2019 se uskuteční v americké Západní Virginii celosvětové setkání skautů jamboree a že se ho chce coby letitý skaut zúčastnit.

Dva roky chodil student Zbyněk Cypra na brigádu, aby si splnil sen - odjet na celosvětové setkání skautů jamboree v americké Západní Virginii. | foto: archiv Zbyněk Cypra

Sen se mu splnil. „Bylo to úžasné. Obzvlášť se mi líbil takzvaný kulturní den, kdy si každý národ připravil své jídlo nebo nějaké kulturní vystoupení. Chodili jsme po tábořištích a ochutnávali,“ popisuje student septimy zlínského Gymnázia Lesní čtvrť.

„Třeba Japonci měli čaj matcha, Američané hot dogy. My jsme připravili pomazánky, česnekovou a sýrovou, které jsme mazali na tamní chleba. Chtěli jsme bramboráky, ale nestihli jsme to, vykoupili nám brambory,“ směje se.

Největší úspěch měla ukázka českých stanů s podsadou, které do Ameriky putovaly lodí.

„O jejich prohlídku byl velký zájem. Od roku 1913 je to taková česká originalita, možná je znají ještě Slováci a Rakušané, ostatní národy ne,“ připomíná skaut, který je členem 4. skautského střediska ve Zlíně sídlícího u Baťovy nemocnice.

Světové jamboree se konalo už počtyřiadvacáté. Skauti se na něm setkávají jednou za čtyři roky. Pořadateli toho letošního byly dohromady Mexiko, Kanada a Spojené státy americké. Za místo organizátoři vybrali skautskou „rezervaci“ v Západní Virginii v USA.

Celkem dorazilo téměř 45 tisíc lidí ze 150 zemí světa. Česká výprava čítala na 500 zástupců, ze Zlínského kraje bylo dvacet účastníků.

V americké táborové základně na ně čekaly skoro dva týdny nabité dobrodružnými hrami, sportovními aktivitami, besedami i obyčejným, neorganizovaným povídáním a setkáváním. Zájemci si vyzkoušeli horolezectví, lanový skluz, rafting, potápění, střelbu, cyklokros a mnoho dalšího.

Přišel mezi ně americký astronaut Greg Johnson a měli možnost se přes telemost spojit s mezinárodní vesmírnou stanicí ISS a mluvit s astronautem Andrewem Morganem.

„Poznal jsem spoustu nových lidí, s řadou z nich jsme si vyměnili kontakty. Jsem moc rád, že se mi také podařilo vyměnit si kroj s jedním klukem z Pensylvánie. To je pro skauty ta nejvyšší pocta, znak skutečného přátelství,“ říká Zbyněk Cypra, který je skautem už deset let.

Na celou cestu musel našetřit 57 tisíc korun, z toho jedenáct tisíc spolklo týdenní cestování poté, co jamboree skončilo. Během něj navštívil Washington, Filadelfii či New York.

„Cestoval jsem ve skautském kroji a bylo neuvěřitelné, jak pozitivně na to místní lidé reagovali. Hned se s námi dávali do řeči a o všechno se zajímali. V Americe je skaut populárnější než u nás a je také více ceněný,“ domnívá se zlínský student.

Autor:

Nejčtenější

Odháčkování je dobrovolné, jinak by nefungovalo, říká obhájce guru Járy

Jaroslav Dobeš ve filipínském vězení.

Znásilnění vydávané za léčebnou metodu zvanou odháčkování, která ženám pomůže nastartovat další život, se znovu vrátilo...

Zlín - Sparta 0:2, před derby zlepšený výkon, trefili se Tetteh a Kanga

Hráči Sparty se radují ze vstřelené branky v utkání proti Zlínu.

Fotbalisté Sparty konečně vyhráli ve Zlíně, po třech předchozích neúspěších tam v 9. kole ligy zvítězili 2:0. První...

Slavia - Slovácko 3:0, před Interem snadná výhra, trefil se i Provod

Slávisté Josef Hušbauer a Vladimír Coufal se radují z gólu v utkání proti...

Slávističtí fotbalisté po reprezentační přestávce hravě zvládli duel devátého ligového kola se Slováckem, před domácím...

Pronájmy ve Zlíně jsou třetí nejdražší v zemi, chtějí je i studenti

Spousta městských bytů je ve dvou „segmentech“ na zlínském sídlišti Jižní Svahy.

Weby s poptávkou bydlení či skupiny na Facebooku na stejné téma jsou v posledních týdnech zahlceny inzeráty, které mají...

Bohemians - Zlín 2:2, domácí dvakrát prohrávali, bod zajistil Havel

Milan Havel z Bohemians hlavičkuje na bránu Zlína. Zleva brankář Stanislav...

Fotbalisté Bohemians 1905 podruhé v letošním ročníku ztratili body doma. V předehrávce 10. kola Fortuna ligy se Zlínem...

Další z rubriky

Nebojte se být první a nejlepší, radil by Baťa dnešním podnikatelům

Baťova síla byla v tom, že každý svůj záměr dokázal lidem přesvědčivě...

Před 125 lety vznikla ve Zlíně firma, která je stále historicky nejproslulejší a nejúspěšnější českou společností. Z...

Spor o koupaliště rozděluje lidi v Uherském Brodě, chtějí referendum

Jako první v Moravskoslezském kraji otevřel Aquapark ve Frenštátě pod...

Patnáct set podpisů se podařilo nasbírat autorům petice v Uherském Brodě. Jejich cílem je vypsání referenda o venkovním...

Dvanáct vrstev křídy, třináctá zlato. Na Velehradě se učili psát ikony

Kurz psaní ikon na Velehradě.

Celou řadu zájemců přilákal kurz psaní ikon, který se konal na Velehradě. Přestože je ikona spojena s pravoslavím,...

Nejsme na Vsetíně, vzkázal Valenta. Jeho spor s Čunkem řeší i policie

Jiří Čunek a Ivo Valenta

Začalo to hádkou o nemocnici, nyní přišlo nařčení z nabízení úplatku. Spor dvou výrazných politiků ze Zlínského kraje...

Najdete na iDNES.cz