Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Baťův kraj je bez ševců, řemeslo vyučuje jedna škola. Málo je také krejčích

  17:31
Tradiční obuvnické řemeslo skomírá, v Česku jej vyučuje jen jedna soukromá škola ve Zlíně. Zájem o práci v kožedělném průmyslu není takový, jak by výrobci potřebovali. Firmy proto budou se školami více spolupracovat.

Výroba obuvi v závodě firmy Baťa v Dolním Němčí na Uherskohradišťsku | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Aktuálně je volných téměř pět desítek pracovních míst. Firmy a podnikatelé ve Zlínském kraji potřebují zaměstnance k výrobě bot, obleků, látek, stanů, rukavic, plavek, dámských oděvů, ochranných pracovních pomůcek i módních doplňků. Zájemce, kteří by měli potřebný obor vystudovaný, ale hledají marně.

„Řemeslo naučíme, ale minimálně potřebujeme, aby pracovník měl zkušenost s galanterním šitím a manuální zručnost,“ zmínil Aleš Loch, vystudovaný brašnář-sedlář, který si ve Zlíně založil firmu na výrobu kabelek, batohů či obuvi.

Nyní shání šičku. A není sám. Zaměstnance hledají velké obuvnické firmy, výrobci textilu, ortéz i matrací nebo módní salony.

Například největší český výrobce obuvi, jímž je slavičínská firma Prabos, právě kvůli nedostatku lidí loni otevřela dílnu na Ukrajině.

„Na Ukrajině je pracovní síla, které u nás ubývá a neobjevuje se nová. Během 10–15 let tady nebudou žádné šičky. Nikdo se tuto práci neučí, nikdo ji nechce dělat,“ řekl tehdy spolumajitel Prabosu Jaroslav Palát.

„Naši zaměstnanci budou postupně odcházet do důchodu a stroji je nikdy úplně nenahradíme,“ dodal.

K tomu, aby se situace zlepšila, by měla přispět nová dohoda mezi regionálními firmami, středními školami a Zlínským krajem. Jejím výsledkem má být hlubší spolupráce a zatraktivnění těchto oborů.

„Není to jen formální dokument. Lepší provázanost škol s praxí může přilákat mladé lidi. Některé firmy jsou malé, propagaci si třeba z finančních důvodů nemohou dovolit, proto je úkolem kraje, aby jim pomohl a spolupráci zprostředkoval,“ naznačila Vlasta Mayerová z České obuvnické a kožedělné asociace.

Obuvník není podřadné řemeslo

Obory, jež souvisejí s výrobou obuvi, kožedělným průmyslem a oděvnictvím, je možné ve Zlínském kraji studovat jen na čtyřech školách a každoroční počet absolventů se pohybuje kolem 30.

Obor krejčí nabízí Střední odborná škola ve Vizovicích, zpracování usní, plastů a kůže vyučují na Střední průmyslové škole polytechnické ve Zlíně.

Obor výrobce obuvi existuje pouze na jediné škole v zemi, kterou je zlínská soukromá škola Academic School, v Uherském Hradišti na uměleckoprůmyslové škole (UMPRUM) pak studují zájemci modelářství a návrhářství obuvi a oděvů. Tím výčet končí.

Třeba před pár lety se našli jen tři zájemci o výrobu obuvi a tento obor několik let nemohl otevřít jedinou třídu.

„Teď se to zlepšilo, i když se nám stále nedaří nabírat tolik, kolik by bylo potřeba. V každém ze tří ročníků máme méně než deset žáků. I když je to málo, chceme tento tradiční baťovský obor udržet,“ podotkl jednatel Academic School Ivo Mitáček.

Jako jediní v Česku mají k dispozici také obuvnickou dílnu vybavenou všemi procesy výroby od začátku až do konce. Podařilo se ji vybavit zařízením za sedm milionů korun, které odpovídá současným nárokům v obuvnictví.

Žáci základních škol sice o tento obor nejeví příliš velký zájem, u dospělých je to však jinak a jezdí do Zlína z celé republiky kvůli rekvalifikačnímu kurzu. Některé vysílají obuvnické firmy, jiní si chtějí otevřít vlastní živnost.

Zástupci Českého textilního, oděvního, kožedělného a obuvnického průmyslu upozorňují, že v následujících letech bude s ohledem na požadavky trhu potřeba zvýšit výrobu až o 15 procent. A pracovníků v oboru bude muset být více.

„Každý rok máme šest sedm absolventů v obuvnickém oboru. Někteří pokračují na vysoké škole, jiní si založí vlastní dílny a další odcházejí do zahraničí. Každopádně jsou hodně žádaní,“ popsal ředitel hradišťské UMPRUM Ivo Savara.

Uzavřená dohoda ve Zlínském kraji má vést k tomu, že do vyučování budou chodit odborníci z obuvnických a textilních podniků. Firmy se zapojí do získávání dětí ze základních škol, školy naopak podle potřeby výrobců pomohou se vzděláváním pracovníků a studenti budou častěji chodit na praxe do firem.

„Jsme připravení obory podpořit a vysvětlit, že obuvník dnes není žádné podřadné řemeslo a stereotypní práce u pásu, ale kreativní perspektivní obor,“ naznačil krajský radní zodpovědný za školství Petr Gazdík.

Redaktorka MF DNES si vyzkoušela výrobu bot v dílně firmy Baťa v Dolním Němčí:

8. října 2017

Autor:
  • Nejčtenější

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

Praktici nechtějí testovat. Nakažení ohrozí ostatní pacienty, obávají se

Jsou přetížení, na mnoha místech pracují bez sestry, někteří navíc zaskakují za své nemocné kolegy. Praktičtí lékaři ve...

Ve Zlínském kraji přibudou tři nová odběrová místa, zvýší počet testů

Zdravotníci ve Zlínském kraji denně odeberou vzorky od 2 700 lidí. Nápor pomohou zvládnout nové odběrové stany ve...

Auto na Zlínsku po nárazu do stromu začalo hořet. Zemřely dvě ženy

V neděli ráno se stala vážná nehoda na silnici spojující obce Jasenná na Zlínsku a Liptál na Vsetínsku. Řidička auta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V domovech nákaza decimuje klienty i personál, záchranou jsou studenti

Sociální služby začínají ve Zlínském kraji při druhé vlně koronavirové epidemie kopírovat situaci zdravotníků....

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Kroměříž se k Baťovu kanálu do roku 2024 nepřidá, komoru čeká nové řízení

Výstavba plavební komory na Bělovském jezu a s tím související prodloužení Baťova kanálu do Kroměříže se odkládá...

Ve Zlínském kraji přibudou tři nová odběrová místa, zvýší počet testů

Zdravotníci ve Zlínském kraji denně odeberou vzorky od 2 700 lidí. Nápor pomohou zvládnout nové odběrové stany ve...

Praktici nechtějí testovat. Nakažení ohrozí ostatní pacienty, obávají se

Jsou přetížení, na mnoha místech pracují bez sestry, někteří navíc zaskakují za své nemocné kolegy. Praktičtí lékaři ve...

Dětské domovy musejí v pandemii zvládat i ­výuku, zůstaly na to samy

Premium Na dětské domovy napříč Zlínským krajem dopadá koronavirová epidemie. Kvůli zavřeným školám zásadně narostl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...