„Konkrétně se jedná o ulice Rožnovská, Žerotínova a Mikoláše Alše, kde k překračování nejvyšší povolené rychlosti dochází pravidelně,“ uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.
V současné době se měří na ulicích Vsetínská, Šafaříkova a v místních částech Hrachovec a Podlesí.
Tři nová stanoviště vyjdou město na 1,2 milionu korun. Vzhledem k výši vybraných pokut se náklady vrátí obratem. Za první dva roky provozu vydělaly meziříčské radary 20 milionů korun. Efekt ale podle starosty není jen finanční. Pro obyvatele města je podle něj podstatné, že se doprava zklidnila a ubylo rychle se řítících aut.
V současné době se měří na ulicích Vsetínská, Šafaříkova a v místních částech Hrachovec a Podlesí.
„Město je dopravním uzlem, kterým denně projedou desítky tisíc vozidel, a velká část řidičů pravidelně překračovala povolenou rychlost. Okamžitě po zavedení měření se situace výrazně zlepšila,“ řekl Stržínek.
Peníze, které řidiči zaplatí, jdou do rozpočtu města. V případě Meziříčí jimi radnice dotuje provoz hromadné dopravy.
Tato zkušenost se rozšířila také do dalších měst. Ve Vsetíně už od loňska hlídají radary příjezdy od Meziříčí a Zlína. Třetí radar umístili na frekventovanou Jiráskovu ulici do blízkosti základní školy.
Čtvrté místo radnice vytipovala u další školy v sídlišti Luh, zprovoznění ale komplikuje pozemek. Ten, který je pro umístění radaru ideální, totiž nepatří městu.
Zklidnění dopravy je viditelné
„Požádali jsme o směnu a čekáme na vyjádření Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Bez toho se nepohneme dál,“ upozornil starosta Vsetína Jiří Růžička.
Od začátku provozu už řidiči do městské pokladny zaplatili přes 24 milionů korun. Celkem tady evidují 32 tisíc přestupků, v průměru tedy jeden vyšel asi na 750 korun. „Zklidnění dopravy je ale viditelné, počet přestupků v měřených lokalitách klesl během roku zhruba na polovinu,“ uvedl Růžička. „Mám z toho radost a myslím, že lidé, kteří v těch místech žijí, také,“ dodal.
Měřicí systém využívá psychologický efekt. Stanovišť je několik, kamera ale jen jediná. Strážníci ji pravidelně přemisťují a řidiči tak netuší, jestli je zrovna snímá, nebo ne.
V polovině srpna radary spustili také v Rožnově pod Radhoštěm. Vybrali pro ně místní části Kramolišov, Horní Paseky a ulici Meziříčská. Brzy už ale nebude stačit dávat si pozor na rychlost jen při průjezdu valašskými městy. Ozývat se začaly také obce v jejich blízkosti. Ty sice radary samy provozovat nemohou, protože je systém vázaný na městskou policii, mohou ale spolupracovat s městy, která ji mají.
Zatím nejblíž k dohodě jsou opět v Meziříčí. Město eviduje zájem tří obcí: Krhové, Poličné a Zašové. Detaily se sice teprve dolaďují, předběžně se ale počítá se spuštěním měření příští rok v létě.
Obce by si na vlastní náklady zařídily měřicí stanoviště, což vyjde zhruba na 230 tisíc korun. Samotné měření pak bude probíhat na základě veřejnoprávní smlouvy s městem. Například v Poličné vede z jednoho konce na druhý poměrně rovná silnice, která svádí k rychlé jízdě.
„Zájem zklidnit dopravu samozřejmě máme, protože tady řidiči překračují rychlost skutečně často. Rozhodnuto ale ještě není, domlouváme se na podmínkách,“ reagoval starosta Poličné Vladimír Místecký.
Podle právního výkladu, který má k dispozici meziříčská radnice, totiž nemohou obce dostávat žádný podíl z peněz vybraných na pokutách.