Valašská města hlídají radary, radnice plánují nákup dalších

  14:53aktualizováno  14:53
Za osm měsíců letošního roku vybrali ve Valašském Meziříčí na pokutách za rychlou jízdu 11,5 milionu korun. Čtveřici radarů ve městě instalovali v roce 2016, nyní plánují další. V provozu budou už příští léto.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

„Konkrétně se jedná o ulice Rožnovská, Žerotínova a Mikoláše Alše, kde k překračování nejvyšší povolené rychlosti dochází pravidelně,“ uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

V současné době se měří na ulicích Vsetínská, Šafaříkova a v místních částech Hrachovec a Podlesí.

Tři nová stanoviště vyjdou město na 1,2 milionu korun. Vzhledem k výši vybraných pokut se náklady vrátí obratem. Za první dva roky provozu vydělaly meziříčské radary 20 milionů korun. Efekt ale podle starosty není jen finanční. Pro obyvatele města je podle něj podstatné, že se doprava zklidnila a ubylo rychle se řítících aut.

V současné době se měří na ulicích Vsetínská, Šafaříkova a v místních částech Hrachovec a Podlesí.

„Město je dopravním uzlem, kterým denně projedou desítky tisíc vozidel, a velká část řidičů pravidelně překračovala povolenou rychlost. Okamžitě po zavedení měření se situace výrazně zlepšila,“ řekl Stržínek.

Peníze, které řidiči zaplatí, jdou do rozpočtu města. V případě Meziříčí jimi radnice dotuje provoz hromadné dopravy.

Tato zkušenost se rozšířila také do dalších měst. Ve Vsetíně už od loňska hlídají radary příjezdy od Meziříčí a Zlína. Třetí radar umístili na frekventovanou Jiráskovu ulici do blízkosti základní školy.

Čtvrté místo radnice vytipovala u další školy v sídlišti Luh, zprovoznění ale komplikuje pozemek. Ten, který je pro umístění radaru ideální, totiž nepatří městu.

Zklidnění dopravy je viditelné

„Požádali jsme o směnu a čekáme na vyjádření Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Bez toho se nepohneme dál,“ upozornil starosta Vsetína Jiří Růžička.

Od začátku provozu už řidiči do městské pokladny zaplatili přes 24 milionů korun. Celkem tady evidují 32 tisíc přestupků, v průměru tedy jeden vyšel asi na 750 korun. „Zklidnění dopravy je ale viditelné, počet přestupků v měřených lokalitách klesl během roku zhruba na polovinu,“ uvedl Růžička. „Mám z toho radost a myslím, že lidé, kteří v těch místech žijí, také,“ dodal.

Měřicí systém využívá psychologický efekt. Stanovišť je několik, kamera ale jen jediná. Strážníci ji pravidelně přemisťují a řidiči tak netuší, jestli je zrovna snímá, nebo ne.

V polovině srpna radary spustili také v Rožnově pod Radhoštěm. Vybrali pro ně místní části Kramolišov, Horní Paseky a ulici Meziříčská. Brzy už ale nebude stačit dávat si pozor na rychlost jen při průjezdu valašskými městy. Ozývat se začaly také obce v jejich blízkosti. Ty sice radary samy provozovat nemohou, protože je systém vázaný na městskou policii, mohou ale spolupracovat s městy, která ji mají.

Zatím nejblíž k dohodě jsou opět v Meziříčí. Město eviduje zájem tří obcí: Krhové, Poličné a Zašové. Detaily se sice teprve dolaďují, předběžně se ale počítá se spuštěním měření příští rok v létě.

Obce by si na vlastní náklady zařídily měřicí stanoviště, což vyjde zhruba na 230 tisíc korun. Samotné měření pak bude probíhat na základě veřejnoprávní smlouvy s městem. Například v Poličné vede z jednoho konce na druhý poměrně rovná silnice, která svádí k rychlé jízdě.

„Zájem zklidnit dopravu samozřejmě máme, protože tady řidiči překračují rychlost skutečně často. Rozhodnuto ale ještě není, domlouváme se na podmínkách,“ reagoval starosta Poličné Vladimír Místecký.

Podle právního výkladu, který má k dispozici meziříčská radnice, totiž nemohou obce dostávat žádný podíl z peněz vybraných na pokutách.

  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Neznámý muž ležel v Uherském Hradišti na silnici, přejelo ho auto

V sobotu ráno došlo k tragické nehodě v Uherském Hradišti, mladá řidička zde přejela muže ležícího na silnici. Muž přes...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Školy ve Zlínském kraji patří ke špičce, i díky rostoucímu vzdělání učitelů

Zlínský kraj má víc učitelů s patřičným vzděláním, než je v Česku obvyklé. Kromě toho jsou zdejší kantoři ochotní na...

Kvůli novým mýtným branám žádá kraj zákaz tranzitu na místních cestách

Stát chce pro nákladní vozy zpoplatnit silnici I/50, která prochází i Zlínským krajem. Do té doby vznikne u Havřic na...

Bitku ve druhé třídě řešila inspekce, ředitel přišel o část odměn

Šikanu museli před prázdninami řešit na základní škole na Uherskohradišťsku. Mohla to být jen banální roztržka mezi...

Soud řeší falšování dokladů kvůli dotacím na stroje, firma je v konkurzu

Krajský soud ve Zlíně začal řešit okolnosti vzniku linek na zpracování odpadního skla a komunálního odpadu financované...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PLÁNOVÁNÍ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz