Událost na místě prověřili zástupci vodoprávního úřadu, hasičů a policie i pracovníci České inspekce životního prostředí z pracovišť v Brně a Olomouci. Podle redaktorky portálu IDNES.cz odebrali vzorky a z místa odjeli.
Policie zároveň zasahovala také v Rožnově pod Radhoštěm, údajně se pohybovala v ulici Zuberská, kde si vyžádala pomoc městských hasičů. Ulice se nachází u areálu bývalé Tesly.
21. září 2020 |
„Mohu potvrdit že zasahujeme na více místech na Valašskomeziříčsku a Rožnovsku,“ uvedla dopoledne mluvčí krajské policie Lenka Javorková.
Únik neznámé látky pod juřinským mostem potvrdili i hasiči.
„Na místo vyjeli hasiči ze stanice Valašské Meziříčí, jel tam i chemik ze stanice Zlín. Společně se zástupci chemické laboratoře z Frenštátu pod Radhoštěm odebírali vzorky. Provádíme i měření Ramanovým spektrometrem. Nachází se tam i nějaké mrtvé ryby,“ řekla mluvčí hasičů Lucie Javoříková.
Hospodář místní organizace Českého rybářského svazu Tomáš Krutil popsal pro portál iDNES.cz přímo z místa, že pozoruje znečištěnou látku, zbarvenou do světle hnědé, která se usazuje na dně řeky.
„Pás se táhne zhruba dvacet metrů, dno je teď tmavé, ten pruh světlejší,“ vysvětlil Krutil. V 10:45 popisoval, že látka z výpusti stále vytéká. Zároveň v tu dobu procházel řeku a další ryby, ať uhynulé, nebo živé, v ní nenašel.
21. září 2020 |
„Našly se celkem tři kusy, a to přímo ve výpusti. Byly ale mrtvé už delší dobu, spíš déle než 24 hodin, protože voda je studená a rozklad probíhá pomaleji,“ vysvětlil Krutil.
Situaci na místě kontroloval také jednatel Českého rybářského svazu pro Moravu a Slezsko Rostislav Trybuček. Podle jeho informací mohou být ryby mrtvé dva až tři dny.
„Vypadá to, že příčinou je výplach čistírenského zařízení,“ zmínil.
Firma Energoaqua právě provádí technologické změny
Jeho slova potvrdil i starosta města Robert Stržínek, který je také na místě. „Mluvil jsem s lidmi z rožnovské firmy Energoaqua, kteří mi potvrdili, že dělají technologické změny, které to celé zřejmě způsobily,“ uvedl Stržínek.
„V tuto chvíli se zdá, že ryby v Bečvě nehynou. Ale kanalizací sem dopluly usazeniny, ve kterých mohly mrtvé ryb být,“ dodal.
Oldřich Havelka, jednatel společnosti Energoaqua, která spravuje kanalizační síť v bývalém areálu Tesly Rožnov, potvrdil, že provozovatelé čistírny odpadních vod vyplachují laguny sloužící k zachycení nečistot. „Znečištění by tedy mohlo pocházet odsud,“ sdělil krátce.
22. října 2020 |
Od 25. září, kdy kyanidy v řece Bečvě usmrtily desítky tun ryb, jde už o čtvrtou událost, kterou příslušné orgány na řece vyšetřují. V říjnu se ve vodě objevilo nadlimitní množství niklu, v listopadu pak rozbory ukázaly zvýšené množství dusitanového dusíku. V těchto případech však k úhynům ryb nedošlo.
Starosta Valašského Meziříčí Stržínek minulý týden v reakci na tyto události prohlásil, že chce prosadit úplné zrušení kanálu z rožnovské Tesly.
Podle náměstkyně hejtmana Hany Ančincové (Piráti) Zlínský kraj rozhoduje o povolení dalšího užívání kanálu pro společnost Energoaqua. „Všechny subjekty, které kanál využívají, podrobíme velmi důsledným kontrolám,“ řekla Ančincová.
Na místo dorazil i ministr životního prostředí Richard Brabec. Na breefingu po jednání s úřady zaznělo, že krajský úřad začne v nejbližších dnech s kontrolami firem v areálu Tesly a také ve valašskomeziříčské chemičce Deza. Na těchto místech už nyní pracuje ČIŽP. Kontroly mají směřovat na nakládání s odpadními látkami.
Ministr Brabec se ke kauze vyjádřil na úterní tiskové konferenci