Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Hlavně nepodléhat panice, shodují se ředitelé škol ve Zlínském kraji

  16:22
Začátek školního roku poznamenaný koronavirovým nebezpečím se ve Zlínské kraji nemá příliš lišit od kteréhokoliv z předchozích. Ředitelé škol se shodují, že je nutné začít učit a nepropadat panice. Na první pohled viditelný rozdíl bude zřejmě jen v tom, že na chodbách a ve třídách přibudou stojany s dezinfekcí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

„Budeme se řídit covidovým semaforem ministerstva a dodržovat zvýšená hygienická opatření, aby byly děti v bezpečí,“ uvedl ředitel zlínské Základní školy Komenského II. Milan Alex.

Stejně jako většina jeho kolegů chce zajistit, aby se školní rok co možná nejvíc blížil normálu. Alespoň jeho začátek.

„Jsme velmi dobře vybavení dezinfekčními prostředky, máme jednorázové ručníky, roušky, vyčleněnou třídu pro případ, že někdo onemocní,“ vyjmenoval Alex.

Vedení města zmapovalo potřeby škol a slíbilo navýšit provozní peníze, aby mohly školy hygienické potřeby průběžně dokupovat.

Ředitelé dostali v polovině srpna od ministerstva školství manuál, podle kterého mají postupovat. Dává jim poměrně velkou volnost. Školy totiž mají různé podmínky, jak technické, tak třeba prostorové, a proto není možné vymyslet pro všechny stejné řešení.

Z pokynů ministerstva vyplývá třeba to, že se žáci mají v rámci školy co možná nejméně míchat a setkávat. Ředitelé proto řeší, jak organizovat chod družiny nebo časový režim školní jídelny.

Mladší žáci budou mít samostatnou družinu

„V družině se nám rozhodně nepodaří vytvořit pro každou třídu samostatnou skupinku,“ popsal ředitel Základní školy Žerotínova ve Valašském Meziříčí Milan Knápek. „U těch malých ano, ale čtvrťáci a páťáci budou muset být spolu.“

Také upraví provoz jídelny pro cizí strávníky, tedy zájemce z řad veřejnosti. Ti se nebudou se školáky potkávat vůbec a mezi oběma skupinami bude čas na dezinfekci jídelny. V tom se školy napříč krajem vcelku shodují. Co se naopak liší, je přístup k využívání odborných učeben. Například právě valašskomeziříčská škola Žerotínova bude učit co možná nejvíc v kmenových třídách.

„Tělocvik, pokud to dovolí počasí, bude venku. Ale odborné učebny budeme zatím využívat jen omezeně,“ potvrdil ředitel.

Běžně jsou na školách speciální třídy pro chemii, fyziku, zeměpis, výpočetní techniku nebo třeba jazyky. Třídní kolektivy se v nich střídají jeden za druhým.

V menší míře je chtějí využívat také na zlínské Základní škole Křiby.

„Stěhování bude jen v nezbytných případech, jako je třeba výuka jazyků,“ potvrdil zástupce ředitele Pavel Růžička. Do přípravy rozvrhů podle něj omezení příliš nezasáhlo.

„Pokud bude epidemiologická situace dobrá, tak rozhodně,“ reagoval Alex. „Jsem chemikář a neumím si ani představit, jak bych přenášel chemikálie po škole ze třídy do třídy.“

Stejně to vidí i ředitel Základní školy Zlín, Dřevnická Pavel Dvořák. Odborné učebny z výuky vyřazovat nebude. „Máme nastavená nadstandardní hygienická pravidla, oproti jaru jsme velmi dobře připravení. Pokud se obecně situace nezhorší, jiná opatření zavádět nebudeme,“ popsal Dvořák.

Ostatně velká část žáků do školy přijíždí společně hromadnou dopravou, setkávají se i mimo vyučování a snaha držet je od sebe tak vyznívá naprázdno.

Lyžařské výcviky možná zruší

Jak se budou organizovat zájmové kroužky, musí školy teprve vyřešit. Ministerstvo se k tomu vyjádří do konce týdne, obvykle ale kroužky stejně začínají až od října.

Otazníky visí také nad konáním třídních schůzek. Ředitelé škol patrně požádají rodiče, aby si během nich nasadili roušky, nařídit to ale nemohou. A jasné není ani to, zda se letos uskuteční školní akce jako lyžařské zájezdy nebo plesy.„Musíme zvážit, jestli není lepší je pro tentokrát zrušit než objednávat ubytování a potom platit storno poplatky,“ vysvětlil Růžička.

Věcí, které si mohou školy jen domýšlet, je v tuto chvíli celá řada. „Situace se může změnit velmi rychle, takže musíme být připravení, abychom mohli reagovat na aktuální vývoj,“ shrnul Dvořák.

Z toho plyne, že by rodiče měli průběžně a častěji než dřív sledovat webové stránky školy, do které jejich děti chodí. Řešení se totiž mohou lišit a především měnit.

„Podstatné je, aby se nespustila hysterie, která by situaci zásadně zhoršila,“ míní krajský radní odpovědný za školství a zároveň člen sněmovního výboru pro školství Petr Gazdík. „Je teď na ředitelích, aby provoz nastavili s opatrností, ale zároveň udrželi klid.“

Uvedl, že školy v kraji situaci s přerušením výuky ve školách, která nastala před prázdninami, zvládly dobře. Průzkumy ukázaly, že distanční výuky se neúčastnilo ve Zlínském kraji zhruba deset procent žáků a studentů, z toho jen jedno až dvě procenta proto, že neměli odpovídající technické vybavení.

Vláda nyní distanční výuku zahrne do školského zákona, aby byla napříště povinná. Školy dostanou peníze na dovybavení učitelů, případně na techniku, kterou by mohly zapůjčit konkrétním žákům.

  • Nejčtenější

Zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let

Zemřel legendární český cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let. Radiožurnálu to potvrdila jeho rodina....

Bude to horší než loni, chystáme se i na černé scénáře, říká zlínský primář

Přetížené nemocnice ve Zlínském kraji, vyčerpaní zdravotníci a neveselé vyhlídky do dalších dnů. Podle primáře Baťovy...

OBRAZEM: Déjà vu s jedním rozdílem. Nemocnici v Hradišti paralyzují neočkovaní

Nemocnice v Uherském Hradišti zažívá covidové déjà vu. Opět omezuje plánovanou péči, aby navýšila místo pro...

Na Valašsku začnou vznikat nové cesty, region se připojí na dálniční síť

Příští rok se začne stavět nová čtyřproudová silnice mezi Jablůnkou a Bystřičkou. Silničáři mají v plánu i další...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič nezvládl řízení a boural do mostku. Spolujezdkyně náraz nepřežila

Při nehodě osobního automobilu na silnici nedaleko Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku dnes ráno zahynula...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Předválečná kniha s příběhy pasekářů z Hostýnských vrchů vychází znovu

Na začátku byl román, po četbě přišla hudební inspirace a nakonec touha přiblížit dnes už běžně nedostupnou knihu...

Veterináři zmírnili nařízení, drůbež na Kroměřížsku může na dvorek

Utrácení hus, kachen a slepic v souvislosti s šířením ptačí chřipky, jež se potvrdila u pěti uhynulých labutí v...

Řidič nezvládl řízení a boural do mostku. Spolujezdkyně náraz nepřežila

Při nehodě osobního automobilu na silnici nedaleko Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku dnes ráno zahynula...

Hořící líh se rozprskl kolem krbu, popálil malé děvče i jeho rodiče

Neopatrnost při manipulaci s lihem pravděpodobně stála za požárem v jednom ze zlínských bytů. V neděli večer se při něm...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...