Pustevny budou bezpečnější pro turisty, příjezdovou cestu uzavře závora

  10:19aktualizováno  10:19
Parkoviště u Pusteven čeká zásadní proměna. Pokračuje tak snaha o kultivaci nejnavštěvovanějšího místa Beskyd, které tvoří hranici dvou krajů. Cestu pod hřebenem Pusteven letos uzavře závora. Kromě toho dostane tamější parkoviště nový povrch a změní se i organizace dopravy.

Jedním z hlavních turistických cílů v Moravskoslezských Beskydech jsou Pustevny a Radhošť. Na snímku jsou turisté na cestě právě mezi těmito dvěma místy. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Po instalaci nového mobiliáře a vizuálním „zklidnění“ Pusteven je to další krok k celkové proměně místa.

„Závora bude na příjezdové cestě nad parkovištěm. Dnes v těch místech platí zákaz vjezdu, ale řidiči ho nerespektují, takže je nutné to prostě uzavřít,“ vysvětlil starosta Prostřední Bečvy Radim Gálik.

Obec má parkoviště na svém katastru a krajští radní jí slíbili přispět částkou 2,5 milionu korun, což dělá 70 procent celkové částky. Schválit ji ještě musejí zastupitelé.

„Nový systém výrazně omezí počty kolizních situací, které tam nastávají, a díky závoře zůstanou Pustevny bezpečnější pro turisty,“ upozornil krajský radní odpovědný za cestovní ruch Jan Pijáček.

V příštím roce se prostor promění ještě víc. Stávající domek pro obsluhu parkoviště nahradí návštěvnické centrum. V něm bude zázemí nejen pro personál, ale také pro turisty – včetně krytého nástupiště pro ty, kteří přijedou autobusem, nebo veřejných toalet.

Ty jsou na Pustevnách velkým problémem a ani v budoucnu nebude snadné je zřídit. Hřeben není možné odkanalizovat, jednotlivé objekty tak musejí mít vlastní čističky odpadních vod.

Pustevnám s vrcholem Radhošť nelze upřít magickou atmosféru. Jsou jediným snadno přístupným místem ve Zlínském kraji, kde může člověk vystoupat do tisícimetrové výšky. A nikdy nejsou pusté. Turisté sem míří i v čase, kdy pro hustou mlhu není vidět na krok, a v pěkném počasí během sezony se hřeben pod náporem návštěvníků doslova ztrácí.

Počet lidí se zvyšuje také s akcemi, které zde pořádají. Například během letní pouti nebo v zimě při výstavě ledových soch se mohou v jeden okamžik počítat v desetitisících.

Omezit jejich počet je problematické, přestože nahoru vede jen jedna silnice a parkovacích míst je zhruba 250. Jakmile se ale zaplní, otevřou se provizorní plochy pod kopcem a nahoru vozí zájemce autobusy.

Fotogalerie

Na tomto systému, který je v provozu především během akcí a o letních víkendech, se zatím nic měnit nebude, přestože generuje další potíže. Dosud vznikalo záchytné parkoviště jen jako provizorní, obec totiž neměla vlastní pozemek, na kterém by ho mohla zřídit.

„Teď se nám podařilo dojednat odkup jedné plochy. Je ale otázkou, jestli ji využijeme pro další parkoviště,“ uvedl Gálik.

Ve vzduchu totiž visí otázka, kolik lidí Pustevny unesou a zda je žádoucí jejich počty uměle regulovat. Z moravskoslezské strany se lidé nahoru dostanou pouze lanovkou z Trojanovic. Pod ní vede asfaltka, takzvaná Knížecí cesta.

„Tu jsme zabezpečili tak, aby po ní projela jen auta s povolením. Platí zde zákaz vjezdu, ten ale řidiči často porušovali,“ popsal starosta Trojanovic Jiří Novotný. Zároveň se uvažuje o větší kapacitě lanovky. Kromě toho na hřeben míří také cyklisté i pěší a ani těch není málo.

Radní: Pustevny nejsou projekt, který zůstane jen na papíře

Úpravy parkoviště a závorový systém je druhou velkou změnou, kterou Pustevny doznají. Zmizely nevzhledné reklamní poutače, přibyly lavičky a odpadkové koše. Stánky se suvenýry už nebudou nabízet plastové větrníky nebo autíčka.

„Podařilo se to hodně vyčistit. Teď se na Pustevnách budou prodávat jen regionální výrobky s certifikací,“ potvrdil Novotný. Postupně bude hřeben doplněný rovněž dalším mobiliářem a informačními cedulemi.

Zásahy přicházejí v pravý čas. V zimě otevřeli na Pustevnách novou stezku v oblacích, která už nyní znamená mírný nárůst návštěvníků hřebene. Jak se projeví během sezony, si nikdo netroufá odhadnout. Od příštího jara bude znovu v provozu i obnovený Libušín. Obě atrakce jsou přímo v nejexponovanějším úseku Pusteven.

Roste ale zájem také o vzdálenější cíl – kapli Cyrila a Metoděje. Od července do září v ní každou sobotu slouží mši. Veřejnosti je přístupná i v jiné termíny v závislosti na počasí. Řadu let nebyla možnost si interiér nejvýše položené sakrální stavby v kraji prohlédnout, v poslední době ji pro turisty otevírají členové Matice Radhošťské.

„To je aktivita, které si velmi vážím. A pro turisty to bývá vrcholová odměna,“ řekl Pijáček.

Pustevny jsou součástí i nově vznikajících Cyrilometodějských stezek. Ta zdejší už je vyznačená.

Obměnu Pusteven zároveň provázejí problémy s nejasnými hranicemi katastrů a pozemků, stejně jako velké množství jejich majitelů. V místech, kde je přístupová cesta k chatám, má být podle katastrální mapy les. Nejasné je i vlastnictví sítí.

„Léta to nikdo neřešil. Teď nás to brzdí i v tom, jestli někam můžeme postavit lavičku, protože k tomu potřebujeme svolení majitele pozemku,“ naznačil Novotný.

Ohrožená je kvůli tomu i pětiletá lhůta, kterou si obce společně s oběma kraji stanovily. Potřebná částka se zatím odhaduje na 44 milionů korun. „Je možné, že to potrvá déle, podstatné ale je, že už se na tom dělá. Viděl jsem hodně pěkných vizí, které zůstaly jen na papíře. Pustevny mezi nimi nebudou,“ věří Pijáček.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Vandal navrtal deset třešní, Valašské Meziříčí musí stromy pokácet

Po útoku vandala uschlo ve Valašském Meziříčí deset třešní na ulicích Sokolská...

Deset třešní musí pokácet radnice ve Valašském Meziříčí. Stromy ve dvou ulicích navrtal neznámý vandal, dovnitř pak...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Řidič neohlásil, že srazil cyklistu, pak měl pozitivní test na drogy

Ilustrační snímek

Těžké zranění utrpěl cyklista, kterého na Zlínsku srazilo nákladní auto. Jeho řidič mu sice poskytl první pomoc, nehodu...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz