Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Kraj mění vize svých nemocnic, v Uherském Hradišti jsou nejblíž ideálu

  12:51aktualizováno  12:51
Za tři čtyři roky bude uherskohradišťská nemocnice nejmodernější v kraji. K novému chirurgickému a internímu pavilonu přibude zrekonstruovaná bývalá interna, plicní oddělení i kuchyně. Završí se tak rozsáhlá proměna, která odstartovala před sedmi lety a dohromady bude stát zhruba 1,5 miliardy korun.

Nemocnice v Uherském Hradišti | foto: Uherskohradišťská nemocnice

„Bude první v kraji, která bude mít hotovou kompletní centralizaci oddělení a bude splňovat nové požadavky lékařské péče. To chceme i v dalších nemocnicích v kraji,“ poukázal hejtman Jiří Čunek, který má na starosti zdravotnictví.

Nově zpracovaný je například ideový návrh proměny v Kroměříži. Zatím jde ale pouze o představu, a jestli se podaří ji prosadit a schválit, není v této chvíli vůbec jisté.

Nemocnice svůj generel, tedy rozvojový plán, k dispozici má, stejně jako ostatní zařízení. Vedení kraje se ale rozhodlo dosavadní dokumenty prozkoumat.

V Kroměříži odborníci zjistili totéž co ve Zlíně. Že materiály zpracované před několika lety už nevyhovují současným nárokům na nemocniční provoz.

„Předchozí generel navrhoval několik přístaveb k současným budovám a částečnou rekonstrukci ve třech čtyřech etapách. My jsme zvolili řešení s jednou větší přístavbou k současnému chirurgickému komplexu, díky které vznikne kompaktní prostor se všemi medicínskými potřebami na jednom místě. Samozřejmě se zachováním dosavadního počtu lůžek,“ vysvětlil autor ideového návrhu Martin Šamaj, jednatel firmy smart healthcare solutions.

Kraj ho oslovil proto, že se před časem zabýval aktualizací generelu Baťovy nemocnice a návrhem nové stavby ve Zlíně-Malenovicích. Po stránce logistiky, provozu i ekonomiky by měla nová podoba kroměřížské nemocnice vyhovovat více i zdravotníkům a pacientům. Šamaj už totiž návrh představil lékařům v Kroměříži.

Kraj chce studii na proměnu nemocnice

Krajský úřad začne v nejbližších dnech hledat autora studie na proměnu Baťovy nemocnice ve Zlíně. Zastupitelé totiž před několika měsíci schválili, že k materiálu o stavbě nové nemocnice v Malenovicích chtějí podobně rozpracovaný materiál i k další variantě řešení, tedy k proměně současné nemocnice. Předpokládaná cena studie je sedm milionů korun.

„Měla by obsahovat zejména stavební řešení areálu, harmonogram výstavby s podmínkou průběžného poskytování zdravotní péče a také návrh medicínského modelu,“ upřesnil náměstek pro ekonomiku kraje Jiří Sukop.

Součástí materiálu bude také výpočet nákladů a návrh majetkoprávního řešení.Oproti většině veřejných zakázek bude v tomto případě rozhodovat nejen nabídková cena, ale nově také kvalifikace a zkušenosti zájemce. „Bude to padesát na padesát. Chceme někoho zkušeného a profesionálního,“ vysvětlil Sukop.

Zástupci kraje předpokládají, že vybraný zpracovatel bude studii tvořit od dubna příštího roku. Hotová by měla být v říjnu. Tedy zhruba v době, kdy budou obyvatelé Zlínského kraje rozhodovat ve volbách o novém složení krajského zastupitelstva.

Krajským zastupitelům, kteří o zpracování materiálu nevěděli, se postup úřadu nelíbil.

„Pokládal bych za správné nejdříve udělat celkovou koncepci zdravotnictví v kraji, která bude uceleným dokumentem s analýzou i konkrétními návrhy. Teprve pak bychom se zabývali jednotlivými nemocnicemi,“ namítl krajský zastupitel za Svobodné a Soukromníky Michal Dvouletý.

Zdravotnická koncepce je vždy několikasetstránkový strategický dokument, který musí mít každý kraj. Zpracovává se na desetileté období a zabývá se zdravotnictvím na všech úrovních a ve všech zařízeních v kraji.

Současná koncepce platí do roku 2020 a na začátku příštího roku budou zastupitelé schvalovat novou do roku 2030. Její součástí by měly být i návrhy na budoucí proměnu krajských nemocnic.

Kroměřížský areál je podle hejtmana v současné době rozdělený na vzdálené objekty, což je nepohodlné jak pro personál, tak pro pacienty. V případě umístění oddělení do jednoho místa by převozy venkovními prostory odpadly a i náklady na provoz by měly být nižší. Část území by nemocnice v tom případě mohla opustit.

Stejný model zvolila i hradišťská nemocnice, která díky novým budovám opouští nevyužívanou oblast areálu a péči o pacienty centralizuje do jednoho místa.

Původní proměna v Kroměříži počítala podle Šamaje s celkovými investičními náklady zhruba ve výši 600 milionů korun, nový návrh finanční odhad ještě nemá. „Nebude to ale méně než miliarda,“ naznačil Čunek. V současné době už se firma smart healthcare solutions zabývá rozvojovým plánem vsetínské nemocnice. Tam loni otevřeli nový interní pavilon za téměř čtvrt miliardy korun.

Podle dosavadních vizí má vzniknout nová hemodialýza, v plánu je také bourání staré interny a stavba chirurgického pavilonu nebo pořízení magnetické rezonance, která patří mezi špičkové zobrazovací přístroje. Jestli se Šamaj od této vize odkloní, bude jasné za několik měsíců.

Hejtman odhaduje, že s proměnou v Kroměříži by bylo možné začít za dva roky, ve Vsetíně za tři.

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikatel proměnil zámek v hotel i pivní lázně, záměrně nechtěl dotaci

Ve Slavičíně na Zlínsku po dvouleté rekonstrukci otevřeli Zámek Wichterle. Objekt koupil podnikatel Roman Machala a za...

ANKETA: Ve kterém kraji stojí nejkrásnější vánoční strom?

V centrech měst opět panuje adventní nálada a na náměstích se tyčí nazdobené vánoční stromy. Vyberte v tradiční anketě...

První liga: Budějovice snadno vyhrály v Sokolově, Vsetín zdolal Porubu

Hokejisté lídra první ligy Motoru České Budějovice vyhráli ve 29. kole na ledě předposledního Sokolova vysoko 6:1 a...

Budějovice vyhrály úvodní část první hokejové ligy o dvacet bodů

Hokejisté Motoru České Budějovice deklasovali v 30. kole první ligy Prostějov 6:0 a první část soutěže vyhráli o 20...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Luhačovicích zemřel po pádu z kola cyklista. Vracel se z restaurace

Sedmapadesátiletý cyklista zemřel v pátek v noci v Luhačovicích na Zlínsku po pádu z kola. Jeho jízda skončila tragicky...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Vsetín podpoří krátkodobé parkování v centru, některá místa zpoplatní

Řidiči ve Vsetíně by měli mít od příštího roku větší šanci zaparkovat v centru. Parkovací místa před hotelem Vsacan, v...

Proměnu Velkého kina ve Zlíně navrhnou i architekti z Francie a Maďarska

Zlínská radnice vybrala šest architektonických studií. Navrhnou jí, jak přebudovat do moderní podoby památkově chráněné...

Nová hala ve Valašském Meziříčí bude dražší, stát má 230 milionů korun

Plánovaná výstavba sportovní haly ve Valašském Meziříčí se prodražuje a rozděluje zastupitele města. Spolufinancovat ji...

O vyhrazená místa pro auta je zájem, Kroměříž zvýší poplatek na 20 tisíc

Kroměřížská radnice zvýší na dvojnásobek poplatek za vyhrazené trvalé parkovací místo. Dosud činil 10 tisíc korun, nově...

Najdete na iDNES.cz