Kraj zachraňuje své nemocnice, v rekordní ztrátě je zařízení ve Zlíně

  9:07aktualizováno  9:07
Zlínský kraj pošle třem svým zadluženým nemocnicím 180 milionů korun jako půjčku. Suverénně nejvíce dostane špitál ve Zlíně. Jeho loňské hospodaření skončí ztrátou zhruba 190 milionů korun. V zisku zůstává jen zařízení v Uherském Hradišti.

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. | foto: Luděk OvesnýMAFRA

Na bankovních účtech by peníze měly být nejpozději na začátku dubna. O desítky milionů korun si v tu chvíli polepší tři ze čtyř krajských nemocnic. Zlínská, kroměřížská a vsetínská.

Všechny proto, že mají narozdíl od té v Uherském Hradišti obrovské dluhy a neví, jak z toho ven.

"Usoudili jsme, že jim musíme pomoci, aby se nedostaly do insolvence a splnily své závazky," prohlásil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Lubomír Nečas.

O záchranu se znovu postará Zlínský kraj. Rozhodnutí schválili radní a v polovině března ho ještě posvětí zastupitelé.

Ve ztrátě není jen Hradiště

Do nemocnic tak kraj pošle dohromady 180 milionů korun. Po dvaceti milionech dostanou vsetínská a kroměřížská nemocnice, zbytek, tedy 140 milionů korun, zůstane pro zlínskou.

Špitály se totiž stále vyrovnávají s loňským hospodařením. Jedinou neztrátovou zůstává hradišťská nemocnice s předpokládaným ziskem 5 milionů. U všech ostatních skončilo hospodaření v záporu. Ve Vsetíně zřejmě dosáhne 24 milionů, v Kroměříži 55 milionů a ve Zlíně 192 milionů korun.

Pro Baťovu nemocnici to bude historicky nejvyšší ztráta. Třikrát vyšší než v roce předchozím. "Je to hodně a je jasné, že ani tato půjčka všechno nevyřeší," upozornil Nečas.

Manažerům nemocnic by peníze měly posloužit hlavně k tomu, aby urovnali vztahy s dodavateli materiálů, léků a služeb. Právě jim dluží milionové částky a platí je s obrovským zpožděním.

Sníží splatnost závazků a budou důvěryhodnější

Třeba zlínská nemocnice dlužila před rokem 800 milionů korun. Na konci loňského roku dluhy snížila na zhruba 300 milionů. Zaplatit je ovšem mnohdy dokáže až po devíti měsících.

Díky milionům od kraje se situace změní. "Splatnost závazků zkrátíme asi o čtyři měsíce," slíbil ředitel "Baťovky" Pavel Calábek.

Na vyjednávání s firmami by to mělo mít zásadní vliv. "Budeme pro ně důvěryhodnější a budeme si moci dovolit jednat o lepší ceně," vysvětlila nová ředitelka kroměřížské nemocnice a zároveň krajská opoziční zastupitelka Lenka Mergenthalová (více o jejím jmenování čtěte zde).

V Kroměříži přitom ještě před pár měsíci hrozila insolvence. Do potíží se špitál dostal hlavně kvůli 36 milionům, které musí vracet zdravotní pojišťovně. Do léta by však měla být částka splacena.

Změnu si kraj slibuje i od úhradové vyhlášky, na základě které dostávají špitály peníze od pojišťoven. Pokud se očekávání splní, mohla by být vsetínská i kroměřížská nemocnice letos bez ztráty.

Když hospodaření zlepší, může jim půjčka zůstat natrvalo

Peníze na záchranu zdravotnictví najde kraj ve svých rezervách. Tedy z přebytků a investic, které v loňském roce nevyčerpal.

Tentokrát ovšem finance nedává jen tak. Chce je zpět i s úrokem. Vracet je mohou nemocnice až do roku 2019. První splátka by přitom měla přijít ještě letos.

Vedení kraje chce navíc od ředitelů výsledky. "Potřebujeme vidět, že se nemocnice vyvíjejí zdravě. Pokud by to tak nebylo, peníze by mizely v jakési díře," zdůraznil Lubomír Nečas.

Pokud bude kraj spokojený, není vyloučeno, že se půjčka změní v nevratný příspěvek. A bude-li to nutné, přidá další peníze. "Původní návrh na půjčku byl totiž dvojnásobný," vysvětlil náměstek Nečas.

Zlínský kraj pomáhá svým nemocnicím už devět let. Jen do Baťovy nemocnice vložil financí a majetku za skoro dvě miliardy. Do hradišťské nemocnice to bylo v hodnotě necelých 400 milionů, do vsetínské 260 a do kroměřížské 200 milionů korun.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Díky manželce jsem si oblíbil moravské víno a brynzu, říká lídr Uriah Heep

Kanadský rodák Bernie Shaw s legendární britskou skupinou Uriah Heep vystoupil...

Od roku 1986 je zpěvákem britských hardrockerů Uriah Heep, s nimiž dorazil na letošní ročník vizovického festivalu...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Africký mor se podařilo vymýtit, divočáci se ale na Zlínsku přemnožují

Ilustrační snímek

Divoká prasata se vracejí ve velkém na Zlínsko, kde jejich populaci myslivci kvůli africkému moru nedávno téměř...

Najdete na iDNES.cz