ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kraj zastavil přípravy na stavbu domu pro autisty ve Valašském Meziříčí

  • 0
Nové vedení kraje zastavilo přípravy na stavbu domova pro lidi s poruchami autistického spektra ve Valašském Meziříčí. Přesto s jeho vznikem počítá. Měl být prvním svého druhu v kraji, předchozí vedení na něj vyčlenilo pozemek a získalo jedenáctimilionovou dotaci.

Současné vedení kraje ale pokračování příprav zastavilo s tím, že je projekt příliš nákladný.

„Cena je téměř dvojnásobná, než by měla být,“ uvedla krajská radní odpovědná za sociální služby Hana Ančincová. „Cena za jedno lůžko se běžně pohybuje do tří milionů korun, v tomto případě jsme ale téměř na šesti milionech.“

Částku výrazně navyšuje likvidace staré ekologické zátěže, která na pozemku v Palackého ulici je – bývalé mazutové kotelny. Její stavba zasahuje i pod povrch a v zemi vede již nevyužívané potrubí.

„Zátěž je horší, než se předpokládalo. To záměr výrazně prodražuje,“ upozornila Ančincová.

Pozemek patří kraji a kotelna se z něj jednou odstranit musí. Bývalé vedení její likvidaci spojilo přímo se stavbou centra pro lidi s PAS.

Valašské Meziříčí nezvolili náhodně. Ve městě funguje centrum Áčko, které se věnuje dětem s autismem, nabízí sociální rehabilitace, odlehčovací službu nebo poradenství. Služby pro dospělé ale chybí. Horní věková hranice klientů Áčka je 25 let.

Domov byl zamýšlený jako pobytová služba pro dospělé klienty s kapacitou osmi lůžek. Vhodný pozemek hledali tři roky a uspěli i se zmíněnou dotací.

„Také s městem to bylo vykomunikované a byl tam soulad,“ připomněla bývalá krajská radní pro sociální věci Michaela Blahová. Počítali s náklady 40 milionů korun. Současné vedení hovoří o 50 milionech, práce ale nebyly vysoutěžené a nejde tedy o konečnou cenu.

„Částka za realizaci záměru byla neúměrná a rada chce hledat jiné řešení,“ uvedl na jednání zastupitelů hejtman Radim Holiš. „Nezdálo se nám to adekvátní,“ dodal.

Nová varianta: dva různé projekty

„Levnější to nebude ani v budoucnu,“ reagovala Blahová. „Ekologická zátěž tam je a s náklady na její likvidaci se musí počítat.“

Zda kraj přislíbenou dotaci využije, nebo vrátí, jasné není. Záměr se dostává znovu na začátek. „Víme, že taková služba je potřebná, a počítáme s ní,“ ujistila Ančincová.

Chce ale projekt rozdělit na dva různé. Nejprve bourání kotelny a vyčištění pozemku a teprve v druhé fázi stavbu domova. Každá část má mít vlastní financování.

V regionu je poptávka po službách pro lidi s autismem značná. Také proto v lednu otevřela společnost Naděje denní stacionář v Rožnově pod Radhoštěm. Poskytuje péči lidem ve věku od 15 do 45 let. Další plánuje otevřít ve Vsetíně.

„Také tady by se kapacita naplnila. Služeb pro lidi s PAS není v kraji dostatek a nejsou rovnoměrně rozloženy,“ mínil Pavel Polák, ředitel otrokovické Naděje, která stacionář v Rožnově provozuje.

Není jasné, kolik lidí s autismem v kraji žije

Sociální odbor Zlínského kraje statistiku počtu lidí s PAS nevede. Není tedy jasné, jakou kapacitu služeb potřebuje. Podle mapy autismu, kterou zveřejnila organizace Děti úplňku, však žije na území kraje nejméně 421 osob s touto diagnózou.

„Čísla v mapě vycházejí z počtu lidí, kteří v uplynulém desetiletí požádali o posouzení pro účely příspěvku na péči,“ vysvětlila ředitelka organizace Veronika Žáčková.

To znamená, že nejde o všechny osoby s PAS, ale jen o ty, které požádaly o příspěvek. V tuto chvíli však je to však nejpřesnější statistika, která je k dispozici.

Vyplývá z ní, že nejvíce lidí s PAS žije na Zlínsku (135) a na Vsetínsku (123). Další v pořadí je Uherskohradišťsko (85) a Kroměřížsko (78).

Vůbec nejvíce je dětí do 15 let, což je dáno přesnější diagnostikou v posledních letech. Dospělí s PAS mohou být „ukrytí“ pod jinou diagnózou. V celé zemi mapa dokázala statistika podchytit 8 677 osob s PAS, dlouhodobé odhady se však pohybují mezi stem až dvěma sty tisíci lidí.