Takto by měla v budoucnu vypadat nová krajská nemocnice ve Zlíně-Malenovicích....

Takto by měla v budoucnu vypadat nová krajská nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. (2019) | foto: vizualizace: Krajský úřad Zlínského kraje

Kraj zatím nesmí uzavřít smlouvu s projektantem nové zlínské nemocnice

  • 8
Projekt nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích musí počkat. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prozatím zakázal Zlínskému kraji uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na kompletní projektovou dokumentaci za 280 milionů korun. Úřad totiž zakázku ještě stále zkoumá.

„Bylo vydáno předběžné opatření, aby nemohlo dojít k podpisu smlouvy a abychom my mohli vydat pravomocné rozhodnutí. Jde o procesní záležitost, která se vydává téměř ke každému správnímu řízení,“ řekl MF DNES Martin Švanda, mluvčí ÚOHS.

Antimonopolní úřad tímto zákazem neřekl, jestli Zlínský kraj v zakázce pochybil nebo ne. Zatím stále shromažďuje a zkoumá podklady, které k rozhodnutí potřebuje.

Podle zákona nesmí zadavatel podepsat smlouvu s vítězem soutěže po dobu šedesáti dnů od doby, kdy ji začne prověřovat ÚOHS. V případě, kdy se blíží konec této lhůty a úřad stále nemůže rozhodnout, vydá zmíněné předběžné opatření.

Veřejnou zakázku kritizovali opoziční zastupitelé na květnovém zastupitelstvu, kdy se znovu investiční záměr nemocnice schvaloval.

„Zakázka na projektanta je podle mnoha architektonických a projekčních firem diskriminační. Dokonce zde existuje podezření, že celé výběrové řízení je jen zástěrka a jeho podmínky jsou připraveny tak, aby je mohl splnit již předem určený uchazeč. Proto jsem požadoval, aby bylo výběrové řízení ihned zastaveno,“ uvedl Michal Dvouletý, zastupitel za Svobodné a Soukromníky.

Jeho návrh na zastupitelstvu dostatečný počet hlasů nezískal. Na antimonopolní úřad se ale s námitkami vůči soutěži obrátila firma JIKA-CZ z Hradce Králové.

Již dříve uvedl hejtman Jiří Čunek, že se přihlásily dva české subjekty, jeden z nich má vazbu na švédské království.

Vedoucí krajského odboru investic Libor Pecháček na zastupitelstvu uvedl, že jde o sdružení více společností, v konsorciu je vždy jeden zahraniční účastník. Jména zúčastněných firem ani vítěze známé nejsou.

Vítěz zajistí komplexní služby související s přípravou

Dvouletý také dříve kritizoval, že podle něj dal kraj například ve výběrovém řízení potenciálním projektantům k dispozici pouze objemovou studii nové nemocnice, přitom hejtman prezentoval podstatně rozpracovanější dispoziční studii nové nemocnice, jejíž vypracování je navíc součástí výběrového řízení na projektanta.

„Jinými slovy ten, kdo zpracovával zadávací řízení výběrového řízení pro kraj, má k dispozici více hotové práce, kterou navíc v případě, že se sám přihlásí do výběrového řízení, dostane zaplacenu dvakrát,“ uvedl Dvouletý.

Předprojektovou přípravu zpracovávala společnost smart healthcare solutions s jednatelem Martinem Šamajem.

„Právě Martin Šamaj a lidé v jeho okolí jsou hlavními tvůrci podkladů pro novou nemocnici. Je tedy logické, že to byl Martin Šamaj, kdo hrál klíčovou roli také při vypracování zadávací dokumentace pro výběrové řízení na projektanta. Proč tedy neposkytl potenciálním uchazečům také vypracovanou dispoziční studii?“ uvedl Dvouletý.

Podle Pecháčka Šamaj pouze zpracoval technické podklady, které byly součástí zadávací dokumentace, kterou však dělal někdo jiný. „Když někdo zpracovává podklady, není diskvalifikovaný, aby se nepřihlásil,“ uvedl Čunek.

Kraj nehledá firmu, která pouze nakreslí projekt nemocnice. Vítěz vytvoří urbanisticko-architektonické řešení, zpracuje všechny stupně projektové dokumentace, připraví podklady pro posouzení vlivu na životní prostředí EIA, pro územní rozhodnutí a stavební řízení. K tomu bude také spolupracovat při výběru stavebníka, při samotné stavbě budov i při organizaci stěhování medicínských provozů. Proto práce vybraného vítěze skončí až ve chvíli, kdy se nemocnice otevře pacientům.

„Hledáme dodavatele, který bude schopný zajistit komplexní služby související s přípravou, protože jde o velmi rozsáhlou investiční akci,“ vysvětlil už dříve Michal Uherek z krajského oddělení veřejných zakázek.

I z toho důvodu se zástupci kraje rozhodli zadat zakázku vcelku, a ne rozdělenou do několika funkčních částí. To ale někteří krajští zastupitelé kritizovali.

„Mít veškerou dokumentaci v tak vysoké hodnotě v jednom balíku je velké riziko. Kdykoliv nastane nějaký problém, třeba technický, ekologický, který bude mít dopad na celkovou cenu díla, tak nebude možnost práce zastavit a nechat rozhodnout zastupitele, aby řekli, co dál,“ upozornil například krajský šéf ANO Pavel Pustějovský, který je také zastupitelem.

,