Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Pískání a transparenty. Čunek na náměstí obhajoval novou nemocnici

  8:59
Dva týdny chybí do krajských voleb a emoce kolem nové nemocnice ve Zlíně sílí. Hejtman Jiří Čunek v pondělí vystoupil na demonstraci svolané iniciativou Zachraňme Baťovku, která se konala na náměstí Míru. Od pořadatelů dostal na své vyjádření pouze dvě minuty.
Na demonstraci proti stavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích dorazily na...

Na demonstraci proti stavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích dorazily na náměstí Míru zhruba tři stovky lidí. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Jiří Čunek dorazil na demonstraci s hodinovým zpožděním, zdržel se totiž na krajském zastupitelstvu, které trvalo celý den. Přišel právě ve chvíli, kdy z pódia zněla věta o tom, že ho řečník nechce jako svého nového hejtmana.

Asi tři stovky lidí ho přivítaly pískotem a voláním „Čunek ven! Fuj!“

„Děkuji za váš zájem, protože nejhorší, co člověka může potkat, je nezájem,“ prohlásil v úvodu Čunek. „Když jsem se ptal lidí na rozpočet kraje, tak to nevěděli, ale pak nemůžete tvrdit, že na novou nemocnici nemáme. S bezpečnou jistotou na ni peníze budeme mít. Těším se na příští volební období,“ doplnil za všeobecného pískotu.

Poté z pódia odešel, ale na náměstí ještě zůstal a dlouhé minuty debatoval s lidmi. „Opravovat se v současné nemocnici opravdu nedá, nejlepší je stavět novou,“ opakoval Čunek.

„Poštvete si proti sobě lidi,“ slyšel v reakci hejtman, který ale upozorňoval na to, že Zlínský kraj přidal zdravotníkům peníze.

Čunek dorazil na pozvání pořadatelů, ačkoliv předem věděl, že ho čeká nepřátelské prostředí. Na náměstí Míru se totiž sešli téměř výhradně jen odpůrci chystané stavby nové nemocnice. Ta má vzniknout ve Zlíně- Malenovicích a podle hejtmanství vyjde na osm miliard korun.

Právě nový špitál se stal ústředním tématem kampaně před krajskými volbami, které se konají začátkem října, a rozděluje veřejnost na dva nesmiřitelné tábory.

„Chceme zachovat a modernizovat Baťovu nemocnici, protože jsme tam odkojené,“ líčila starší žena, která na demonstraci přišla. „Pracovala jsem tam přes čtyřicet let. Vím, že budovy jsou v pořádku a opravené, onkologie je nová, opravit potřebuje jen interna,“ tvrdila její kamarádka.

Bývalí či současní zdravotníci tvořili většinu účastníků. „Pracovala jsem v nemocnici před mateřskou dovolenou, ale odešla jsem kvůli personálním změnám, které tam zavedlo nové vedení. Vezměte si, že spousta lidí z Valašska to bude mít do nové nemocnice o hodně dál než teď,“ řekla mladá žena. Jméno uvést nechtěla, stejně jako jiní lidé.

Iniciátoři demonstrace sice na náměstí znovu sbírali podpisy za vyhlášení referenda o nemocnici, současně ale přiznávají, že s ním už moc nepočítají.

„Rozhodnou říjnové volby a s vysokou pravděpodobností zasedne zastupitelstvo nové a Čunek nebude mít šanci pokračovat tak, jak by chtěl,“ uvedl na pódiu Ondřej Martínek, zakladatel iniciativy Zachraňme naši Baťovku.

Ten už dopoledne vystoupil na zastupitelstvu a poděkoval politikům, kteří byli proti stavbě nemocnice, že se „nenechali uplatit“. Vyvolal tím bouři nevole mezi zastupiteli, kteří dříve hlasovali pro špitál.

„Důrazně bych se proti tomu chtěl ohradit. Nikdo nám nic nenabízel, rozhodli jsme se na základě svobodné vůle,“ reagoval Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

V zastupitelstvu mají převahu zastánci výstavby

Zmíněná iniciativa pozvala na náměstí zástupce šesti stran (ANO, ODS, Piráti, Trikolóra, KSČM a SPD), kteří podepsali prohlášení, že pokud to složení zastupitelů po volbách umožní, zruší zakázku na projekt nové nemocnice.

V současném složení zastupitelstva to není možné, převažují zastánci výstavby. Potvrdilo se to i na pondělním jednání zastupitelů, které bylo poslední v současném volebním období. A nemocnice na něm byla hlavním tématem.

Opozice neúspěšně navrhovala zrušit usnesení krajských radních týkající se výběru projektanta nového špitálu. Vítězem zakázky je sdružení „Nová nemocnice – Zlín“ za nabídkovou cenu 351 milionů korun bez DPH. Zakázkou na projekt nové nemocnice se však zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, a dokud nerozhodne, nelze smlouvu s dodavatelem podepsat.

Hejtman Čunek hájil i cenu projektové dokumentace, která podle něj byla stanovena podle platných vyhlášek a směrnic.

„Oddalováním výstavby nové nemocnice způsobujeme škodu ve staré nemocnici, na jejíž opravy se každý měsíc uvolňují milionové částky. Vůle zastupitelstva je jiná a my ji musíme plnit,“ sdělil Čunek.

Autor:
  • Nejčtenější

Black Friday v pohřebnictví? Nevhodný vtip na internetu řeší magistrát

Na sociálních sítích se objevila fotografie budovy zlínské pohřební služby s nápisem upozorňujícím na známou...

Chcete solární panely na střechu? Máte smůlu, distribuční síť už nestačí

Premium Současná energetická krize sice nahrává fotovoltaice, ale pořídit si solární panely na vlastní dům a začít čerpat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Překvapení ve fotbalové lize, trenér Vrba jedná o angažmá ve Zlíně

Do předchozího angažmá ze svého přerovského bydliště jezdil na sever do Ostravy. Až za prací pojede od prosince, bude...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín zažehnal trapas. Největší městské tržiště se nakonec promění celé

Zlínské tržiště Pod Kaštany se otevře v prosinci, nebo v lednu. Radnici se podařilo zažehnat nežádoucí trapas. Majitelé...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Film v prostoru, medvědí brloh a chytrý pařez. Trezor přírody překvapí

Nově otevřený Trezor přírody v Horní Lidči skutečně ukrývá to, co ve svém názvu slibuje. Je to docela jiný svět....

Šetřit budou na cukroví, péči o klienty ale domovy pro seniory neomezí

Domovy pro seniory ve Zlínském kraji navzdory zvyšování cen nepočítají s omezováním péče o klienty a drží nastavené...

Z vymírajícího tisu se vyráběly luky. Ochranáři ho vrátí do Beskyd

Jde o krásný strom, jehož dřevo má vynikající vlastnosti. Z evropské krajiny však téměř vymizel a dnes patří mezi...

Zlín roky řeší, co s pozemkem na největším sídlišti. Poradí architekti

V první polovině příštího roku chce město Zlín vypsat architektonickou soutěž na využití prostoru po betonovém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...