Nová zlínská nemocnice rozděluje společnost, hejtman ji spojit nedokázal

  10:00aktualizováno  10:00
Potlesk, hlasité vykřikování, slovní napadání, desítky dotazů a soustředěný zájem. I takovou atmosféru měly besedy, které v uplynulých dnech absolvovali zástupci Zlínského kraje. Poprvé na nich obyvatelé okresních měst viděli a slyšeli představu o plánované nemocnici ve Zlíně-Malenovicích.

„Nikde jsme se nesetkali se zásadní negativní odezvou,“ zhodnotil hejtman Jiří Čunek, který má zdravotnictví ve své kompetenci.

Největší zájem vzbudila debata ve Zlíně a Kroměříži, kam přišlo po dvou stovkách zájemců. V Uherském Hradišti a Vsetíně přilákala asi tři desítky obyvatel. Nechyběli starostové obcí, zastupitelé, obyvatelé malenovického sídliště, lékaři ani běžní pacienti nebo příbuzní.

„Je to tunel, tady se to zruší. Když budete stavět novou nemocnici, nebudou peníze na okresní špitály. Nedá se vám věřit. Jsou to nesmysly, že bude péče dostupná. Po cestě do Zlína člověk umře,“ provolávali někteří návštěvníci kroměřížského setkání.

Na tomto místě, které bylo poslední v pořadí, se studii nemocnice nakonec nepodařilo představit. Bouřlivé publikum se během čtyř hodin více zajímalo o okolnosti odvolání ředitelky kroměřížské nemocnice Lenky Mergenthalové nebo o zrušení lůžkového očního oddělení. Lidé žádali od hejtmana také slib, že jejich nemocnice nezanikne.

„Našim úkolem není zlikvidovat menší nemocnice. Není možné, abychom převzali veškerou péči za celý Zlínský kraj, protože s takovou kapacitou nová nemocnice ani nepočítá,“ ujistil vedoucí přípravného týmu Martin Šamaj.

Hejtman potvrdil totéž a upozornil, že během tří měsíců by lékařská rada složená z devíti primářů napříč krajem měla posoudit generely všech nemocnic.

„Podívají se, jestli bude s ohledem na novou nemocnici potřeba v plánech někde něco doplnit. Rozhodně to nebude tak, že investice v okresech zastavíme. To ani není možné,“ prohlásil Čunek s tím, že třeba v Kroměříži se počítá s rekonstrukcí operačních sálů a investuje se i do budovy a nákupu magnetické rezonance.

Investice do okresních nemocnic budou pokračovat

Na debatách také opakoval, že na stavbu v Malenovicích nepočítá s kapitálem žádného soukromého investora. Kraj by měl podle něj ušetřit tři miliardy korun, na čtyři si vezme úvěr a se zbytkem by mohl pomoci stát. Splátky chce kraj platit ze zisku nemocnice. Nová stavba má podle dosavadních výpočtů stát bezmála osm miliard korun a hotová by měla být za pět let.

Setkání v okresních městech si nenechali ujít nejen kritici návrhu, ale i jeho příznivci. „Jsem rád, že takový plán existuje. Strávil jsem ve zlínské nemocnici několik týdnů a ty přesuny mezi pavilony nejsou nic příjemného. Nedokážu si představit, že by se tam navíc bouralo a rekonstruovalo za pochodu,“ konstatoval ve Zlíně muž s francouzskými holemi.

Někteří obyvatelé Malenovic, kde kraj kupuje pozemky pro nemocnici, jsou rádi, že budou mít zdravotnické zařízení blíž. Jiným se zase příliš nelíbí parkovací domy v blízkosti bytů.

„Jezdím se do Baťovy nemocnice léčit a jsem zastáncem nové nemocnice, protože to pak budu mít blíž. Pro všechny to bude lepší a výhodnější,“ oznámil mladý muž v Kroměříži. Zlínská nemocnice by měla nabízet nejen standardní, ale i specializovanou péči vyššího typu pro celý kraj. Na její podobě a fungování se proto podílejí i lékaři. Ti se také snažili vyvrátit obavy lidí o chybějící zdravotnický personál.

„Problém s personálem máme i teď, stejně jako všichni v republice. Proto s lékaři hledáme možnosti, jak nová nemocnice bude s ostatními kooperovat. V zahraničí je naprosto běžné, že lékaři ze sekundárních nemocnic, pokud mají zájem, se účastní náročnějších operací svých pacientů v nemocnici vyšší kategorie,“ vysvětloval primář novorozeneckého oddělení Jozef Macko, podle kterého to ale neznamená, že se sníží počet personálu v okresech.

Zastupitelé žádají oponenturu

Starosta Kroměříže v závěru diskuse konstatoval, že je spokojený. „Chybí mi ještě písemný dodatek pro zastupitelstvo, že nová nemocnice nahrazuje jen péči v současné nemocnici a že se nechystá omezení zdravotnictví v okresech,“ naznačil Jaroslav Němec.

Někteří krajští zastupitelé zase nejsou příliš spokojení se způsobem, jakým hejtmanství své plány prezentuje.

„Na veřejnost to působí tak, že o nové nemocnici je vlastně rozhodnuto. Ale to není pravda. Zastupitelé ještě stavbu neodsouhlasili. Ani nemáme k dispozici materiály, které by nás přesvědčily o tom, že je to lepší varianta,“ upozornil například opoziční zastupitel za Svobodné a Soukromníky Tomáš Pajonk.

Stavbu nové nemocnice by měli zastupitelé schvalovat na mimořádném zasedání ke konci března. K dispozici budou mít oponentní posudek, který zpracovává Univerzita Tomáše Bati, a také studii, kterou by pracovní skupiny měly odevzdat na konci února. V polovině roku chce mít hejtman hotový projekt.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Další z rubriky

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Lékař musí být pokorný, říkal oceňovaný zlínský „očař“ a tak i žil

Uznávaný zlínský lékař Karel Kuběna zemřel ve věku 91 let.

S uznávaným nestorem české oftalmologie, zlínským lékařem Karlem Kuběnou, se v úterý v kostele ve Štípě rozloučily...

Najdete na iDNES.cz