Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Sněhu je zoufale málo. Ve Zlínském kraji bude scházet voda z tání

  13:24aktualizováno  13:24
Mimořádně malé zásoby sněhu na horách ve Zlínském kraji nevěstí nic dobrého směrem k letošnímu létu. Voda z tajícího sněhu může výrazně scházet, takže hrozí, že se suché období posledních let ještě více prohloubí.
Jeden ze zlínských mostů - přes řeku Dřevnici u nemocnice ve Zlíně.

Jeden ze zlínských mostů - přes řeku Dřevnici u nemocnice ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

To, že je letos málo sněhu, je jasné. Ovšem teprve číselné vyjádření může ukázat, jak mimořádně špatná s ohledem na množství sněhu letošní zima je. 

Aktuálně leží sněhová pokrývka jenom na hřebenech hor, někde na jejich svazích. Dohromady to je ve Zlínském kraji asi 14 milionů metrů krychlových, což znamená zhruba 3,5 milimetru vody na celé území kraje. A to je málo.

Jde o jeden z nejhorších roků za několik posledních dekád.

Jen pro ilustraci: když byly na srážky bohaté zimy, zásoby sněhu přesahovaly v půlce února 400 milionů metrů kubických, v roce 2006 to bylo téměř 600 milionů. Obvyklý průměr pro toto období v kraji je více než 90 kubických metrů. 

„Letošní situace je podprůměrná, avšak ne zdaleka nejhorší za sledované období v letech 1970 až 2020,“ zmínila hydroložka Hana Hornová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Například v letech 2014 či 1990 nebyl sníh podle statistik v tomto období žádný, ale tehdy zase nepanovalo takové sucho jako v poslední době.

A ještě pár čísel: lednový průměr je 71 milionů metrů kubických sněhu, letos byl kolem 18 milionů, což je zhruba čtvrtina oproti dlouhodobému normálu.

„Na horách je to lepší, protože tam se sníh chvíli udrží. Relativně dobrá situace pak může být i v nivách řek, kam odtátý sníh odtéká. Nivy jsou většinou tvořeny štěrkopísky, čili je to nejsnazší cesta odtoku vody z povodí,“ podotkla Hornová.

Sníh je důležitý proto, že při tání se nejvíce vody vsakuje do půdy a může doplnit hladiny podzemních vod. Ty se začaly loni zvedat, anebo přestaly prudce klesat, ovšem taková zima jim může dát další ránu. „Sníh vydrží déle, odtává pomaleji a voda se může lépe vsakovat do půdy,“ vypočítala Hornová.

Když prší, třetina vody se vsákne, třetina odteče a třetina se odpaří. Navíc déšť zásoby sněhu ještě ztenčuje. Na špatnou situaci upozorňují také vodohospodáři, protože se nedostatek sněhu projevuje v nízkých hladinách řek i přehrad, i když situace ve Zlínském kraji není až tak špatná jeho třeba v Jihomoravském kraji.

„Zásoby vody ve sněhu jsou zcela klíčové pro plnění vodních nádrží v jarních měsících i pro doplňování hladiny podzemních vod. V letošním roce ale zatím nemáme z čeho nádrže plnit,“ zdůraznil ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

V nádržích je vody dost

Vodohospodáři proto vodou šetří, když zesilují průtoky potoků a řek, které vytékají z přehrad. Nádrže Slušovice, Bojkovice, Ludkovice a Karolinka jsou plné z 90 procent, což jsou jedny z mála dobrých ukazatelů.

Během srážek před zhruba týdnem se také dočasně zvedly hladiny řek, ve Spytihněvi stále teče 135 procent únorového normálu, v Rožnovské Bečvě dokonce 180 procent, ve Vsetínské Bečvě 118 procent. Tím ovšem výčet vydatných vodností končí. V Dřevnici ve Zlíně není ani polovina obvyklého množství vody, podobně jako v Olšavě v Uherském Brodě.

„Ve vodních nádržích se nám vydatné srážky a zvýšené průtoky podařilo zachytit a doplnit zásobní prostory,“ zmínil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. „Dešťové i sněhové srážky během minulého týdne sice na Moravě pomohly krátkodobě zvednout hladinu řek, v tomto týdnu se však hladiny začaly opět snižovat směrem k podprůměrným hodnotám,“ doplnil.

To platí z velké části i pro podzemní zdroje, jejichž stavy se v kraji pohybují většinou hluboko pod normálem; výjimku tvoří Otrokovice a Želechovice nad Dřevnicí. Nejhorší situace je naopak v Záříčí, kde je rozdíl mezi normálem a aktuálním stavem 2,5 metru.

Situace není příznivá, ztracená ale také ne

Velmi přitom záleží na okolních přírodních podmínkách každého vrtu. Na 80 procentech z nich je ve Zlínském kraji úroveň hladiny ve srovnání s loňskem stejná nebo mírně zvýšená. Další vývoj ale moc optimistický není. Právě i s ohledem na malé zásoby sněhu.

I když letošní situace není zatím moc příznivá, úplně ztracená ještě není. „Je předčasné tvrdit, jaké bude jaro, jelikož hlavní dotace podzemních vod probíhá v březnu a dubnu. Čili ještě máme šanci, bude-li únor alespoň průměrný na sněhovou pokrývku. Pak záleží na typu nástupu jara,“ upozornila Hornová.

„Do konce února může klidně ještě nasněžit a v březnu budeme řešit povodně, čímž je nechci přivolávat,“ dodal Chmelař.

Autor:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

V potravinách v Uherském Brodě prodávala žena nakažená koronavirem

V prodejně potravin U Sládků v Uherském Brodě obsluhovala zákazníky prodavačka nakažená koronavirem. Hejtman Jiří Čunek...

Párty s vířivkou, zato bez roušek. Mladí na Kroměřížsku porušili karanténu

Skupina lidí si v noci na sobotu udělala na diskotéce v Holešově společenskou akci. Uvnitř provozovny byli lidé bez...

Živnostníci šli na úřady práce, teď chtějí kvůli slíbenému příspěvku pryč

Živnostníky v aktuálně špatných časech potěšil slib, že jim stát bude vyplácet 15 tisíc korun měsíčně za to, že museli...

Premium

Zařiď góly a vyděláš. Policie rozplétá další případ korupce ve fotbale

Zařiď góly proti svému týmu a vyděláš si až 50 tisíc. Takovou nabídku v létě dostal z neznámého telefonního čísla jeden...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mimo obec 169 km/h, 90 v ní. Neukázněné řidiče teď policie hlásí úřadům

Extrémní rychlosti naměřili v posledních dnech policisté u několika řidičů ve Zlínském kraji. Jeden se proháněl...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

V Beskydech žije víc vlků, medvědi se při sčítání šelem asi ukryli v horách

Rysů zůstává v Beskydech stejně jako loni, podařilo se však nalézt stopy většího pohybu vlků než v předchozích letech....

Mimo obec 169 km/h, 90 v ní. Neukázněné řidiče teď policie hlásí úřadům

Extrémní rychlosti naměřili v posledních dnech policisté u několika řidičů ve Zlínském kraji. Jeden se proháněl...

Párty s vířivkou, zato bez roušek. Mladí na Kroměřížsku porušili karanténu

Skupina lidí si v noci na sobotu udělala na diskotéce v Holešově společenskou akci. Uvnitř provozovny byli lidé bez...

VIDEO: Zraněný a opilý muž se pral se záchranáři. Nechtěl si nasadit roušku

Osmatřicetiletý muž z Otrokovic se opil, pořezal a utekl z domova. Záchranářům, kteří mu přijeli na pomoc, se vzpíral....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...