Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. října 2020 Štěpánka

Zlatá růže či vzácná bible. Muzea a zámky ukrývají nejcennější poklady

  10:03
Různé instituce ve Zlínském kraji střeží předměty vzácné svým stářím, originalitou i významem. Zřejmě nejvzácnější poklad na území kraje, Tizianův obraz Apollo a Marsyas, je ukrytý v obrazárně kroměřížského Arcibiskupského zámku. Patří zároveň mezi nejcennější obrazy v zemi.

Zlatá růže, kterou na Velehrad přivezl papež Jan Pavel II. je ukrytá v podzemí baziliky | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Když před třemi lety putoval na výstavu do New Yorku, potřeboval mimořádná bezpečnostní opatření. Slavné Tizianovo plátno Apollo a Marsyas, bylo nutné zabalit do speciální ochranné tkaniny, umístit do klimatizované bedny a v odpruženém automobilu odvézt do nákladního letadla Boeing 777.

„Prakticky jsem ho nespustil z očí,“ konstatoval tehdy kurátor kroměřížské obrazové sbírky Miroslav Kindl.

Arcibiskupskou obrazovou galerii tvoří přes 500 obrazů, z toho 85 originálů, a je druhou nejvýznamnější v republice. Jen hodnotu Tizianova obrazu odborníci odhadují na více než miliardu korun.

Vzácností, které se často nedají přepočítat na peníze, má ale region mnohem více. Nejstarší pocházejí z doby kamenné, nejmladší z minulého století. Nejde jen o archeologické předměty, ale také o knihy, obrazy, přírodniny, keramiku nebo boty.

„Jejich výjimečnost často nespočívá v jejich finanční hodnotě,“ naznačila vedoucí odboru kultury a památkové péče Zlínského kraje Romana Habartová.

Zda má větší hodnotu desítky tisíc let starý nástroj, nebo ručně tkaný gobelín, lze posoudit jen stěží. V kraji je také téměř dvacet národních kulturních památek a nechybí ani jedinečnosti zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

MF DNES spolu s odborníky přesto vybrala ta nejvzácnější díla a předměty napříč krajem, historií i oblastmi.

Skvosty nalezené pod zemí

Jsou staré jedenáct století a Moravské zemské muzeum v Brně si je hlídá jako oko v hlavě. To, co nalezli archeologové na území Starého Města nebo na Sadské výšině v Uherském Hradišti, je vzácné právě tím, že dokladuje život v období Velké Moravy.

Bez nich by například odborníci nevěděli, že zde žila žena, kterou nazývají Velkomoravská princezna. Zemřela mladá, proto princezna. V jejím hrobě našli zlaté gombíky, prsten, náušnice nebo náhrdelník s mušlí ostranky jaderské. To vše ukázalo na velmi bohatou a váženou ženu.

Fotogalerie

Její hrob byl odhalený u rozsáhlého pohřebiště v hradišťských Sadech a nebyl jediný. Tisíce nálezů ostatků těl, nástrojů, šperků a dalších exemplářů podaly svědectví o životě v 9. století.

Hradišťské Slovácké muzeum má ve sbírkách také velkomoravské zakončení opasku, které nosil významný velmož. Je zdobené filigránem, granulací a dvanácti symetricky umístěnými kameny.

Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy sahá ještě dál do minulosti. Dohromady má sto tisíc položek. Nejstarší pochází z doby, kterou si snad ani nedokážeme představit. Opracovaný kamenný nástroj používali naši předci v období středního paleolitu, tedy před 80 tisíci až 250 tisíci lety. V polovině minulého století ho našli při povrchovém sběru v Tlumačově.

„Je velmi relativní, co je vzácné a čím vlastně. Tento nález je například nejstarším doloženým nástrojem na Zlínsku a v celé zemi takových moc není. Stejně tak je ojedinělý soubor avarské železné zbroje, který u nás máme. Velkomoravských objevů je proti tomu velké množství, ale zase jsou zachovalé a mají i estetickou hodnotu,“ zhodnotila archeoložka zlínského muzea Jana Langová.

Církevní památky

Krajské památky a depozitáře ukrývají i vzácné církevní předměty. V zámecké kapli ve Vizovicích je to třeba soubor ostatků svatých, tzv. relikvií, který je druhý největší v Česku. Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě si zase hlídá cennou Zlatou růži. Udělil jí ji papež Jan Pavel II. jako zvláštní vyznamenání, které po staletí udělují muži v této funkci jako vyjádření své mimořádné přízně. V České republice jsou jen dvě, druhá je v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

Slovácké muzeum střeží oltářní kříž ze stříbra a horského křišťálu, který vznikal od poloviny 14. století do roku 1603. „Křížů podobného typu je na světě jen sedm, kromě Uherského Hradiště se nacházejí ještě v New Yorku, Labessiere, Glasgow, Osnabrücku, Bernu a Praze,“ upozornil mluvčí muzea Pavel Princ.

K nejvzácnějším souborům zlínského muzea zase patří sbírka biblí. Obsahuje takřka ucelený soubor českých tištěných biblí z 16. až 19. století včetně skvostů českého tiskařského umění, jakými jsou Bible Severinova, Melantrichova nebo Bible kralická. Bible Severinova je po Bibli pražské a Bibli kutnohorské třetí úplnou biblí vydanou na našem území.

Ruční práce

Obrazy dnes patří k nejdražším uměleckým předmětům. Právě u nich jejich majitelé většinou dokážou stanovit hodnotu nebo cenu, za kterou by bylo možné je prodat. Jako například zmíněný Marsyas. Nejhodnotnějšími obrazy v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně jsou ty, které namalovali meziváleční autoři. Ve stálé expozici visí například obraz Jindřicha Štyrského nebo Toyen.

„U všech autorů, které máme, ceny za jejich díla rostou. Za posledních dvacet let až o sto procent. Zvlášť u takových výrazných jmen, jako je Toyen nebo Štyrský. Tam se pohybujeme v desítkách milionů korun,“ upozornil ředitel galerie Václav Mílek.

I proto je stále propracovanější a sofistikovanější ochrana děl. Galerie více hlídá účinky světla na materiál, klimatizační podmínky i dobu, po kterou obrazy vystavuje. Stejně tak se o díla starají i jinde. Muzeum Kroměřížska se pyšní 130 originály svého rodáka malíře Maxe Švabinského, slovácký region zase obrazy Joži Uprky. Nejrozsáhlejší sbírka v Česku je k vidění v uherskohradišťské galerii, která nese jeho jméno a nabízí na 150 děl. Mezi stěžejní se řadí zobrazení slavnosti Božího těla v Hroznové Lhotě z roku 1894.

Uměleckou hodnotu mají také textilie tkané více než sto let v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí. Například práce nazvaná Dopoledne Velkého pátku je utkaná z tak jemného hedvábí, že je na první pohled nerozeznatelná od malovaného obrazu. Tento gobelín byl oceněný i na světové výstavě dekorativního umění v Paříži.

Jedinečný je také soubor gobelínových potahů na židlích a pohovce na zámku ve Vizovicích. Pocházejí z 18. století a jsou na nich znázorněné scény z bajek Jeana de La Fontaina.

Muzeum regionu Valašska ukrývá v depozitářích velké množství zajímavostí napříč mnoha obory. Vyniká ale sbírkou osvětlovacího skla, která se váže ke sklářské tradici regionu a je nejrozsáhlejší takto profilovanou sbírkou v České republice. Její součástí je mimo jiné skleněné stínidlo s motivem plamene, stejné, jaké zdobilo schodiště na slavném Titaniku. Jestli skutečně pocházelo z valašskomeziříčské sklárny, nebo od jiného výrobce, se prokázat nepodařilo.

Baťovské a cestovatelské poklady

Mezi krajské vzácnosti patří i dědictví po světoznámém podnikateli Tomáši Baťovi. Jde například o kolekci obuvi, která je hodnotná tím, že mapuje vývoj výrobků od počátku firmy až po její znárodnění v roce 1945.

Mezi levnými plátěnkami, kvalitní pracovní obuví nebo luxusními dámskými střevíci najdeme i extravagantní obuv zhotovenou pro světovou výstavu v New Yorku v roce 1939. Tam ale z politických důvodů nakonec neodcestovala.

Archiv H+Z zase uchovává rozsáhlý a dosud neuzavřený osobní fond inženýrů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Vznikl během jejich dvou cest a obsahuje více než 200 metrů písemností, 150 filmů a přes tisíc předmětů.

Autor:
  • Nejčtenější

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Za šílenou jízdu autem do podchodu zpřísnil soud trest o rok a půl

Soud zpřísnil Romanu Šupovi trest za riskantní jízdu autem o jeden a půl roku na 16,5 roků. Podle verdiktu se dopustil...

Praktici nechtějí testovat. Nakažení ohrozí ostatní pacienty, obávají se

Jsou přetížení, na mnoha místech pracují bez sestry, někteří navíc zaskakují za své nemocné kolegy. Praktičtí lékaři ve...

Podnikatel Valenta se vzdal mandátu krajského zastupitele, končí i v Senátu

Podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky) se vzdal mandátu zastupitele Zlínského kraje. Díky preferenčním hlasům jím byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlínské nemocnici docházejí lůžka pro nemocné s covidem, krize hrozí za týden

Poslední lůžkovou stanici pro pacienty nakažené koronavirem plánuje otevřít tento týden Krajská nemocnice Tomáše Bati...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Rozbory nového znečištění Bečvy ukázaly nadlimitní nikl, ryby nevyhubil

Po úterním znečištění Bečvy u Valašského Meziříčí odhalily rozbory zvýšené množství niklu ve vodě. Výsledky naopak...

Tepličtí saleziáni promění chátrající jesle na komunitní centrum

Nové komunitní centrum se zahradou a hřištěm pro děti chtějí nejpozději do roku 2024 vybudovat tepličtí saleziáni....

Policie vypátrala pohřešovanou ženu a její osmiměsíční dítě. Jsou v pořádku

Policie odvolala pátrání po šestadvacetileté ženě z Halenkovic na Zlínsku a její osmiměsíční dceři. Ženu i její dítě v...

Za šílenou jízdu autem do podchodu zpřísnil soud trest o rok a půl

Soud zpřísnil Romanu Šupovi trest za riskantní jízdu autem o jeden a půl roku na 16,5 roků. Podle verdiktu se dopustil...

Advantage Consulting, s.r.o.
JEŠTĚRKÁŘ (20 - 25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...