Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Bídná sezona koupališť, návštěvníky odrazoval covid i počasí

  18:02
Poslední prázdninový den měla voda v bazénu 21 stupňů a mnoho návštěvníků nezlákala. Pro kroměřížské koupaliště Bajda to byl příznačný konec sezony. Podobně jako v dalších městech tu provozovatelé při bilancování příliš důvodů k jásotu neměli.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Návštěvnost byla zhruba třetinová oproti normálu. Samozřejmě to ovlivnila letošní specifická situace,“ informoval Petr Opravil, vedoucí Sportovních zařízení města Kroměříže, které má Bajdu ve správě.

Návštěvnost zásadně poznamenaly dva faktory: pandemie covidu-19 a nestálé počasí.

Venkovní bazény sice mohly otevřít v tradičním termínu na začátku června, ale se spoustou hygienických opatření, jako byla omezená kapacita, rozestupy či používání dezinfekčních prostředků. I když tato omezení po čase odpadla, sezonu kazily deštivé a chladné dny.

„Většinou platí pravidlo, že je potřeba, aby byly alespoň tři tropické dny za sebou. Pak to lidi táhne a na koupališti je plno. V minulých letech tyto situaci nastávaly, letos příliš ne,“ konstatoval Opravil.

Ve ztrátě skončila většina větších koupališť v kraji. Ztráty ještě mnohde nemají vyčíslené, ale jdou i do milionů korun.

„Přesné statistiky ještě nemáme k dispozici, ale je jasné, že to byl podprůměr,“ potvrdil nevydařené léto Ivo Kousal ze společnosti Vsetínská sportovní, která se stará o koupaliště Pod Pecníkem. Přes prázdniny jej nechávali otevřené, i když bylo zamračeno a chladno. „Kvůli opravě městských lázní to byla jediná možnost, kde se vykoupat, tak jsme ji lidem chtěli nechat.“

Zvýšená ztráta se podle něj promítne do hospodaření. Služby ani další investice by to ale poznamenat nemělo.

„Pravděpodobně ale budeme muset radnici požádat o zvýšenou dotaci na provoz,“ naznačil Kousal.

Velký výpadek hlásí také například koupaliště v Bystřici pod Hostýnem. To je specifické tím, že jej neprovozuje město, ale už čtvrtým rokem soukromník.

„Za tu dobu je to nejsmutnější sezona,“ povzdechl si provozovatel Jakub Juračka. „Sečetlo se všechno. Vystrašenost lidí z covidu, počasí, i to, že se z Bystřice pomalu stává mrtvá zóna, kam jezdí málo lidí,“ vypočetl.

Momentálně počítá s tím, že investice do koupaliště pozastaví a bude doufat, že pandemie neparalyzuje i cestovní ruch pro další měsíce. Zároveň totiž provozuje lyžařský svah na Trojáku.

„Čekáme, co se stane v zimě, snad nás to ekonomicky úplně nepoloží. Smlouvu na provoz koupaliště s městem máme ještě na příští rok, potom uvidíme, co dál,“ nastínil Juračka.

Méně Slováků, více tuzemských návštěvníků

Jako naprosto specifickou označuje letošní sezonu i ředitel uherskohradišťského akvaparku Jiří Durďák. Zejména začátek léta tu měli slabší, přes červenec a srpen se ale dostali zhruba na 85 procent výnosů oproti normálu.

„Ekonomicky to sice nebyl žádný zázrak, ale už předem bylo jasné, že letošní sezona nebude standardní. Nakonec přes prázdniny bylo pár dní, kdy jsme se dostali na návštěvnická maxima a ztráty nejsou tak dramatické,“ přiblížil ředitel akvaparku.

Podle něj covid pozměnil strukturu návštěvníků. Ubylo tradičních hostů, kteří do akvaparku jezdívají ze Slovenska, naopak to vynahradili tuzemští návštěvníci, kterých bylo na Slovácku víc než v předchozích letech.

„Je tu v okolí dost turisticky atraktivních cílů a koupat se k nám chodili třeba i lidé, kteří trávili dovolenou na Baťově kanále,“ popsal Durďák. Ani on nepočítá s tím, že by se kvůli letošnímu výpadku omezovaly plánované investice do rozvoje akvaparku. „To by nebyla správná cesta,“ dodal.

Jako jedni z posledních prodloužili sezonu na koupališti v Rusavě, kde měli otevřeno ještě během uplynulého víkendu.

„Pár návštěvníků si ještě přišlo zaplavat. Je ale pravda, že když ranní teploty jsou okolo šesti stupňů, voda se ochlazuje rychle,“ zmínil rusavský starosta Bohumil Škarpich.

Jako jeden z mála sezonu negativně nehodnotí. Na koupaliště dorazilo v létě přes 20 tisíc návštěvníků, což je na zdejší koupaliště slušný průměr. Také tady pomohl turistický ruch. Zdejší hotely měly vysokou obsazenost, Rusava navíc tradičně lákala hodně cyklistů.

„Je to pro nás důležité. Příjmy ze vstupného nám totiž hradí provozní náklady koupaliště. I tak ale obec každé dva roky do areálu investuje. Z loňska máme nový dětský bazén a vstupní turnikety, což vyšlo na čtyři miliony. Ale je to obecní majetek a chceme se o něj starat co nejlépe,“ dodal starosta.

  • Nejčtenější

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Praktici nechtějí testovat. Nakažení ohrozí ostatní pacienty, obávají se

Jsou přetížení, na mnoha místech pracují bez sestry, někteří navíc zaskakují za své nemocné kolegy. Praktičtí lékaři ve...

Podnikatel Valenta se vzdal mandátu krajského zastupitele, končí i v Senátu

Podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky) se vzdal mandátu zastupitele Zlínského kraje. Díky preferenčním hlasům jím byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Zlínském kraji přibudou tři nová odběrová místa, zvýší počet testů

Zdravotníci ve Zlínském kraji denně odeberou vzorky od 2 700 lidí. Nápor pomohou zvládnout nové odběrové stany ve...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Na kole za adrenalinem, výhledy nebo poznáním Zlínského kraje

Nespočet kilometrů nových cyklostezek vzniklo ve Zlínském kraji v posledních letech. Mezi nejnavštěvovanější patří...

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Baťův památník láká stále více návštěvníků, hledá se jeho další náplň

Obnovený Památník Tomáše Bati ve Zlíně má za sebou po svém znovuotevření necelou druhou návštěvní sezonu, kterou...

Městům klesly kvůli koronavirové krizi příjmy, investice ale chtějí držet

U měst a obcí se při sestavování rozpočtu na příští rok projeví výpadek peněz od státu kvůli epidemii koronaviru....

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...