Novoroční ohňostroj ve Zlíně (1. ledna 2018)

Novoroční ohňostroj ve Zlíně (1. ledna 2018) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Vítání nového roku bude bez oslav, města vyzvala k dodržování opatření

  • 6
Hromadné silvestrovské a novoroční veselí se letos ve Zlínském kraji stejně jako jinde v republice konat nebude. Města zrušila společenské akce i pořádání ohňostrojů a vyzývají občany, aby při vítání nového roku neporušovali vládní nařízení.

Například novoroční pyrotechnické show v Holešově či Zlíně navštívily v předchozích letech tisíce lidí. Letos obě města už s předstihem oslavy zrušila.

„Bohužel, letos nás epidemie koronaviru v mnohém omezila a dle predikcí se nedalo očekávat, že by ohňostroj bylo možné v mezích vládních opatření omezujících shromažďování velkého počtu osob uspořádat,“ vysvětlil primátor Zlína Jiří Korec.

Ten přednese na Nový rok v 18 hodin alespoň online projev. K vidění bude na webových stránkách města a sociálních sítích.

V Holešově, kde prvního ledna pravidelně ohňostroj osvětluje oblohu nad zámeckou zahradou, se vzdali také všech náhradních variant.

„Kdybychom zahradu uzavřeli a nechali se občany dívat jen ze svých domů, nebylo by to ono. Museli jsme se vzdát i novoročního koncertu a lednových plesů,“ poznamenal holešovský starosta Rudolf Seifert.

Zatím se radnice nevzdává možnosti, že by velký ohňostroj uspořádala při nějaké slavnostní příležitosti během roku, ale je možné, že jej zruší úplně.

Řízené oslavy nejsou v plánu ani v Kroměříži, Uherském Hradišti, Vsetíně a dalších městech kraje. Vedení radnic přitom vyzývá občany, aby se na veřejných prostranstvích o silvestrovské noci neshlukovali a dodržovali vládní nařízení. Zákaz vycházení platí od 21. hodiny do pěti ráno.

Zástupce ředitele městské policie ve Zlíně Pavel Janík nepředpokládá, že by lidé zmíněná opatření hromadně porušovali. „Samozřejmě bude výkon služby na Silvestra posílený, ale věřím, že lidé budou rozumní a dodrží aktuální pravidla,“ přeje si Janík.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.