Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kraj napodruhé kývl na zlepšení dopravy, od ledna bude stačit jedna karta

  15:01
Krajští zastupitelé napodruhé schválili peníze na přípravu Integrované dopravy Zlínského kraje. Fungovat má od začátku příštího roku. Pravidelní cestující se dočkají zónového tarifu.
Autobusové nádraží ve Zlíně. ilustrační snímek

Autobusové nádraží ve Zlíně. ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Když v červnu krajští zastupitelé neodsouhlasili dodatky ke smlouvám, na jejichž základě by šlo 11 milionů korun na Integrovanou dopravu Zlínského kraje (ID ZK), znamenalo to zbrzdění příprav nového systému.

Díky němu mají cestující jezdit od příštího roku všemi druhy veřejné dopravy na jednu čipovou kartu. Peníze měl kraj poslat své organizaci Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED), jež systém chystá.

Koalice v čele s KDU-ČSL v hlasování viděla mstu opozice za to, že lidovecký hejtman Jiří Čunek prosazuje výstavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Opozice argumentovala tím, že náklady jsou příliš vysoké.

Napodruhé dodatky ke smlouvám zastupitelstvem před pár dny prošly, i když dotace byla pokrácena o 5,8 milionu, tedy zhruba o polovinu, a část opozice návrh opět nepodpořila.

„Během července a části srpna jsme hledali úspory. Jsem rád, že tyto prostředky byly schváleny, a my tak můžeme pokračovat v přípravě ID ZK,“ reagoval náměstek hejtmana přes dopravu Pavel Botek (KDU-ČSL).

„Máme naplánováno, že na konci září bude rada schvalovat tarif. Oproti zavedenému tarifu by nemělo dojít k velké změně s tím, že současný kilometrický tarif nahradí pro pravidelné cestující tarif zónový,“ nastínil.

To, že bude peněz méně, by podle Botka přípravu systému ohrozit nemělo. Další částky mají být uvolněny příští rok.

Do konce srpna se na webových stránkách kraje objeví nové jízdní řády, k nimž se budou moci vyjádřit starostové měst a obcí. V říjnu a listopadu se začnou nově označovat zastávky a bude spuštěna marketingová kampaň pro cestující, aby si mohli požádat o nové předplatní kupony.

Od 1. ledna by měl nový systém začít fungovat, i když dvouměsíční zpoždění způsobené tím, že zastupitelé smlouvy k penězům neschválili v červnu, situaci podle Botka zkomplikovalo.

„Možná že systém bude mít nějaké mouchy, které budeme vychytávat. Možná budou měsíc fungovat papírové kupony, ale věřím, že bude vše zahájeno s minimem chyb,“ doufá Botek.

„Věřím, že když budou vlaky a autobusy na sebe navazovat a jezdit častěji, nebude tak důležité, jestli budou trochu horší či lepší, ale důležité bude, že si zakoupím jednu jízdenku a pojedu na jednu čipovou kartu,“ zmínil Čunek. Podle něho je termín 1. ledna 2021 na hraně, stihnout by se však měl.

Opozice má výhrady

Když zastupitelé potřebné dodatky ke smlouvám na peníze schvalovali, opozice měla opět výhrady. Podle ní vedení kraje systém nepřipravovalo dostatečně intenzivně, a proto je dnes termín jeho spuštění hraniční.

„Nechápu, proč příprava neprobíhala průběžně. Proč čtyři měsíce před spuštěním máme před sebou spoustu rizik: nevíme, jak to bude s clearingovým centrem, jestli došlo alespoň ke schválení toho základního, jako je ceník jízdného, časové jízdenky, jestli dopravci mají technické parametry a informace,“ zmínil zastupitel Michal Dvouletý (Soukromníci).

Jízdní řády

Jízdní řády vlaků, autobusů a MHD zdarma

V podobném duchu mluvil komunistický zastupitel a bývalý náměstek hejtmana přes dopravu Jaroslav Kučera.

„Nejvíc mě překvapuje, že si někdo dovoluje říct, že dvouměsíční zpoždění ve schválení těchto peněz způsobilo takové problémy,“ prohlásil Kučera.

Přípravu ID ZK výrazněji zbrzdilo to, že veřejnou soutěž na dopravce řešil po odvolání jednoho z nich antimonopolní úřad. Ten nejdříve tendr zrušil, a potom potvrdil. Proto kraj původní plány na spuštění systému od ledna 2020 odložil o rok.

„Máme drobné zpoždění, ale připravujeme všechno tak, abychom to stihli a aby se i dopravci dokázali připravit,“ reagoval na výtky opozičních zastupitelů vedoucí krajského odboru dopravy a silničního hospodářství Vít Šumpela.

„Dva měsíce zdržení znamenaly to, že firmy, které měly vydávat karty, nás vyřadily ze svého portfolia. Nečekají jen na Zlínský kraj, 40 tisíc karet vám nikdo nedá ze dne na den. Když nepodepíšete smlouvu v červenci, tak je můžete dostat v listopadu,“ naznačil Botek.

KOVED bez přidělených peněz nemohl některé věci připravovat. Z původních 11 milionů korun nakonec dostane necelých 5 milionů. Zhruba milion půjde na pořízení e-shopu a webového portálu.

Z dotace bylo vyčleněno 3,4 milionu korun, které kraj KOVEDu poskytne na nákup bezkontaktních čipových karet formou půjčky. Snížily se také náklady na mzdy, když ze čtyř nových pracovníků budou zatím přijati jenom dva. Další zřejmě příští rok. Suma byla ponížena i o úspory z výsledků výběrových řízení a spotřebovaného materiálu.

Autor:
  • Nejčtenější

V Luhačovicích se před barem popralo sedm lidí, jeden z nich na místě zemřel

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z nich. Přesnou příčinu jeho úmrtí určí až soudní pitva. Informaci zveřejněnou policií na sociální síti...

20. července 2024  19:35,  aktualizováno  21.7 14:53

Slovácko - Slavia 0:0, mdlý výkon bez šancí, neprosadil se ani Chorý

Největší favorit na titul na úvod zaváhal. Slávističtí fotbalisté v prvním kole nového ročníku si na Slovácku nevytvořili ani pořádnou šanci, i proto remizovali 0:0. Poslední půlhodiny strávil na...

21. července 2024,  aktualizováno  19:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladíci v Karolince na Vsetínsku narazili autem do stromu. Jeden nepřežil

Náraz osobního auta do stromu v Karolince na Vsetínsku ve čtvrtek před polednem skončil tragicky. Nehodu nepřežil osmnáctiletý spolujezdec. Dvacetiletého řidiče s vážným zraněním transportovala...

18. července 2024  19:23

Dopravní peklo se posouvá k další klíčové křižovatce. Volný bude jeden pruh

Řidiči projíždějící centrem Zlína ve směru od Vizovic musejí nadále počítat s dlouhými kolonami. Důvodem je oprava silnice na třídě Tomáše Bati, do níž se pustili silničáři. Pozitivní však je, že...

18. července 2024  16:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Právní bitva. Spolky vyhrály další soud o D49, otevření dálnice se komplikuje

Je to další zpráva, která silničářům ani řidičům neudělá radost. Sedmnáct kilometrů dlouhý úsek dálnice D49 z Hulína do Fryštáku původně chtěli silničáři do konce roku otevřít. Jenže záměr jim hatí...

18. července 2024  8:57

Vybrat hráče po Euru byla alchymie. Trpišovský litoval ztráty bodů i Vlčka

Klopýtli hned v úvodním kole sezony, na jejímž konci konci shrábne šampion takřka půlmiliardový balík za přímý postup Ligy mistrů. Fotbalisté Slavie nechali v Uherském Hradišti dva body i zraněného...

21. července 2024  21:43

Kouč West po ligové premiéře: Slavia má brutální sílu. Bod je pro nás zlatý

Co se povedlo fotbalistům Slovácka z posledních jedenácti vzájemných zápasů proti Slavii pouze jednou, to dokázal nový trenér Roman West hned ve své prvoligové premiéře. V nedělním podvečerním...

21. července 2024  20:34

Slovácko - Slavia 0:0, mdlý výkon bez šancí, neprosadil se ani Chorý

Největší favorit na titul na úvod zaváhal. Slávističtí fotbalisté v prvním kole nového ročníku si na Slovácku nevytvořili ani pořádnou šanci, i proto remizovali 0:0. Poslední půlhodiny strávil na...

21. července 2024,  aktualizováno  19:02

V Luhačovicích se před barem popralo sedm lidí, jeden z nich na místě zemřel

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z nich. Přesnou příčinu jeho úmrtí určí až soudní pitva. Informaci zveřejněnou policií na sociální síti...

20. července 2024  19:35,  aktualizováno  21.7 14:53

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...