Emil Zátopek | foto: Profimedia.cz

Mladý Zátopek se ke sportu dlouho neměl, cílevědomost získal u Bati

Má čtyři zlaté olympijské medaile, téměř dvacetkrát překonal světové rekordy a třikrát byl zvolen nejlepším sportovcem planety. O Emilu Zátopkovi, od jehož úmrtí právě uplynulo 20 let, vyšly desítky knih a řadu z nich napsali také zahraniční autoři. Dva Britové a jeden Francouz vyprávějí, jak kariéra legendárního atleta začala.

Nabízejí zajímavý pohled na raná léta Zátopkovy atletické kariéry, ale i tehdejší Zlín, kam v roce 1937 na radu rodinného přítele přijel sotva patnáctiletý kluk z Kopřivnice, aby se z něj stal mladý Baťovec a vášnivý běžec, jehož zdobila nezměrná vůle, pevný charakter a průkopnické metody. Tedy stejné principy, jimiž se řídila firma Baťa.

„Dvě věci platily bezvýhradně. Pro mladé, ale chudé Čechoslováky, kteří se chtěli v životě vypracovat od nuly, představoval Zlín lákavou možnost. A pokud jste šli pracovat do Zlína, patřili jste Baťovi,“ uvádí britský novinář Richard Askwith v knize Dnes trochu umřeme. Vzestup a pád Emila Zátopka.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné?
Stačí se přihlásit a číst dál.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.