Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Nové osvětlení ruší sousedy, od hřiště chtějí odstínit stěnou

  14:36
Venkovní osvětlení fotbalového hřiště na Zlínských Pasekách vadí lidem z okolí. Sepisují proti němu petici. Klub SK Zlín 1931 výtky odmítá a chce tady nadále hrát.

Lidem žijícím v domech okolo hřiště vadí, že příliš ostré a intenzivní světlo dopadá i do jejich oken. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Když loni na podzim zlínská radnice nainstalovala za tři miliony korun bez DPH venkovní osvětlení na fotbalovém hřišti s umělým povrchem na Zlínských Pasekách, znamenalo to pro tamní klub, že jeho hráči budou moci trénovat venku až do večerních hodin.

Na první pohled bohulibý počin, jenž i dětem umožnil pohyb venku, se ale nesetkal s pochopením lidí žijících v domech okolo hřiště. Vadí jim, že příliš ostré a intenzivní světlo dopadá také do jejich oken.

Už před instalací stožárů sepsali petici, teď chystají další s více podpisy. „Je to šílené, i večer máme doma jako ve dne. Je to zásah do našeho soukromí, cítíme to jako agresi. Nedá se tady žít. Osvětluje to ale i řidiče, kteří jezdí kolem hřiště,“ postěžovala si Hana Chrastinová, která bydlí hned vedle hřiště za jednou z branek. Vadí jí také hluk z hřiště a létání míčů na její pozemek.

„Jednou jsme měli venku kočárek s malým dítětem a míč spadl těsně vedle něho. Jindy nám zase balon vletěl oknem přímo do domu,“ popsala Chrastinová.

Proto by po radnici chtěla, aby za brankou vybudovala například vysokou stěnu proti hluku a světlu. „Nebo ať nám město nabídne pozemky ve slušné lokalitě. Je to totiž na odstěhování,“ naznačila.

Je to trochu zvláštní situace, protože Chrastinové byla v roce 1997 udělena Cena města Zlína za nezištnou a obětavou práci pro opuštěné děti. „Mám chuť tu cenu vrátit,“ řekla.

Světla lidem do oken nesvítí, směřují na hřiště, brání se klub

Právě děti a mládež po večerech na paseckém hřišti, jež patří městu, trénují především.

„Nenapadlo by mě, že proti takové věci někdo sepíše petici. Lidé by si měli uvědomit, že sport je jedním z nástrojů, jak vést děti k tomu, aby se neflinkaly a nedělaly binec,“ reagoval poslanec a místopředseda fotbalového klubu SK Zlín 1931 Marek Novák. „Světla jsou určitě vidět, ale nesvítí lidem přímo do oken. Jsou nasměrovaná na plochu hřiště,“ tvrdí.

Chrastinová takovou argumentaci nepřijímá. „Hřiště bývá zamčené, mohou na něho jenom ‚vyvolení‘. Děti z Pasek nemají kam chodit. Je to prevence pro ‚vyvolené‘,“ myslí si.

Podle Nováka podobné sportovní areály nebývají veřejně přístupné už kvůli dražšímu vybavení. Podobné je to třeba v areálu na Vršavě. Umělý povrch umožňuje na rozdíl od travnatého, aby se na něm hrálo i přes zimu. Nebývá podmáčený, rozrytý, plný bláta. A s ohledem na to, že se v zimních měsících stmívá dříve a předtím jsou děti ve škole a dospělí v práci, je osvětlení pro jeho využití prakticky nezbytné.

„Bez světel jako by hřiště nebylo,“ sdělil Novák, který by podpořil výstavbu stěny za brankou, pokud by to situaci vyřešilo, případně instalaci venkovních žaluzií.

Bez osvětlení nemá hřiště význam, říká zastupitel Pilka

Díky světlům může na hřišti, které vzniklo v roce 1931 na louce, již sportovním nadšencům věnoval Jan Antonín Baťa, trénovat zhruba 120 dětí od 6 do 15 let a 20 dorostenců od 16 do 19 let. Poslední tréninky končí ve 20.30 hodin.

„Když jsme jako město areál přebírali, počítali jsme s tím, že venkovní osvětlení vybudujeme. Bez něho ztrácí hřiště v zimě význam,“ uvedl zlínský zastupitel František Pilka, který je členem sportovní komise fungující při zastupitelstvu.

Chrastinová ale říká, že jí už dříve při jednom setkání Miroslav Adámek – tehdy ještě jako zlínský primátor – slíbil, že osvětlení na hřišti nikdy nebude. „Neřekl jsem to,“ brání se Adámek, který je dnes náměstkem primátora přes sport.

Podle Pilky by se mohla dát situace vyřešit regulováním svítivosti reflektorů, případně upravením jejich nasměrování. „Uvidíme, co bude technicky možné. Myslím si ale, že najdeme kompromisní řešení,“ věří.

Novák zmínil, že lze nastavit směr jednotlivých reflektorů. Takže pokud některý oslňoval auta, je možné ho sklopit. Projekt byl podle něho navržený tak, aby byl v souladu s normami.

„Pro klub to není příjemné, nechceme mít napjaté vztahy se sousedy. Chceme, aby děti mohly trénovat a sousedi nebyli naštvaní,“ konstatoval Novák.

Chrastinová zatím netuší, kolik podpisů na petici sežene a zda světlo obtěžuje také obyvatele nejbližších domů přilehlého sídliště Jižní Svahy. Každopádně se ale nechce se situací smířit, podobně jako její sousedi. „Cítíme se slabí, ale budeme bojovat,“ dodala Chrastinová.

Zástupci města se chtějí v brzké době setkat s obyvateli Zlínských Pasek, jimž osvětlení vadí, a najít řešení, jež bude vyhovovat oběma stranám sporu.

Autor:
  • Nejčtenější

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž souzený za tragický výbuch domu přiznal, že navrtal plynové potrubí

Okresní soud v Kroměříži se začal zabývat jednou z nejtragičtějších událostí posledních let v kraji. Muž, který podle...

PONEDĚLNÍK: Co vyvádíte? Pošpiněný odkaz Olayinky, Fillův úlet. A kdo padat nemusel?

Na všech frontách napětí. Fotbalová liga míří do finiše základní části a je snad ještě napínavější a vyrovnanější než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inspektor měl hned jasno, řekl soudu technolog firmy obviněné z otravy Bečvy

Hned při první kontrole, na kterou po havárii na Bečvě v září roku 2020 dorazila Česká inspekce životního prostředí...

Byty ani rodinné domy nejdou na odbyt, stavební firmy mají méně zakázek

Drahé práce a nepříliš výhodné podmínky u hypoték zastavily stavbu domů a bytů ve Zlínském kraji. Bydlení v...

Sloni se přesunuli do nového, velkého pavilonu, brzy přibude samec Jack

Ve zlínské zoologické zahradě dokončili první etapu zcela nové části nazvané Karibuni. Patří slonům, kteří kromě...

Čiperovu vilu čeká rekonstrukce. Pak nabídne kulturu pro všechny generace

Architektonicky významná Čiperova vila, jež byla postavena v roce 1942 podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka na...

Kraj chce vytvořit nové „ekonomické srdce“ pod zlínskou sportovní halou

Zlínský kraj usiluje o to, aby v plánované zástavbě pod sportovní halou ve Zlíně vzniklo technologické a inovační...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...