Teplárna dál budí lidi ze spaní, ale dohodli se na klidu zbraní

  8:42aktualizováno  8:42
Spor mezi obyvateli Zlína a­ tamní Teplárnou Alpiq Generation se pomalu zklidňuje. Navzdory tomu, že teplárna stále hlučí víc, než povolují normy, a tím nejen lidi z okolí ruší ze spánku. Obě znesvářené strany uzavřely memorandum, které by se dalo vyložit jako dohoda na klidu zbraní.

Lidé ve Zlíně si stěžují, že teplárna hlučí. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Podstatné je, že se Alpiq zavazuje provést důležitá měření hluku včetně vyhodnocení možných zdravotních rizik a udělat něco pro jeho snížení.

"Jsme rádi, že komunikace s ­vedením teplárny je dobrá. Dohodli jsme se na měřeních, která už započala, i na konkrétních opatřeních," shrnul Zdeněk Vašátko z občanského sdružení Pro zdravý Zlín, které proti hluku z teplárny sepsalo petici.

"V memorandu jsme si se zástupci sdružení odsouhlasili další kroky," potvrdila mluvčí Alpiq Generation Markéta Čapková.

Teplárna bude brzy na prodej

Teplárna stojí v centru krajského města v baťovském areálu. Zejména v noci se od ní rozléhá hluk velkou částí zlínského údolí až na úpatí okolních kopců.

Nedávná měření prokázala, že v Mladcovské ulici a v obytné čtvrti Letná překračuje stanovené hlukové limity o osm decibelů. A to není zrovna málo.

"Někdy nemůžeme v noci otevřít okno, abychom mohli spát. Jindy je to lepší," přiblížil Vašátko.

Teplárna hlučí nadměrně už řadu let kvůli fluidním kotlům. V letech 2005 a 2009 sice investovala do protihlukových opatření, situace se však zlepšila jen mírně.

K tomu, aby mohla vyrábět teplo a zásobovat jím polovinu Zlína i letos, potřebovala výjimku od krajského úřadu. Ten ji udělil, teplárna tak může překračovat hlučnost ještě půl roku. Ovšem jen za podmínky, že pak situaci napraví.

"Teplárna je připravena provést akustické úpravy, ventilátory, clony," řekl vedoucí krajského odboru životního prostředí Alan Urc.

Krajský úřad bude chtít, aby mu teplárna do konce února doložila několik důležitých věcí: například odborné a nezávislé měření hluku i­ s posouzením zdravotních dopadů na lidi a návrh účinných opatření, která hluk sníží. Ta by udělala ale až v příštím roce.

Sdružení se proti udělení výjimky neodvolalo, i když na to mělo právo. Důvodem byla právě dohoda uzavřená se zlínským vedením teplárny. "Nechceme dělat teplárně problémy, jde nám jen o klid," zdůraznil Vašátko.

"V lokalitě, která bezprostředně přiléhá k teplárně, je několik rodinných domů. Tady vždy byla zvýšená hlučnost. Podílí se na tom i výroba v průmyslovém areálu," podotkla Čapková.

Teplárna Alpiq Generation, kterou vlastní švýcarští majitelé, bude však možná brzy na prodej. Brousí kolem ní například Energetický a­ průmyslový holding vedený Danielem Křetínským. Pak je otázkou, zda by závazky z éry současných majitelů nevzaly za své.

Čapková okolnosti prodeje nechtěla komentovat s tím, že se to zlínské "kauzy" nijak nedotýká a ­ani nedotkne. Také aktivisté věří, že případná změna majitele by dobře nastartovanou cestu ke snížení hluku ve Zlíně změnit neměla.

Autor:

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Portrét Bati vznikl z bot z jeho továrny, viditelný je jen z jednoho místa

Sochař Patrik Proško vytvořil ze zhruba dvou set podrážek obuvi, starých a...

V Illusion Art Museum Prague na Staroměstském náměstí v Praze je k vidění nová instalace sochaře Patrika Proška. Ze...

Kvůli posudku na novou nemocnici vyhrožuje Zlínský kraj trestním oznámením

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Vedení Zlínského kraje zvažuje podání trestního oznámení kvůli jednomu z posudků, které před několika dny rozeslali...

Další z rubriky

Případ zlínské zakázky na magnetickou rezonanci skončil zproštěním

Někdejší předsedkyně představenstva a ekonomická náměstkyně zlínské Baťovy...

Zprošťující rozsudek vyslechla bývalá předsedkyně představenstva zlínské nemocnice Dana Barnášová v případu zakázky na...

Na Kroměřížsku pomrzlo 60 procent úrody ovoce, méně bude i slivovice

Ilustrační snímek

Největší škody, které ovocnářům ve Zlínském kraji způsobily jarní ranní mrazíky, jsou na Kroměřížsku. Pomrzlo tam přes...

VIDEO: Stoleté parní stříkačky závodily v Otrokovicích. Vytvořily rekord

V Otrokovicích se uskutečnilo celorepublikové setkání a soutěž parních...

Parní stříkačky udržuje po celé České republice stále několik hasičských sborů. Raritní kousky s nevyčíslitelnou...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR LASERŮ – TRULASER

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz