Zlín se dohodl s vlastníkem haly, na rekonstrukci si může vzít i úvěr

  10:20aktualizováno  10:20
Zlínská radnice se dohodla na postupu při rekonstrukci zimního stadionu s jeho majitelem. Je připravena vzít si úvěr, město i držitel extraligové licence ale budou usilovat o evropské a státní dotace.

Plánovaná podoba Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně po rekonstrukci. | foto: vizualizace: Martin Vokatý, ATIP

Smlouva o šestnácti stranách je prvním – už ne symbolickým – krokem, který povede k proměně zanedbaného Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně. Uzavřelo ji město Zlín a zapsaný spolek HC Berani Zlín, který vlastní jednu z nejhorších hal, na kterých se hraje extraliga.

Obě strany se dohodly na tom, že budou při výběru zhotovitele projektu nebo firmy, která opravu udělá, postupovat společně. Shodly se, že by náklady na přestavbu neměly přesáhnout 435 milionů korun. Byť ani to nemusí být definitivní strop, pokud by zlínští zastupitelé rozhodli jinak.

Město si ve smlouvě pojistilo extraligovou licenci tak, že ji spolek nesmí prodat do jiného města. Přestože je v záměru ještě řada neznámých, jde o zásadní posun k tomu, aby se na jaře roku 2021 začalo stavět a o tři roky později stál ve Zlíně moderní multifunkční stadion.

Fotogalerie

„Můžeme říci, že doteď jsme si o tom jenom povídali, ale teď se to skutečně rozjíždí. Uzavření rámcové smlouvy je spouštěč projektu,“ shrnul zlínský primátor Jiří Korec z ANO.

„Současně jsme schopni všechno přibrzdit či zastavit, kdyby došlo k nějakým problémům třeba kvůli financování,“ upozornil.

Peníze jsou jednou z věcí, která ještě vyřešená není. Ovšem poprvé je jasné, že kvůli nedostatku financí by projekt ztroskotat neměl. Město se totiž odhodlalo, že pokud nezíská se spolkem dotaci, vezme si úvěr a zadluží se.

„Musíme počítat s touto nejhorší variantou, i když předpokládáme, že nějaké dotace bude možné získat,“ věří ekonomický náměstek primátora Bedřich Landsfeld ze STAN.

„Je to velká investice, takže je logické, že bychom splácení úvěru rozložili do několika let, aby to nezasáhlo jiné oblasti, jako je doprava nebo školství,“ doplnil.

Po rekonstrukci bude vlastníkem stadionu město

To potvrzuje fakt, že hokej je ve Zlíně sportem číslo jedna. Tisícovky fanoušků se mohou začít těšit na mnohem vyšší komfort, který nikdy nezažili. Vždyť stadion neprošel zásadní obměnou od roku 1957.

Podle studie, na kterou bude navazovat projekt, se zkulturní chodby, bufety i toalety. Na tribunách ubude míst k stání, přibude na sezení. Kapacita sedm tisíc diváků zůstane.

Tribuna blíž k městu bude zasouvací, aby tam mohlo stát pódium na pořádání koncertů. To vše bude možné, protože stadion se na své kratší straně rozšíří o čtyři metry.

Po jeho rekonstrukci bude vlastníkem město. Dosud nezodpovězenou otázkou však zůstává, jestli na něj přejde před zahájením, nebo až po skončení prací. Odpověď bude vycházet i z toho, jestli bude mít větší šanci na získání případné evropské či státní dotace jako vlastník město, nebo spolek.

„Praktičtější by bylo převést stadion na město před realizací projektu, až bude všechno vysoutěžené a připravené,“ míní předseda představenstva spolku HC Berani Zlín a viceprezident klubu Radomír Zbožínek.

Město preferuje převod před zahájením prací

Podle něho je přirozené, že si chce město pojistit licenci, aby ji spolek neprodal jinam, o čemž však neuvažuje.

„Jestliže půjdou do oprav veřejné peníze, město chce mít absolutní jistotu, že nedojde k prodeji licence. Spolek s úpravou stanov v tomto duchu nemá problém,“ nastínil Zbožínek.

Také město preferuje převod před zahájením prací. „Pracujeme ale s oběma variantami. V obou případech bychom dodavateli platili průběžně, ne až po skončení prací, jak se o tom dříve uvažovalo. Bude to pro město výhodnější,“ upřesnil radní Miroslav Chalánek z ODS, který má v kompetenci sport.

Ve smlouvě, kterou schválili radní a koncem dubna i zastupitelé, jsou i sankce vůči spolku. Pokud by si například nedovoleně změnil stanovy, zaplatil by městu pokutu 10 milionů korun.

Město se spolkem už začíná připravovat zakázku na projekt, do podzimu příštího roku by měl být projekt hotový. Pak budou následovat další kroky.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

VIDEO: Do Baťova památníku se vrátilo továrníkovo osudové letadlo

Replika Baťova osudného letadla Junkers F 13 dorazila do zlínského Památníku...

Do opraveného Památníku Tomáše Bati ve Zlíně dorazila replika letadla Junkers F 13, při jehož pádu továrník v roce 1932...

Do Zlína mě to vždy táhlo, říká ikona klubu Juran. Ježkovi na Spartu nekývl

Antonín Juran odehrál za fotbalový Zlín na třináct sezon. Na přelomu 60. a 70....

Za sto let, co oficiálně existuje zlínský fotbalový klub, obléklo jeho dres nespočet hráčů. Těch, kteří by v něm...

Najdete na iDNES.cz