Ze střechy zámku v areálu zlínské zoo odpadávaly tašky, oprava už začala

  9:10aktualizováno  9:10
Přestože letní návštěvní sezona ještě neskončila, památkově chráněný zámek ve zlínské zoologické zahradě v Lešné je z části zakrytý lešením. Začaly tam práce na kompletní opravě střechy, kterou do cenné stavby, v níž je řada zajímavých expozic, zatékalo.

Na zámku v areálu zoo v Lešné začala rozsáhlá oprava střechy. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Občas dokonce spadla taška, ale naštěstí nikoho nezranila. Oprava je mimořádná hned v několika ohledech, jednak se musí dělat velmi pečlivě a odborníci budou posuzovat každou tašku či klempířský prvek, jestli by se nedal zachránit.

Klíčovou roli při hledání termínu oprav hrálo také hnízdění netopýrů, kteří mají zázemí ve střeše zámku. „Střecha byla v kritickém stavu. Dělali jsme dílčí úpravy a věděli jsme, že se její výměně nevyhneme,“ řekl ředitel zoo Roman Horský.

Práce jdou hodně pomalu, protože se musejí dělat pečlivě. Na střeše je kolem 180 kovových klempířských prvků, což jsou okapy, báně a další ozdobné prvky. Zhruba třicet jich už dělníci sundali.

„Odborník teď určuje, jakou cestou bychom se měli vydat. Pak budeme žádat památkáře, aby nám to povolili. Ti rozhodnou, zda budeme dělat repasi původního prvku, nebo se udělá nový. Kolem toho bude asi nejvíce debat,“ podotkl Horský.

Lešenský zámek patří k nejmladším šlechtickým sídlům na Moravě a byl postavený ve stylu staveb architekta Dušana Jurkoviče. Střecha je stále původní, takže má přes 120 let. Proto je ve velmi špatném stavu. Na střeše je šest druhů tašek ve třech odstínech – zelené, žluté a klasické režné. Budou se muset všechny vyměnit.

„V případě střechy patří mezi základní požadavky respektování tvaru, materiálu, rozměrů a barevnosti. Práce jsou komplikované a náročné vzhledem k architektonickému výrazu objektu z konce 19. století,“ upozornila Martina Kroutilová z Národního památkového ústavu v Kroměříži. „Nově navrhované postupy i materiály nesmí znamenat narušení autenticity a jednotného výrazu kulturní památky,“ doplnila.

Čekalo se na hnízdění netopýrů

Ještě není jasné, jestli bude potřeba měnit také krovy, na které zatékalo. Ukáže se to, až se střecha odkryje. „Průzkumy v místech, kam se dalo dostat, ukazují, že by měly být krovy a trámy zdravé. Uvidíme,“ naznačil Horský.

Práce začaly na jaře, přes léto moc nepokračovaly. Důvodem jsou netopýři. Tři druhy netopýrů (vrápenec malý, netopýr večerní a ušatý) střechu využívají k dennímu hnízdění.

„Musíme to respektovat. Už v roce 2017 jsme dělali monitoring, abychom kolonii netopýrů neohrozili,“ zmínil Horský.

Fotogalerie

Netopýři se do střechy dostanou štěrbinami a prasklinami. Od září by si měli najít nové místo, kde bude jejich zimoviště. Pak budou moci nastoupit pokrývači.

Pro zoo byl komplikací i fakt, že v současnosti buduje za desítky milionů korun nový výběh pro slony a plánuje další nákladné akce. Oprava střechy, která vyjde na skoro 60 milionů korun, je nutná investice navíc, na niž Lešná nemá peníze, přestože si většinu oprav hradí z vlastních zdrojů. „Bez podpory kraje a města bychom to nezvládli,“ uvědomuje si Horský.

Město jako zřizovatel zoo pošle letos a v následujících dvou letech, po které bude oprava probíhat, 47 milionů korun.

„Havarijní stavy se musí řešit co nejrychleji. U objektu, kolem něhož chodí tisíce lidí, jsme nemohli čekat. Dává nám to smysl i v tom, že zoo je nejnavštěvovanější atrakcí nejen ve Zlíně, a chceme, aby byla v dobrém stavu,“ reagoval zlínský primátor Jiří Korec. Zlínský kraj opravu podpořil deseti miliony korun.

Zámek je za lešením jenom v jedné části. Vedení zoo ho nechtělo ohradit celý najednou, aby nemuselo vnitřní prostory pro návštěvníky uzavírat. „Budeme se snažit mít stále otevřeno a doufám, že to provoz zámku neohrozí,“ řekl Horský.

V interiéru zámku je sbírka předmětů z celého světa. Jde o práce ze slonoviny, ebenu, teakového dřeva, ale také antické a egyptské vykopávky. V nejkrásnějším Sále předků se konají svatby. V suterénu se nachází expozice plazů.

„Areál v Lešné je velmi cenným dokladem vývoje zahradní kultury i životního stylu šlechty v 19. a na počátku 20. století a typickým příkladem panského venkovského sídla podle anglických vzorů,“ dodala Kroutilová.

Autor:
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Neznámý muž ležel v Uherském Hradišti na silnici, přejelo ho auto

V sobotu ráno došlo k tragické nehodě v Uherském Hradišti, mladá řidička zde přejela muže ležícího na silnici. Muž přes...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Po guru Járovi neprošla stížnost na trest za „odháčkování“ ani pomocnici

S ústavní stížností proti pětiletému trestu za podíl na znásilnění studentek esoterické školy Poetrie neuspěla po...

Školy ve Zlínském kraji patří ke špičce, i díky rostoucímu vzdělání učitelů

Zlínský kraj má víc učitelů s patřičným vzděláním, než je v Česku obvyklé. Kromě toho jsou zdejší kantoři ochotní na...

Neznámý muž ležel v Uherském Hradišti na silnici, přejelo ho auto

V sobotu ráno došlo k tragické nehodě v Uherském Hradišti, mladá řidička zde přejela muže ležícího na silnici. Muž přes...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, +-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz