Zlín vytlačí hazard z centra, za tři roky zmizí stovky automatů

  13:10aktualizováno  13:10
Zlín se připojil k tažení proti hazardu, herny a automaty vykáže z centra. Ve zbytku města budou podniky existovat jen na základě výjimek. Herny také nebudou smět mít žádné poutače a reklamy.
Takové poutače už ve Zlíně neuvidíte. Radnice hazard novou vyhláškou vytlačí z centra a i ostatní podniky budou mít zakázané umístit na ulice poutače či jiné reklamy (Ilustrační snímek)

Takové poutače už ve Zlíně neuvidíte. Radnice hazard novou vyhláškou vytlačí z centra a i ostatní podniky budou mít zakázané umístit na ulice poutače či jiné reklamy (Ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

V samém srdci Zlína na náměstí Míru jsou tři klasické herny. Mnoho videoterminálů je i v hospodě Celnice, kde se také vaří. Ze všech podniků ale budou muset přístroje do tří let mizet. Nařizuje to nová vyhláška, kterou schválili zlínští radní.

Podmínky pro herny ve Zlíně

- provoz nesmí rušit noční klid
- okolí 50 metrů od vchodu do herny nesmí být znečištěné ani nějak poškozené
- na stejném území nesmí dojít k veřejnému pohoršení
- na herně nesmí být umístěny poutače, reklamy, nápisy ani žádná světelná upozornění nebo informace o jackpotu
- rovněž tam nesmí být uvedeno nic o nápojích ke hře zdarma

Zdroj: Vyhláška města Zlína

"Nechceme, aby bylo město zahlcené hernami," uvedl náměstek primátora Ondřej Běták z TOP 09/STAN. "Současně by ale člověk měl mít možnost si někde zahrát," shrnul podstatu vyhlášky.

Zatímco v centru města začne platit plošný zákaz hazardu, na zbývajícím území budou herny fungovat na základě výjimek, jež bude udělovat radnice. Podmínek pro její získání je několik. Mezi jinými třeba to, že herna nesmí mít žádné poutače a reklamy a v jejím okolí musí být klid.

Hospodští se bojí, že bez automatů zkrachují

Dnes je ve Zlíně kolem 1 200 povolených videoterminálů, které ve velkém nahrazují klasické výherní automaty. Jejich počet by se mohl po zavedení vyhlášky do praxe snížit na 800 až 900. "To považuji za docela přirozený úbytek," naznačil Běták.

Hospodští, na které vyhláška dopadne, z ní ale radost nemají. Bojí se, že by je mohla zlikvidovat. Příjmy z hazardu jsou pro ně důležité a v mnoha podnicích na nich provoz doslova stojí.

"Mělo by to na nás existenční dopad. Už teď jsme na hraně," obává se Marek Majc, majitel restaurace Celnice, která leží v zóně, z níž mají zmizet všechny automaty.

"Zákazy a výjimky jsou vždycky špatně. Vyhláška znamená pro všechny z branže velkou nejistotu," podotkl Jan Řehák, spolumajitel restaurace Kanada, jež leží nedaleko centra a zákaz se jí netýká.

Tři roky "hájení" hazardu lze obejít

Všechny vyhlášky omezující hazard začnou platit v roce 2015. Nový zákon totiž zavedl tříleté přechodné období, po které nemůžou města na herny sáhnout.

Jenže tak stoprocentní to zase není. Obec Chrastava si ještě před tím, než nový zákon začal platit, schválila vyhlášku, která regulovala hazard v obci. A Ústavní soud v Brně, ombudsman a před pár týdny i ministerstvo vnitra potvrdili, že je to v pořádku.

Z toho vyplývá jediné - obce mohou rušit herny ve velkém už teď. "Ustanovení je v souladu se zákonem," píše ministerstvo vnitra v rozkladu chrastavské vyhlášky.

Ve Zlíně ani v jiných městech na východě Moravy tuto možnost ale nezkusí využít. Tříleté přechodné období tam bude platit, aby nebyl zlom příliš radikální.

Běták oponuje, že tři roky do ledna 2015, kdy začne vyhláška platit, mají hospodští využít k tomu, aby se na novou situaci připravili.

Zákaz podporuje i opozice

Zlín stál stejně jako jiná města před dilematem, zda herny rušit nebo z nich mít peníze. Tato kompromisní cesta ho připraví o miliony. Podle některých odhadů by letos mohl Zlín z hazardu získat až 80 milionů korun. Radnice to ale odhaduje nejvýš na 20 milionů.

Pokles příjmů z omezení hazardu nevadí ani opozici, která podobnou vyhlášku v minulém volebním období chystala. "Je to krok správným směrem," řekl zastupitel za ODS Miroslav Hladík.

Někteří hospodští říkají, že systém zavedený ve Zlíně může vést ke korupci. To naznačil i zakladatel společnosti Synot Tip Ivo Valenta, podle něhož by měla města stanovit pevná pravidla, jež by platila bez výjimek. "Potřebujeme k podnikání jistotu," řekl Valenta.

Synot Tip před časem otevřel hernu právě na náměstí Míru ve Zlíně. Valenta připustil, že je ochoten omezit její reklamu, ale pouze pokud budou daná jasná pravidla. "Jde i o návratnost investic. Loterijní společnosti do heren vložily miliony korun," dodal Valenta.

Jiná města byla ohledně potírání hazardu ale ještě radikálnější než Zlín. V Kroměříži či v Otrokovicích zakázali herny úplně. A to při vědomí toho, že městská kasa přijde o miliony korun.

Naopak v Uherském Hradišti, kde sídlí Synot Tip, nezruší jediný přístroj. Podle tamních radních nejsou ve městě s hernami žádné potíže.

Autor:

Nejčtenější

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech.

V Beskydech, pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách, se tento týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je...

Další z rubriky

Za stejný zákrok různé peníze. Zlínský kraj chce férovou úhradovou vyhlášku

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj dostává v systému úhrad nemocniční péče v přepočtu na jednoho obyvatele necelých devět tisíc korun,...

Příprava D49 stojí, soud přiřkl odkladný účinek další stížnosti aktivistů

Ministr dopravy Aleš Řebíček (vlevo) a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš...

Soud opět zastavil přípravu dálnice D49 ve Zlínském kraji na základě stížnosti ekologických aktivistů. Zdržení úseku z...

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ ŘEDITEL

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj

Najdete na iDNES.cz