Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Města investují do rozvoje navzdory koronaviru, Zlín opraví zimní stadion

  10:54
I přes nepříznivou ekonomickou situaci větší města ve Zlínském kraji plánují na letošní rok další investice. Zlín chce opravit zimní stadion či přestavět tržiště.
Plánovaná podoba Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně po rekonstrukci

Plánovaná podoba Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně po rekonstrukci | foto: vizualizace: Martin Vokatý, ATIP

O velkých investičních akcích pro letošní rok má zlínská radnice jasno. Aby však některé zahájila, bude na ně potřebovat dotace. To se týká především přestavby Zimního stadionu Luďka Čajky, která měla původně stát půl miliardy korun. Jenže částka se navýší, protože objem prací bude rozsáhlejší.

„Za současného stavu nemůžeme zimní stadion financovat sami, jsme závislí na externích zdrojích. Čekáme, kdy bude vypsána výzva, do které bychom se mohli přihlásit,“ uvedl primátor Jiří Korec.

Na mysli má výzvu Národní sportovní agentury na nadregionální sportoviště, která by měla být vypsána začátkem roku.

Stadion se má změnit na multifunkční halu, kde půjde nejen hrát hokej, ale i pořádat koncerty. Pokud se letos na podzim začne stavět, extraligoví hokejisté odehrají sezonu 2022/2023 v jiném městě, v úvahu připadá nedaleký Přerov.

Další větší investicí je přestavba tržiště Pod Kaštany za 90 milionů korun, kterou magistrát zaplatí jen ze své pokladny. Zahájení je naplánováno na květen, ovšem může ho oddálit soud. Ten přiznal odkladný účinek žalobě jedné majitelky stánku, s níž se zástupci města nemůžou dohodnout na úpravě její drobné stavby.

A novinky v dopravě? Chystá se nové silniční napojení průmyslové zóny v Přílukách a úprava přetížené křižovatky ulic Vodní a Bartošova na kruhový objezd. I tady by ale město potřebovalo peníze odjinud. „Všechny čtyři zmíněné investice jsou velmi důležité a posunou Zlín dopředu,“ řekl Korec.

Další investicí je například rekonstrukce podhledu nad pětadvacetimetrovým bazénem ve zlínských lázních. Naplánovaná je na léto a stát má zhruba 30 milionů korun.

Vsetínské nádraží čeká oprava

Ve Vsetíně budou pokračovat ve výstavbě nové budovy zbrojnice pro dobrovolné hasiče v Rokytnici, postaví autobusovou točnu před bývalou správní budovou průmyslového areálu někdejší Zbrojovky Vsetín a pustí se do rekonstrukce zchátralého sportoviště na Ohradě. Začnou se tady dělat přípravné práce.

„Areál, který byl několik desetiletí prázdný, je totálně vyžitý. Chceme, aby tam vznikl atletický ovál, fotbalové hřiště, cvičiště pro hasiče a zázemí. Není reálné, abychom přestavbu letos dokončili, alespoň ji zahájíme,“ přiblížil vsetínský starosta Jiří Růžička.

Nejdůležitější akcí však bude přestavba vlakového a autobusového nádraží na dopravní terminál. V rozpočtu je vyčleněno 12 milionů na projekt na proměnu prostoru kolem nádraží. Město řeší i majetkoprávní vztahy.

„Letos by mohly nějaké práce začít, bude to ale záležet na tom, jak si nastavíme časový harmonogram a kdy se nám podaří získat stavební povolení,“ naznačil Růžička.

Také v Kroměříži připravují větší akce, přestože ekonomická situace nebude kvůli poklesu příjmů jednoduchá. „Na chystané velké investiční akce jsme ale peníze ušetřili už dříve,“ podotkl kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

Hlavní investicí bude pokračování loni zahájené stavby parkovacího domu v Havlíčkově ulici, půjde na ni 50 milionů korun. Dům bude mít dvě podlaží, vejde se do něho 137 aut a zlepší dopravní situaci v centru. Jeho součástí bude zázemí i informační centrum, kde bude kavárna a místo pro jízdní kola.

„Stavba parkovacího domu patří mezi největší investiční akce, které máme v tomto volebním období v plánu,“ upozornil Němec.

Pokračovat budou práce na snížení energetické náročnosti městského bytového domu v Lutopecké ulici a začít má rovněž oprava domu bývalé vojenské správy v Havlíčkově ulici, který bude přebudován na byty pro mladé lidi a pro seniory.

Uherské Hradiště neutlumí investiční aktivity

Uherské Hradiště postaví nová místa pro auta a upraví povrch dvou stávajících parkovišť na sídlišti Štěpnice za téměř 30 milionů korun. Zatepleny budou dva bytové domy na třídě Maršála Malinovského a plánuje se projektování a vybudování tří nových zastávek MHD Sokolovská, Rybárny a Moravní náměstí.

„Důležité je, že ani vzhledem k situaci, ve které se nacházíme, neutlumujeme investiční aktivity. Stále nemáme dočerpaný úvěr, který jsme si brali v loňském roce,“ konstatoval starosta Stanislav Blaha.

Uherskohradišťská radnice má také ve finální fázi několik strategických koncepcí, například v oblasti kultury, sportu nebo cestovního ruchu. Až budou hotové, vyplynou z nich další investice.

Podle Blahy bude třeba řešit špatnou střechu zimního stadionu, což bude s největší pravděpodobností znamenat výstavbu nového. „Letos s tím nezačneme, ale v budoucnu nás to nemine,“ dodal starosta.

Jasno o investicích má rovněž Valašské Meziříčí. Zateplení se dočká Mateřská škola Seifertova, pokračovat bude regenerace panelového sídliště Křižná a stavět se budou protipovodňová opatření.

„Pracujeme i na přípravě dlouho očekávané revitalizace náměstí s předpokládanými náklady téměř 60 milionů korun. Předcházet jí bude záchranný archeologický průzkum, jehož časovou náročnost ani finanční nákladnost zatím neznáme,“ zmínil starosta Robert Stržínek. O této investici budou v lednu jednat zastupitelé.

Autor:
  • Nejčtenější

V Luhačovicích se před barem popralo sedm lidí, jeden z nich na místě zemřel

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z nich. Přesnou příčinu jeho úmrtí určí až soudní pitva. Informaci zveřejněnou policií na sociální síti...

20. července 2024  19:35,  aktualizováno  21.7 10:57

Mladíci v Karolince na Vsetínsku narazili autem do stromu. Jeden nepřežil

Náraz osobního auta do stromu v Karolince na Vsetínsku ve čtvrtek před polednem skončil tragicky. Nehodu nepřežil osmnáctiletý spolujezdec. Dvacetiletého řidiče s vážným zraněním transportovala...

18. července 2024  19:23

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopravní peklo se posouvá k další klíčové křižovatce. Volný bude jeden pruh

Řidiči projíždějící centrem Zlína ve směru od Vizovic musejí nadále počítat s dlouhými kolonami. Důvodem je oprava silnice na třídě Tomáše Bati, do níž se pustili silničáři. Pozitivní však je, že...

18. července 2024  16:01

Právní bitva. Spolky vyhrály další soud o D49, otevření dálnice se komplikuje

Je to další zpráva, která silničářům ani řidičům neudělá radost. Sedmnáct kilometrů dlouhý úsek dálnice D49 z Hulína do Fryštáku původně chtěli silničáři do konce roku otevřít. Jenže záměr jim hatí...

18. července 2024  8:57

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Není spravedlnost, řekli odsouzení. Soud zamítl obnovu případu vraždy ve Slopném

Krajský soud ve Zlíně dnes zamítl žádost o obnovu řízení v případu brutální vraždy ve Slopném na Zlínsku z roku 2011. Maroš Straňák a David Šimon, kteří si kvůli činu odpykávají tresty ve výši 24,5 a...

15. července 2024  8:35,  aktualizováno  11:50

V Luhačovicích se před barem popralo sedm lidí, jeden z nich na místě zemřel

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z nich. Přesnou příčinu jeho úmrtí určí až soudní pitva. Informaci zveřejněnou policií na sociální síti...

20. července 2024  19:35,  aktualizováno  21.7 10:57

Zlín vstoupil do druhé ligy remízou v Líšni, Táborsko přehrálo béčko Slavie

Zlínští fotbalisté v úvodním kole druhé ligy v oslabení remizovali na hřišti Líšně bez branek. Rovněž Vyškov hrál doma s Prostějovem 0:0. Druhý tým minulé sezony druhé nejvyšší soutěže Olomouc B...

20. července 2024  19:31

Kam v regionu s dětmi o prázdninách? Za hvězdami, pátráním i přírodou v lomu

Nabídka rodinných aktivit ve Zlínském kraji je rok od roku bohatší. Naplánovat výlet s dětmi, aby to nebylo daleko a člověk okusil nové zážitky, však už může být problém. MF DNES proto přináší...

20. července 2024  8:02

Ve Zlíně se vrátili k domácím zápasům v pátek, novou trávu zničila plíseň

Když před devíti lety postupovali do nejvyšší soutěže, hrávali zápasy na svém stadionu ve druhé lize v pátek. Poslední pracovní den týdne si fotbalisté Zlína vybrali pro domácí duely také po jarním...

20. července 2024  7:22

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...