Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Města investují do rozvoje navzdory koronaviru, Zlín opraví zimní stadion

  10:54
I přes nepříznivou ekonomickou situaci větší města ve Zlínském kraji plánují na letošní rok další investice. Zlín chce opravit zimní stadion či přestavět tržiště.
Plánovaná podoba Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně po rekonstrukci

Plánovaná podoba Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně po rekonstrukci | foto: vizualizace: Martin Vokatý, ATIP

O velkých investičních akcích pro letošní rok má zlínská radnice jasno. Aby však některé zahájila, bude na ně potřebovat dotace. To se týká především přestavby Zimního stadionu Luďka Čajky, která měla původně stát půl miliardy korun. Jenže částka se navýší, protože objem prací bude rozsáhlejší.

„Za současného stavu nemůžeme zimní stadion financovat sami, jsme závislí na externích zdrojích. Čekáme, kdy bude vypsána výzva, do které bychom se mohli přihlásit,“ uvedl primátor Jiří Korec.

Na mysli má výzvu Národní sportovní agentury na nadregionální sportoviště, která by měla být vypsána začátkem roku.

Stadion se má změnit na multifunkční halu, kde půjde nejen hrát hokej, ale i pořádat koncerty. Pokud se letos na podzim začne stavět, extraligoví hokejisté odehrají sezonu 2022/2023 v jiném městě, v úvahu připadá nedaleký Přerov.

Další větší investicí je přestavba tržiště Pod Kaštany za 90 milionů korun, kterou magistrát zaplatí jen ze své pokladny. Zahájení je naplánováno na květen, ovšem může ho oddálit soud. Ten přiznal odkladný účinek žalobě jedné majitelky stánku, s níž se zástupci města nemůžou dohodnout na úpravě její drobné stavby.

A novinky v dopravě? Chystá se nové silniční napojení průmyslové zóny v Přílukách a úprava přetížené křižovatky ulic Vodní a Bartošova na kruhový objezd. I tady by ale město potřebovalo peníze odjinud. „Všechny čtyři zmíněné investice jsou velmi důležité a posunou Zlín dopředu,“ řekl Korec.

Další investicí je například rekonstrukce podhledu nad pětadvacetimetrovým bazénem ve zlínských lázních. Naplánovaná je na léto a stát má zhruba 30 milionů korun.

Vsetínské nádraží čeká oprava

Ve Vsetíně budou pokračovat ve výstavbě nové budovy zbrojnice pro dobrovolné hasiče v Rokytnici, postaví autobusovou točnu před bývalou správní budovou průmyslového areálu někdejší Zbrojovky Vsetín a pustí se do rekonstrukce zchátralého sportoviště na Ohradě. Začnou se tady dělat přípravné práce.

„Areál, který byl několik desetiletí prázdný, je totálně vyžitý. Chceme, aby tam vznikl atletický ovál, fotbalové hřiště, cvičiště pro hasiče a zázemí. Není reálné, abychom přestavbu letos dokončili, alespoň ji zahájíme,“ přiblížil vsetínský starosta Jiří Růžička.

Nejdůležitější akcí však bude přestavba vlakového a autobusového nádraží na dopravní terminál. V rozpočtu je vyčleněno 12 milionů na projekt na proměnu prostoru kolem nádraží. Město řeší i majetkoprávní vztahy.

„Letos by mohly nějaké práce začít, bude to ale záležet na tom, jak si nastavíme časový harmonogram a kdy se nám podaří získat stavební povolení,“ naznačil Růžička.

Také v Kroměříži připravují větší akce, přestože ekonomická situace nebude kvůli poklesu příjmů jednoduchá. „Na chystané velké investiční akce jsme ale peníze ušetřili už dříve,“ podotkl kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

Hlavní investicí bude pokračování loni zahájené stavby parkovacího domu v Havlíčkově ulici, půjde na ni 50 milionů korun. Dům bude mít dvě podlaží, vejde se do něho 137 aut a zlepší dopravní situaci v centru. Jeho součástí bude zázemí i informační centrum, kde bude kavárna a místo pro jízdní kola.

„Stavba parkovacího domu patří mezi největší investiční akce, které máme v tomto volebním období v plánu,“ upozornil Němec.

Pokračovat budou práce na snížení energetické náročnosti městského bytového domu v Lutopecké ulici a začít má rovněž oprava domu bývalé vojenské správy v Havlíčkově ulici, který bude přebudován na byty pro mladé lidi a pro seniory.

Uherské Hradiště neutlumí investiční aktivity

Uherské Hradiště postaví nová místa pro auta a upraví povrch dvou stávajících parkovišť na sídlišti Štěpnice za téměř 30 milionů korun. Zatepleny budou dva bytové domy na třídě Maršála Malinovského a plánuje se projektování a vybudování tří nových zastávek MHD Sokolovská, Rybárny a Moravní náměstí.

„Důležité je, že ani vzhledem k situaci, ve které se nacházíme, neutlumujeme investiční aktivity. Stále nemáme dočerpaný úvěr, který jsme si brali v loňském roce,“ konstatoval starosta Stanislav Blaha.

Uherskohradišťská radnice má také ve finální fázi několik strategických koncepcí, například v oblasti kultury, sportu nebo cestovního ruchu. Až budou hotové, vyplynou z nich další investice.

Podle Blahy bude třeba řešit špatnou střechu zimního stadionu, což bude s největší pravděpodobností znamenat výstavbu nového. „Letos s tím nezačneme, ale v budoucnu nás to nemine,“ dodal starosta.

Jasno o investicích má rovněž Valašské Meziříčí. Zateplení se dočká Mateřská škola Seifertova, pokračovat bude regenerace panelového sídliště Křižná a stavět se budou protipovodňová opatření.

„Pracujeme i na přípravě dlouho očekávané revitalizace náměstí s předpokládanými náklady téměř 60 milionů korun. Předcházet jí bude záchranný archeologický průzkum, jehož časovou náročnost ani finanční nákladnost zatím neznáme,“ zmínil starosta Robert Stržínek. O této investici budou v lednu jednat zastupitelé.

Autor:
  • Nejčtenější

Lodi na Kudlovské přehradě odzvonilo. Nemůže odplout, musí ji rozřezat

Zlínská radnice koupí za dva a půl milionu korun loď, která kotví na Kudlovské přehradě v centru města a slouží jako...

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Nápad ministra školství odmítají starostové i hejtman, vyšel by je draho

Kraj, města a obce mají společný problém. Vytvořilo jim ho ministerstvo školství. Ve snaze najít úspory vyslalo do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Houbaři ve Zlínském kraji si užívají sezonu, rostou hlavně hřiby

Díky dobrým podmínkám jsou letos ve Zlínském kraji houbařské žně, rostou i rarity a chystají se výstavy. V minulých...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Zlínské divadlo přináší Pohádku o stvoření. Ukáže, jak vznikaly hvězdy

Devatenáctiletý Kryštof Švehlík se narodil do rodiny, ve které se žije uměním. Proto si už ve svých šesti letech zahrál...

Děti ve Zlínském kraji kroužky mají, s platbou pomůže třeba pojišťovna

Rodiče ve Zlínském kraji vybírají kroužky pro děti pečlivěji. Na jejich volném čase ale zatím nešetří, naučili se více...

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Podzim přinesl první případy chřipky a covidu, nemocnice omezila návštěvy

Kroměřížská nemocnice omezila návštěvy na plicním oddělení kvůli většímu počtu pacientů s respiračním onemocněním....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...