Batole zůstalo na nástupišti ve Zlíně, matku se sourozencem vlak odvezl

  11:37aktualizováno  14:42
Téměř tříletá dívenka se ocitla sama na nástupišti vlakové zastávky ve Zlíně-Prštném. Matka s holčičkou nejprve vystoupila z vlaku a pak se vrátila do vagonu pro kočárek s mladším dítětem. V tu chvíli ale vlak zavřel dveře a rozjel se.

Incident se odehrál ve čtvrtek dopoledne. „Po zastavení vlaku nějakou dobu trvalo, než se ženě podařilo otevřít dveře vozu. Poté vystoupila na nástupiště s tříletým děvčátkem a otočila se, aby mohla vyjet i s kočárkem,“ popsal zástupce ředitele městské policie Pavel Janík.

Když byla žena uvnitř vagonu, dveře se zavřely a vlak se rozjel. Vyděšená dívenka zůstala sama na nástupišti. Rozběhla se a několik metrů běžela za jedoucí soupravou, která ujížděla i s její matkou.

„V tom okamžiku fantasticky zareagovala starší žena, která čekala na svůj spoj na blízké zastávce trolejbusů. Když spatřila, co se stalo, ani na okamžik nezaváhala, rozběhla se k nebohému děvčátku a vzala je do náruče, aby si dítě neublížilo,“ dodal Janík.

Chvíle velkého strachu však prožívala také maminka holčičky. Hned jak se vlak rozjel, stiskla tlačítko sloužící jako signál k zastavení. Zařízení ovšem nefunguje jako nouzová brzda, ale pouze jako signál strojvedoucímu, aby zastavil ve stanicích na znamení.

Poté žena kontaktovala průvodčí, která po příjezdu soupravy do stanice Zlín – střed vytočila linku 156. V tu dobu už byla maminka bez holčičky asi sedm minut.

Operační středisko městské policie poslalo na zastávku v Prštném nejbližší hlídku, která na místo přijela během několika desítek sekund. Zde strážník zjistil, že holčička je v pořádku a pečuje o ni několik žen.

Vystrašené a plačící děvčátko dostalo od hlídky plyšového medvídka. Pak strážníci dítě v doprovodu jedné z přítomných žen převezli za maminkou do stanice Zlín-střed.

Případem se budou zabývat státní policisté. „Mimo jiné bude nutné odpovědět na otázku, jak se mohl vlak rozjet, když cestující stále vystupovali, věc si převzali kolegové z obvodního oddělení policie ve Zlíně,“ uvedl Janík.

„Policie bude zjišťovat, zda nedošlo k protiprávnímu jednání v souvislosti s porušením zákona o drahách,“ potvrdila mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.

Podle zjištění portálu iDNES mohla pochybit průvodčí, která v soupravě byla a která dává strojvedoucímu znamení o ukončení nástupu a výstupu.

Obecně platí, že je-li ve vlaku průvodčí, mohou cestující s kočárkem či třeba invalidním vozíkem v obdobných případech požádat o pomoc při vystupování jeho.

Použití záchranné brzdy by bylo oprávněné, říká mluvčí

Událostí se zabývají České dráhy (ČD), které vlakovou dopravu na dotčené trati zajišťují. „Předem bych rád řekl, že je nám to moc líto a naprosto chápeme, že to muselo být pro maminku i její dcerku traumatizující. Za to se upřímně omlouváme,“ uvedl vedoucí tiskového odboru ČD Radek Joklík.

V tuto chvíli dráhy podle jeho slov vyšetřují okolnosti případu, prověřovat budou třeba i funkčnost dveří.

„Pokud cestuje rodič s více dětmi a s kočárkem, je vždy lepší upozornit vlakový doprovod, na které zastávce budou vystupovat, případně i požádat o asistenci,“ dodal Joklík. Vlaková četa tak ví, že bude výstup pomalejší a dá se případným rizikům lépe předejít.

Pokud jde o použití záchranné brzdy, ta je určena k zastavení vlaku v momentech, kdy bezprostředně hrozí poškození majetku, zdraví nebo dokonce života. „Každý případ je posuzován individuálně, ale kdyby v tomto případě maminka ihned zatáhla za záchrannou brzdu, bylo by to vyhodnoceno jako oprávněné použití,“ ujistil Joklík.

Tříletá dívenka se ocitla sama na nástupišti vlkaové zastávky ve Zlíně-Prštném. Její matka zůstala ve valku, který se rozjel do stanice Zlín-střed.

Tříletá dívenka se ocitla sama na nástupišti vlkaové zastávky ve Zlíně-Prštném. Její matka zůstala ve valku, který se rozjel do stanice Zlín-střed.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Fotbalová jednadvacítka remizovala v kvalifikaci ME se Skotskem

Čeští fotbalisté do 21 let ani ve třetím utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy neprohráli. Výběr trenéra...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Po porodu dcery jsem neměla chuť na tvrdou hudbu, vzpomíná Marta Jandová

Loni oslavili 25 let na hudební scéně koncerty s akustickým pojetím svých písní. Teď se členové kapely Die Happy opět...

Kvůli novým mýtným branám žádá kraj zákaz tranzitu na místních cestách

Stát chce pro nákladní vozy zpoplatnit silnici I/50, která prochází i Zlínským krajem. Do té doby vznikne u Havřic na...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Po guru Járovi neprošla stížnost na trest za „odháčkování“ ani pomocnici

S ústavní stížností proti pětiletému trestu za podíl na znásilnění studentek esoterické školy Poetrie neuspěla po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz