Chci zvýšit prestiž školy, řekl nově jmenovaný rektor Baťovy univerzity

  14:44aktualizováno  14:44
Nový rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Vladimír Sedlařík převzal jmenovací dekret od prezidenta Miloše Zemana. Osmatřicetiletý Sedlařík do čela školy nastoupí 15. prosince. Do funkce bude slavnostně uveden zřejmě až v novém roce.

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě Vladimíra Sedlaříka rektorem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Vladimír Sedlařík nahradí Petra Sáhu, jehož druhé funkční období končí 14. prosince. Rektor se jmenuje na čtyři roky, Sedlařík by tak měl stát v čele školy do prosince 2022.

Prezident při jmenování rektora vyzdvihl výjimečnost zlínské univerzity. „Máte nesmírnou odpovědnost, protože Baťova univerzita, to je něco úplně jiného než jakákoli jiná univerzita, a může se s ní srovnávat snad pouze Univerzita Karlova,“ řekl Sedlaříkovi.

Tomáš i Jan Baťovi byli podle Zemana nesmírně významné postavy nejen českého podnikání, ale i české politiky. „Nezapomeňme, že Baťa byl dlouhou dobu starostou Zlína a z tohoto města udělal krásné, moderní a zahradní město,“ řekl.

Novému rektorovi poblahopřál ke jmenování a popřál mu, aby zlínská univerzita vychovávala podobné osobnosti, jako byli Baťovi.

Sedlařík chce budovat dynamickou, moderní a respektovanou univerzitu pro 21. století. „To, na co bych se chtěl výrazně zaměřit, je zvýšení prestiže naší univerzity jak na národní, tak na mezinárodní úrovni,“ prohlásil Sedlařík.

Za svou prioritu označil hlavně zlepšení kvality výuky i tvůrčích činností, i když podle něj škola už v posledních letech udělala v kvalitě velký pokrok. Také by chtěl, aby víc působila na své okolí.

O svých spolupracovnících už má jasno. „V lednu předložím akademickému senátu návrh na nové prorektory. Bude to částečná obměna. Někteří zůstanou a někteří budou nahrazeni,“ uvedl. Chce navázat na práci dosavadního vedení školy.

Nový rektor se narodil v roce 1980. Na Univerzitě Tomáše Bati (UTB) v roce 2003 absolvoval magisterské studium oboru technologie životního prostředí. O tři roky později obhájil disertační práci v programu chemie a technologie materiálů.

Na univerzitě nyní studuje asi devět tisíc lidí

Loni ho prezident jmenoval profesorem pro obor technologie organických látek. Svůj mladý věk za handicap pro funkci rektora nepovažuje. Uvedl, že má manažerské zkušenosti jako ředitel výzkumného centra.

Sedlařík byl jediným kandidátem na rektora. Dosud byl prorektorem pro tvůrčí činnosti UTB a ředitelem Centra polymerních systémů UTB. V tajné volbě 16. října získal 23 z 35 hlasů přítomných akademických senátorů. Jeden člen akademického senátu při volbě chyběl.

UTB vznikla v roce 2001, má šest fakult a v letošním akademickém roce asi 9 000 studentů. Sáha byl prvním rektorem zlínské univerzity. Školu vedl od roku 2007.

Autor:

Nejčtenější

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Hokejisté Plzně nasázeli Zlínu devět gólů, u šesti byl Gulaš

Plzeňský útočník Milan Gulaš, který v zápase nastřílel pět gólů.

Hokejisté Plzně si v dohrávce 46. kola Tipsport extraligy s chutí zastříleli. Zlín deklasovali 9:2 a hned u šesti gólů...

Další z rubriky

Slováci mohou pálit alkohol i doma, v Česku se o tom zatím neuvažuje

Kdo na Moravě a ve Slezsku jen trochu může, nechává si velkou část úrody ovoce

Na Slovensku povolili domácí pálení slivovice, aby dostali pod kontrolu rozšířenou nelegální výrobu destilátů. To, že...

Tradiční řemeslo se v nových technologií těžko prosazuje, říká podnikatel roku

Vítěz soutěže EY podnikatel roku Čestmír Vančura.

Za proměnu malé dílny v prosperující podnik s miliardovými obraty získal spolumajitel Kovárny Viva Čestmír Vančura...

Kůrovec mění vedení Lesů ČR, končí krajský šéf ve Zlíně i další čtyři

Budova krajského ředitelství státní firmy Lesy ČR ve Zlíně.

Nového šéfa bude mít správa Lesů České republiky ve Zlínském kraji. Krizový management, který začal působit ve státní...

Najdete na iDNES.cz