Chci zvýšit prestiž školy, řekl nově jmenovaný rektor Baťovy univerzity

  14:44aktualizováno  14:44
Nový rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Vladimír Sedlařík převzal jmenovací dekret od prezidenta Miloše Zemana. Osmatřicetiletý Sedlařík do čela školy nastoupí 15. prosince. Do funkce bude slavnostně uveden zřejmě až v novém roce.

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě Vladimíra Sedlaříka rektorem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Vladimír Sedlařík nahradí Petra Sáhu, jehož druhé funkční období končí 14. prosince. Rektor se jmenuje na čtyři roky, Sedlařík by tak měl stát v čele školy do prosince 2022.

Prezident při jmenování rektora vyzdvihl výjimečnost zlínské univerzity. „Máte nesmírnou odpovědnost, protože Baťova univerzita, to je něco úplně jiného než jakákoli jiná univerzita, a může se s ní srovnávat snad pouze Univerzita Karlova,“ řekl Sedlaříkovi.

Tomáš i Jan Baťovi byli podle Zemana nesmírně významné postavy nejen českého podnikání, ale i české politiky. „Nezapomeňme, že Baťa byl dlouhou dobu starostou Zlína a z tohoto města udělal krásné, moderní a zahradní město,“ řekl.

Novému rektorovi poblahopřál ke jmenování a popřál mu, aby zlínská univerzita vychovávala podobné osobnosti, jako byli Baťovi.

Sedlařík chce budovat dynamickou, moderní a respektovanou univerzitu pro 21. století. „To, na co bych se chtěl výrazně zaměřit, je zvýšení prestiže naší univerzity jak na národní, tak na mezinárodní úrovni,“ prohlásil Sedlařík.

Za svou prioritu označil hlavně zlepšení kvality výuky i tvůrčích činností, i když podle něj škola už v posledních letech udělala v kvalitě velký pokrok. Také by chtěl, aby víc působila na své okolí.

O svých spolupracovnících už má jasno. „V lednu předložím akademickému senátu návrh na nové prorektory. Bude to částečná obměna. Někteří zůstanou a někteří budou nahrazeni,“ uvedl. Chce navázat na práci dosavadního vedení školy.

Nový rektor se narodil v roce 1980. Na Univerzitě Tomáše Bati (UTB) v roce 2003 absolvoval magisterské studium oboru technologie životního prostředí. O tři roky později obhájil disertační práci v programu chemie a technologie materiálů.

Na univerzitě nyní studuje asi devět tisíc lidí

Loni ho prezident jmenoval profesorem pro obor technologie organických látek. Svůj mladý věk za handicap pro funkci rektora nepovažuje. Uvedl, že má manažerské zkušenosti jako ředitel výzkumného centra.

Sedlařík byl jediným kandidátem na rektora. Dosud byl prorektorem pro tvůrčí činnosti UTB a ředitelem Centra polymerních systémů UTB. V tajné volbě 16. října získal 23 z 35 hlasů přítomných akademických senátorů. Jeden člen akademického senátu při volbě chyběl.

UTB vznikla v roce 2001, má šest fakult a v letošním akademickém roce asi 9 000 studentů. Sáha byl prvním rektorem zlínské univerzity. Školu vedl od roku 2007.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Policie vypátrala muže, který utekl z nemocnice. Je nakažený žloutenkou

Ilustrační snímek

Policisté ze Zlínského kraje vypátrali muži, který ve čtvrtek odpoledne odešel z urgentního příjmu zlínské krajské...

Další z rubriky

Policie vypátrala muže, který utekl z nemocnice. Je nakažený žloutenkou

Ilustrační snímek

Policisté ze Zlínského kraje vypátrali muži, který ve čtvrtek odpoledne odešel z urgentního příjmu zlínské krajské...

Spor o platby za školáky má řešení, starostové našli kompromis

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

V kauze kolem základní školy v Mysločovicích zřejmě přece jen vyhrají školáci. Pět ze šesti obcí, kterých se spor týká,...

Pomáhal zakrýt miliardové podvody, teď Březinův komplic dostal devět let

Petr Němeček podle obžaloby stát na daních připravil o 248 milionů korun.

Za pomoc se zakrytím nelegálních obchodů s lihem organizovaných Radkem Březinou uložil zlínský soud Petru Němečkovi...

Najdete na iDNES.cz