Uplatnění studentů zlínské univerzity se zlepšuje, je téměř stoprocentní

  13:47aktualizováno  13:47
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně propojuje teorii s praxí už během studia. A osvědčuje se to. Nezaměstnaných absolventů této školy je totiž čím dál méně. Loni jich bylo od jednoho do sedmi procent.

Univerzita Tomáš Bati ve Zlíně. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Sami byli před lety absolventy zlínské univerzity. Teď zaměstnávají sedm desítek lidí ve čtyřech pobočkách po celé zemi a ze studentů Univerzity Tomáše Bati (UZB) si vybírají další.

Softwarová společnost Business Logic má své sídlo ve Vědeckotechnickém parku propojeném s fakultou aplikované informatiky, který dává dohromady firmy a lidi z univerzity. Pro absolventy je tak jednou z možností, kde po škole najít práci.

„Už při studiu jsem získával zkušenosti z praxe a považuji to za nejcennější, co mi škola dala. Naučil jsem se, jak vyhledávat a pracovat s informacemi a dotahovat věci do konce. Všechno jsem pak využil v praxi,“ popsal jednatel společnosti Business Logic a programátor Jiří Pálka.

I do jeho firmy proto docházejí studenti už během školy a právě z nich si pak vybírá nové zaměstnance.

Příležitostí však je mnohem více. Například univerzitní job centrum spolupracuje se 160 firmami po celém Česku. Stálý pracovní poměr nyní nabízejí společnosti, které hledají programátory, vývojáře, databázové specialisty, marketingové specialisty, obchodní zástupce či konstruktéry do strojírenské výroby.

Největší zájem je o odborníky v technických oborech a zdravotnictví, kteří na trhu dlouhodobě scházejí. I to je důvodem extrémně nízké nezaměstnanosti zlínských absolventů. „Jejich uplatnitelnost je prakticky stoprocentní. Až na pár výjimek najdou práci v oboru nebo založí vlastní firmu všichni. A potěšitelné je, že často zůstávají v tomto regionu,“ upozornila děkanka fakulty multimediálních komunikací Irena Armutidisová.

Už při studiu navazují kontakt s firmami

Například týdenní festival Design Week, který fakulta pořádá, nabízí spolupráci s konkrétními firmami. Každý rok ho totiž připravuje jiný tým studentů, kteří jsou nucení propojit design s marketingem. A když tvoří prezentaci firem do oblíbených modulů, navazují kontakty, jež se jim pro další praxi hodí.

Studentům pomáhá při hledání práce hlavně propojenost s praxí už během studia. Do firem chodí na brigády či praxe a vytvářejí projekty. „K nám chodí na studentské stáže, zaměstnali jsme také několik absolventů. A až budou další, tak předpokládáme, že je zase přijmeme. Jsme s nimi spokojení. Potřebujeme především ty, kteří mají za sebou strojírenský obor na fakultě technologické,“ konstatovala Kateřina Galasová z personálního oddělení kunovické letecké společnosti Evektor-Aerotechnik.

Kromě Vědeckotechnického parku má univerzita i Upper, který nabízí otevřený pracovní prostor i uzavřené ateliéry absolventům marketingových komunikací, audiovize nebo designu.

Podle webu vysokeskoly.com bylo loni bez práce mezi jedním a sedmi procenty absolventů zlínské univerzity. Nejlépe na tom byli studenti fakulty humanitních studií, nejhůře fakulta logistiky a krizového řízení.

Výrazný zájem firem je obecně o studenty technických oborů. Nouzi o práci nebudou mít vystudovaní procesní, výrobní a průmysloví inženýři a konstruktéři či IT odborníci. Bez zaměstnání nejsou ani absolventi zdravotnických oborů z fakulty humanitních studií.

„Na úřadu práce je absolutní minimum absolventů této školy. Jsou to jen jednotlivci, což je daleko méně než v minulosti,“ potvrdila ředitelka krajské pobočky Úřadu práce ČR Miriam Majdyšová.

Autor:

Nejčtenější

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

Do Holešova míří Britové, v prázdné průmyslové zóně ale stavět nebudou

V Tovární ulici v Holešově staví výrobní závod britská firmy Agema Engineering....

Anglická společnost Agema Engineering postaví v Holešově na Kroměřížsku nový výrobní závod. Stát bude v Tovární ulici...

Další z rubriky

Hackeři napadli web zlínského festivalu, zastavili prodej vstupenek

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Zlín Film Fest 2014.

Organizátoři Zlínského filmového festivalu pro děti a mládež kvůli kybernetickému útoku dočasně pozastavili rezervace a...

Na Kroměřížsku se zřítil kus domu, sousedy museli evakuovat

Ve Zborovicích na Kroměřížsku se zřítila část starého domu (17. 5. 2019).

Několik lidí včetně malého dítěte museli evakuovat hasiči v pátek večer v obci Zborovice na Kroměřížsku. Statiku jejich...

Zlínský kraj řeší zrušení autobusového tendru, hledá dočasné dopravce

Ilustrační snímek

Zlínský kraj začal hledat, kdo dočasně zajistí autobusovou dopravu od půlky prosince. Je to reakce na to, že...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK – OKRES ZLÍN

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz