Zlín plánuje novou halu i sportoviště na sídlišti, zadá na ně studie

  16:10aktualizováno  16:10
Ve Zlíně bude více příležitostí ke sportování. Nové areály by měly vzniknout pod sportovní halou a na místě po obchodním torzu na sídlišti Jižní Svahy.

V lokalitě pod zlínskou sportovní halou je v současnosti parkoviště a točna trolejbusů. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Jsou to atraktivní zlínské lokality, které dosud čekají na své další využití. Odborníci se jimi teprve budou zabývat. Ovšem vedení radnice má už konkrétní představu o tom, co by na nich mohlo vyrůst.

Pod sportovní halou, kde je dnes parkoviště a pod ním točna městské hromadné dopravy, má být nová krytá hala.

Otevřené hřiště by zase mělo vzniknout na místě, kde na sídlišti Jižní Svahy stávalo betonové torzo obchodního centra.

Zlínská koalice v programovém prohlášení slíbila, že v následujícím volebním období zadá na obě území architektonicko-urbanistické studie, z nichž vzejdou konkrétní návrhy.

„Nová sportovní hala by mohla být propojená se současnou halou, stejně jako je to u sousedních zimních stadionů. Měla by mít takové parametry, aby nesloužila jen pro tréninky, ale také pro soutěžní zápasy,“ přiblížil primátor Jiří Korec z ANO.

Muzeum veteránů, parkovací dům, nebo byty?

Hlavní halové sporty mají ve městě své domovské objekty, takže by nové prostory mohli využívat futsalisté či florbalisté s tím, že by ale nebyly uzavřené ani pro volejbal nebo házenou.

„Je to dobrá myšlenka. Nová hala si najde své místo na slunci a bude plně obsazená,“ myslí si Jaroslav Kotala, ředitel Sportovních klubů Zlín, které vlastní současnou halu. Ta postupně chátrá a chystá se její rekonstrukce.

Architektonicko-urbanistická studie bude řešit celé území od haly směrem do centra až po Mostní ulici. Zástupci města už dříve jednali o tom, že by tam mohlo vyrůst také atraktivní muzeum veteránů podnikatele Ladislava Samohýla.

„Koupil jsem si pozemky na muzeum v jiné části města, ale prostor pod halou by byl vhodnější. Čekám, jak se k tomu město postaví,“ nastínil Samohýl, který má ve sbírce 300 historických vozů a 150 motocyklů.

„Dokonce jsem si říkal, že si udělám veřejný průzkum, aby lidé sami řekli, jestli chtějí muzeum pod halou, nebo ne,“ doplnil.

„Byl bych rád, kdyby tam muzeum vzniklo. Byl by to další tahák pro turisty. Jsme zatím ale úplně na začátku,“ sdělil náměstek primátora Miroslav Adámek ze STAN.

V lokalitě by měla také zůstat točna městské hromadné dopravy, která možná změní polohu, a mohl by tam být parkovací dům. Podle Korce pak případně i víceúčelové domy s byty v horní a restauracemi a obchody ve spodní části. Klíčové ovšem bude, jak s prostorem naloží odborníci, kteří budou zpracovávat studii.

„Zadaná by mohla být do půl roku,“ odhadl Adámek.

Nové sportoviště na sídlišti

Otevřené sportoviště by mohlo vzniknout na sídlišti Jižní Svahy. Studie bude řešit nejen místo po torzu, ale i přilehlou lokalitu se supermarkety, restauracemi a bary. Smyslem výstavby dvou velkých sportovišť je to, že ta současná nestačí pokrýt zájem o sportování ve městě.

Na Stadionu mládeže dříve trénovali jen atleti, dnes ho využívají školy, ragbisté a další sportovci.

„Ročně tam je 140 tisíc lidí, přitom stadion byl koncipovaný pro 40 až 45 tisíc lidí. Musíme se nad tím zamyslet,“ podotkl Adámek.

„Jižní Svahy jsou malé město ve městě a ne všichni mají čas a chuť cestovat do centra. Navíc ve Zlíně stále chybí místo na trénování mládeže a lidé sportovat chtějí. Kapacita hal a tělocvičen je omezená,“ řekl Kotala.

Ten si na Jižních Svazích dovede představit i menší víceúčelovou sportovní halu. I zde však bude rozhodující architektonicko-urbanistická studie. O tom, kdy ji na tuto lokalitu město zadá, ještě není úplně jasno.

Autor:

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem ze středu hřiště hned...

U Otrokovic hořela trafostanice, tmavý kouř byl vidět kilometry daleko

Požár elektrické rozvodny u Otrokovic.

Hasiči zasahovali v pondělí odpoledne nedaleko nájezdu na dálnici D55 u Otrokovic na Zlínsku u požáru trafostanice. Z...

Projedl se k vítězství. Muž na Vizovickém Trnkobraní spořádal 190 knedlíků

Radim Dvořáček si vkládá do úst švestkový knedlík. (17. srpna 2019)

Na čísle 190 se letos na Vizovickém Trnkobraní zastavil vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků Radim Dvořáček....

Další z rubriky

Díky dohodě krajů získají Pustevny novou rolbu pro běžkaře i závoru

Ilustrační snímek

Sjezdovky na Pustevnách, které stály už minulou zimu, se nerozjedou ani v té příští. Navíc hrozilo, že bude lokalita...

Zlín hledá projektanta hokejové arény, hlásit se mohou zájemci z celé Unie

Plánovaná podoba Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně po rekonstrukci.

Zlínská radnice vypsala výběrové řízení na projektanta, který navrhne přestavbu zimního stadionu. Soutěž je...

Pedofil zneužíval tříletou dceru i její kamarádky, čeká jej vězení i léčba

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Šestileté vězení a ústavní léčení čekají muže ze Zlína za sexuální zneužívání dětí. Případ je mimořádný nízkým věkem...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz