Celníci pomohli laxním přístupem lihové mafii, viní trojici obžaloba

  11:57aktualizováno  11:57
Okresní soud ve Zlíně začal projednávat případ tří celníků, kteří jsou obžalovaní, že svou liknavostí usnadnili kšefty lihového bosse Radka Březiny. Podle obžaloby svým laxním přístupem umožnili fiktivní denaturace potravinářského lihu v hrobické firmě Morávia-Chem.

Březinova firma vyrábějící oficiálně autokosmetiku si tak pohodlně opatřila 23 milionů litrů nezdaněného lihu. Z něj pak Březina vyráběl tvrdý alkohol, prodával ho nebo ukládal ve velkých utajených skladech.

„Obžalovaní prováděli nedostatečnou kontrolu nad průběhem denaturací, neověřovali, jaký líh je před začátkem denaturace v nádržích uložen a nezajišťovali nezbytný odběr vzorků,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Martin Malůš.

Státu vznikla škoda přes šest miliard korun. Mužům, kteří pracovali jako referenti daňového dozoru na Celním úřadu pro Zlínský kraj, hrozí až tři roky vězení.

Jako první z obžalovaných celníků u soudu vypovídal Petr Bor, který uvedl, že s obžalobou nesouhlasí.

„Je postavena tak, aby byli celníci označeni za flákače a nezodpovědné osoby. Koncipována je bez znalosti praxe celní správy,“ řekl Bor.

Následně vysvětlil, že proces denaturace, tedy přeměny potravinářského lihu na technický, který není vhodný k pití a nepodléhá spotřební dani, upravuje zákon o lihu. V něm je uvedeno, že pověřené úřední osoby musí být přítomny při denaturaci. A také musí být zjištěno množství lihu před denaturací.

„Tato povinnost byla vždy splněna,“ uvedl obžalovaný.

Kolega dělal totéž, a obžalovaný není, argumentoval celník

Při samotné denaturaci byla dvoučlenná kontrolní skupina. „V roce 2011 jsem byl přítomen společně s kolegou, kterému to není kladeno za vinu, i když jsme vykonávali identickou činnost. Měl stejné rozkazy a stejné povinnosti jako já,“ popsal Bor. „Nelze kontrolní skupinu rozdělit a říct, že jeden nese vinu a druhý ne,“ dodal.

Kromě toho je přesvědčen, že ve všech případech, kdy byl denaturaci přítomen, byla vykonána řádně.

Spolu s ním stojí před soudem Zdeněk Kolínek a Ladislav Smolík. Vinu odmítají všichni.

„O žádné nelegální činnosti jsem do roku 2015 nevěděl. Že je tento objekt rizikový, nám bylo oznámeno na poradě ředitele,“ uvedl Kolínek. Podnikání Radka Březiny přitom policie vyšetřovala od roku 2012.

Bor popsal, že z každé nádrže se odebíral vzorek, u něhož se zjišťovala lihovitost. Po přidání denaturačních prostředků pak měla být hodnota o tři stupně nižší.

„Vždycky to sedělo. Nikdy jsem neměl žádné podezření, že se tam něco takového děje,“ dodal Kolínek.

Nadřízení o problémech sami nic nevěděli, hájí se obžalovaný

Smolík zase ve výpovědi upozornil na to, že nejde o selhání jednotlivců, ale o špatně nastavený systém. „Naši nadřízení neměli povědomí o problému ve společnosti Morávia-Chem, tak jak bychom je mohli mít my, obyčejní celníci,“ argumentoval Smolík.

„Až od roku 2013 bylo zavedeno, že celníci museli být na místě od přivezení lihu a při jeho přečerpávání před začátkem denaturace,“ dodal.

Za obrovské lihové podvody si Radek Březina odpykává 13 let vězení. Fiktivní denaturace se dělala ve společnosti Morávia-Chem, kterou Březina skrytě ovládal. V letech 2004 – 2012 navíc od celníků k Březinovi unikaly informace (psali jsme  Kvůli vynášení informací lihové mafii policisté zadrželi tři celníky)..

Původně bylo obviněno jedenáct celníků, u šesti z nich byl ale skutek promlčený a stíhání zastaveno (viz též Promlčeno. Šest celníků se zbavilo obvinění z pomáhání lihové mafii).

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Houkajícím hasičům vběhli do cesty chodci i s kočárkem

Houkajícím hasičům vběhli pod kola chodci i s kočárkem

Hazard se životem předvedla skupina chodců na Valašsku. Hasiči spěchající s houkající a blikající cisternou k zásahu...

Nová nemocnice se ve Zlíně stavět nebude, hejtman Čunek ji neprosadil

Lidovecký hejtman Jiří Čunek obklopený svými náměstky Pavlem Botkem z KDU-ČSL...

Nová krajská Baťova nemocnice ve Zlíně nevznikne. Při dvakrát odloženém hlasování neudržel hejtman Jiří Čunek jednotnou...

Dal jsem chleba Rusovi, za trest jsem stál v mrazu nahý, vzpomíná veterán

Jan Prokop patří k nejstarším veteránům druhé světové války v kraji. Žije ve...

Před pár dny oslavil 96. narozeniny, ale zdravotně je na tom Jan Prokop pořád docela dobře. Stále vitální muž, který...

Seniorovi došly peníze na sex, dohodu o úhradě zprostředkovali strážníci

Ilustrační snímek

Coby zprostředkovatelé platby za erotické hrátky zafungovali strážníci ve Zlíně. Obrátil se na ně starší muž, který dal...

Lihový boss Březina přiznal velké ovlivňování svědků, hrozí mu další trest

Radek Březina u brněnského soudu, který projednává jeho údajné masivní...

Zlínský lihový boss Radek Březina se u soudu v Brně doznal, že v jeho případě docházelo k masivnímu ovlivňování svědků....

Další z rubriky

Seniorovi došly peníze na sex, dohodu o úhradě zprostředkovali strážníci

Ilustrační snímek

Coby zprostředkovatelé platby za erotické hrátky zafungovali strážníci ve Zlíně. Obrátil se na ně starší muž, který dal...

Na Zlínsku hořela tuna chemikálie, lidé neměli větrat a vycházet

Hasiči v domu zasahovali v dýchací technice. (30. října 2018)

Požár palety s tunou chemické látky likvidovali v sobotu dopoledne zlínští hasiči v obci Lhotsko. Kvůli hustému kouři...

Do Holešova se sjeli recesisti na lodích, Slováci přivezli dvůr na voru

Přehlídka netradičních plavidel na hudebním festivalu Holešovská regata. Na...

Ani na devátém ročníku festivalu Holešovská regata nechyběla divácky oblíbená soutěž netradičních plavidel. Letos kolem...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz