Lékař musí být pokorný, říkal oceňovaný zlínský „očař“ a tak i žil

  9:23aktualizováno  9:23
S uznávaným nestorem české oftalmologie, zlínským lékařem Karlem Kuběnou, se v úterý v kostele ve Štípě rozloučily stovky lidí. Zemřel 15. května ve věku 91 let. Před rokem a půl dostal za svou práci vyznamenání 1. stupně za mimořádné a výjimečné zásluhy, které Zlínský kraj uděluje jen sporadicky.

Uznávaný zlínský lékař Karel Kuběna zemřel ve věku 91 let. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Ještě donedávna docházel za svými pacienty.

„Lékař musí být pokorný. Osobně jsem měl nejraději lidi z pasek, z valašských kotárů. Ti byli opravdu vděční. Akademici byli rádi, že mají zrak, ale to byly osobnosti, které jsem operoval trochu se strachem. Pasekáři byli vděční i za kousek vidění,“ prozradil lékař v rozhovoru pro MF DNES.

Provázela ho pověst skromného, klidného a vstřícného lékaře s lidským přístupem. Zároveň byl uznávaný mezi kolegy jako špičkový profesionál a vědec v Česku i v zahraničí.

A byl to právě Kuběna, kdo Zlínu v 70. letech zajistil pověst města, do kterého se kvůli operaci očí jezdilo z celé republiky i Slovenska.

Do Zlína přišel z Olomouce jako dvaačtyřicetiletý lékař s téměř dvacetiletou praxí vedle světové kapacity, očního lékaře Václava Vejdovského.

Malé okresní pracoviště dokázal jako vedoucí lékař proměnit na oddělení srovnatelné s oční klinikou. Zasloužil se o stavbu nového očního pavilonu s kapacitou 56 lůžek, třemi operačními sály a specializovanými ambulancemi.

To se mu podařilo v době normalizace, přestože byl nestraník. V roce 1978 koupila nemocnice první operační mikroskop a Kuběna rozšířil do té doby prováděné operace šedého a zeleného zákalu a šilhání o operativu sítnice a transplantace rohovky. Oddělení vedl do roku 1988. Pak si otevřel se synem Tomášem vyhledávanou oční ordinaci.

„Byl to vzácný člověk, měl velmi široký přehled odborných znalostí a výjimečný přístup k lidem. Považuji ho za zakladatele tradice oční chirurgie ve Zlíně,“ prohlásil o Kuběnovi primář oční kliniky Geminy Pavel Stodůlka.

Karel Kuběna byl také vysokoškolským pedagogem a vědcem.

„Časem budeme mít třeba brýle s mikrokamerou, která bude přenášet podněty, jež vidíme před sebou, do zrakového centra v zadním mozkovém laloku, ke kterému vedou miliony vláken. Jejich systém je něco neuvěřitelného, až nad tím člověk žasne,“ prohlásil.

Jeho jméno nese více než čtyřicet odborných prací. Přednášel v Nizozemí, Německu, Sovětském svazu, později i v Kanadě a Japonsku.

V roce 2014 dostal Cenu za celoživotní přínos oční medicíně.

Autor:
Témata: Lékař, Zlín, Olomouc

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Portrét Bati vznikl z bot z jeho továrny, viditelný je jen z jednoho místa

Sochař Patrik Proško vytvořil ze zhruba dvou set podrážek obuvi, starých a...

V Illusion Art Museum Prague na Staroměstském náměstí v Praze je k vidění nová instalace sochaře Patrika Proška. Ze...

Kvůli posudku na novou nemocnici vyhrožuje Zlínský kraj trestním oznámením

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Vedení Zlínského kraje zvažuje podání trestního oznámení kvůli jednomu z posudků, které před několika dny rozeslali...

Další z rubriky

Zlín by se měl stát metropolitním městem, přeje si primátor

Konference nazvané Lepší místo pro život se zúčastnili podnikatelé i političtí...

Společnost MAFRA uspořádala ve Zlíně konferenci nazvanou Lepší místo pro život. Sešli se na ní podnikatelé a političtí...

Čína chce česká letadla i rukavice, firmy ale zakázky jisté nemají

Malé sportovní letadlo Sport Cruiser vyráběné v Kunovicích.

Zboží vyrobené ve Zlínském kraji používají i obyvatelé Číny. Prosadit se na největším světovém trhu se ale podnikatelům...

Případ zlínské zakázky na magnetickou rezonanci skončil zproštěním

Někdejší předsedkyně představenstva a ekonomická náměstkyně zlínské Baťovy...

Zprošťující rozsudek vyslechla bývalá předsedkyně představenstva zlínské nemocnice Dana Barnášová v případu zakázky na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz