Čunek obhajoval novou nemocnici ve Zlíně, čeká ho Hradiště a Kroměříž

  8:57aktualizováno  8:57
Hejtman Jiří Čunek v pondělí v podvečer vysvětloval veřejnosti ve Zlíně, proč by byla stavba nové nemocnice pro pacienty i personál levnější a lepší, než rekonstrukce té staré. Ve Vsetíně už byl, dnes v debatě pokračuje v Uherském Hradišti a ve středu v Kroměříži.

Ve Zlíně si hejtmana Jiřího Čunka přišla poslechnout více než stovka lidí, mezi nimi také zastupitelé, vlastníci pozemků ve Zlíně - Malenovicích i někteří zdravotníci ze zlínské nemocnice i celého kraje.

Čunek připomněl, že rekonstrukce současného areálu by v sedmi etapách stála téměř 10 miliard a trvalo by to 12 let. Investice do Malenovic je naplánovaná na osm miliard a pět let.

Ve více než tříhodinové debatě zajímaly obyvatele především finance. „Kraj má dluhy. Jak to chcete splatit a nevyhýbejte se odpovědi, pane hejtmane,“ prohlásil rozčileně muž středního věku. Čunek konstatoval, že kraj se splácení nebojí, že si našetří tři miliardy, na čtyři si vezme výhodný úvěr a se zbytkem by mohl pomoci stát.

Na debatu přijeli rovněž obyvatelé sídliště v Malenovicích, kterých se dotkne stavba nemocnice i její fungování.

Protestovali hlavně proti několikapatrovým parkovacím domům, které jsou naplánované ze směru od hlavní silnice i od sídliště (více o nemocnici čtěte v článku Plánovaná nová zlínská nemocnice se má nabídkou blížit k fakultní).

„Znehodnotíte nám domy, nebudeme mít dostatek světla v bytech. Bylo by možné umístit tyto dva parkovací domy na opačnou stranu? Tam by to nikomu nezavazelo a nejezdilo by nám pod okny tolik aut,“ upozornila mladá žena, která bydlí v těsné blízkosti.

Fotogalerie

Architektka Martina Hovořáková upozornila, že jde zatím pouze o studii, která se může změnit. „Jsem přesvědčená, že na opačné straně by nikdo z vás neparkoval. Parkoviště budou porostlá zelení a nebudete se dívat do betonu, ale do zeleně,“ konstatovala Hovořáková.

Další žena, která chodí do Baťovy nemocnice jako dobrovolnice za pacienty, prohlásila, že by v nově navržené nemocnici nechtěla strávit ani den, protože na jednolůžkových pokojích by se starším lidem nelíbilo.

„Není problém mít i dvoulůžkové pokoje. Ale fakt je, že pavilonová nemocnice je přežitek, je to nepraktické a jako akutní nemocnice je to pustý nesmysl. Už Baťova firma přišla na to, že nemocnice stojí na nevhodném místě a plánovala novou jinde,“ dodal primář interny Jiří Latta.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Další z rubriky

Zlín do čtyř let postaví nové družstevní byty, mají pomoct mladým

Ilustrační snímek

Zlínská radnice se pustí do výstavby nových družstevních bytů. Mají pomoct mladým, novomanželům či rodičům...

Soud pochybuje o nedobrovolnosti novoročního sexu, muže zprostil

Silvestr

Soud zprostil viny mladého muže obžalovaného ze znásilnění při silvestrovských oslavách v Uherském Brodě. Co přesně se...

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

Najdete na iDNES.cz