Čunek obhajoval novou nemocnici ve Zlíně, čeká ho Hradiště a Kroměříž

  8:57aktualizováno  8:57
Hejtman Jiří Čunek v pondělí v podvečer vysvětloval veřejnosti ve Zlíně, proč by byla stavba nové nemocnice pro pacienty i personál levnější a lepší, než rekonstrukce té staré. Ve Vsetíně už byl, dnes v debatě pokračuje v Uherském Hradišti a ve středu v Kroměříži.

Ve Zlíně si hejtmana Jiřího Čunka přišla poslechnout více než stovka lidí, mezi nimi také zastupitelé, vlastníci pozemků ve Zlíně - Malenovicích i někteří zdravotníci ze zlínské nemocnice i celého kraje.

Čunek připomněl, že rekonstrukce současného areálu by v sedmi etapách stála téměř 10 miliard a trvalo by to 12 let. Investice do Malenovic je naplánovaná na osm miliard a pět let.

Ve více než tříhodinové debatě zajímaly obyvatele především finance. „Kraj má dluhy. Jak to chcete splatit a nevyhýbejte se odpovědi, pane hejtmane,“ prohlásil rozčileně muž středního věku. Čunek konstatoval, že kraj se splácení nebojí, že si našetří tři miliardy, na čtyři si vezme výhodný úvěr a se zbytkem by mohl pomoci stát.

Na debatu přijeli rovněž obyvatelé sídliště v Malenovicích, kterých se dotkne stavba nemocnice i její fungování.

Protestovali hlavně proti několikapatrovým parkovacím domům, které jsou naplánované ze směru od hlavní silnice i od sídliště (více o nemocnici čtěte v článku Plánovaná nová zlínská nemocnice se má nabídkou blížit k fakultní).

„Znehodnotíte nám domy, nebudeme mít dostatek světla v bytech. Bylo by možné umístit tyto dva parkovací domy na opačnou stranu? Tam by to nikomu nezavazelo a nejezdilo by nám pod okny tolik aut,“ upozornila mladá žena, která bydlí v těsné blízkosti.

Fotogalerie

Architektka Martina Hovořáková upozornila, že jde zatím pouze o studii, která se může změnit. „Jsem přesvědčená, že na opačné straně by nikdo z vás neparkoval. Parkoviště budou porostlá zelení a nebudete se dívat do betonu, ale do zeleně,“ konstatovala Hovořáková.

Další žena, která chodí do Baťovy nemocnice jako dobrovolnice za pacienty, prohlásila, že by v nově navržené nemocnici nechtěla strávit ani den, protože na jednolůžkových pokojích by se starším lidem nelíbilo.

„Není problém mít i dvoulůžkové pokoje. Ale fakt je, že pavilonová nemocnice je přežitek, je to nepraktické a jako akutní nemocnice je to pustý nesmysl. Už Baťova firma přišla na to, že nemocnice stojí na nevhodném místě a plánovala novou jinde,“ dodal primář interny Jiří Latta.

Autor:

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Další z rubriky

VIDEO: Stoleté parní stříkačky závodily v Otrokovicích. Vytvořily rekord

V Otrokovicích se uskutečnilo celorepublikové setkání a soutěž parních...

Parní stříkačky udržuje po celé České republice stále několik hasičských sborů. Raritní kousky s nevyčíslitelnou...

Kvůli stavbě nové zlínské nemocnice Čunek obětuje rozšíření veřejné dopravy

Ilustrační snímek

Lidovecký hejtman Jiří Čunek řeší, jak přesvědčit hnutí ANO, aby v pondělí hlasovalo pro stavbu nové zlínské nemocnice....

Stoletou fordku, zachovalé bentley i moskviče mají v novém muzeu veteránů

V Kovozoo ve Starém Městě otevřeli výstavu veteránů. Nejstarším vozem je Ford T...

Muzeum veteránů otevřeli nedávno v areálu Kovozoo ve Starém Městě. Nejstarším exponátem, kterým se může pochlubit, je...

Najdete na iDNES.cz