Tehdy a teď. Fotografie ukazují, jak se proměnila známá místa ve Zlíně

  13:57
Některá místa se příliš nezměnila, jiná dostala moderní tvář, další už neexistují. Muzeum ve Zlíně ukazuje historickou podobu nejznámějších prostranství a ulic ve městě. Výstava rovněž mapuje, jak se vyvíjely a měnily názvy lokalit.
Zlínské náměstí Míru na počátku 20. století. Snímek zachycuje budovy Občanské...

Zlínské náměstí Míru na počátku 20. století. Snímek zachycuje budovy Občanské záložny, postavené v letech 1891–1896. | foto: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Původně se mu říkalo rynek a název náměstí dostalo až v roce 1887. „V roce 1925 získalo přívlastek Masarykovo, ale název se příliš nevžil, spíše se o něm mluvilo jako o hlavním náměstí,“ říká historička Hana Kuslová z Muzea jihovýchodní Moravy o centrálním prostoru města Zlína.

Svůj současný název nese náměstí Míru od komunistické éry (1951) a přežilo v této podobě i sametovou revoluci. Jeho dominantou je už od 16. století radnice, která byla po požáru nově vybudována v letech 1922–24 podle projektu architekta Františka Lýdie Gahury.

Tvář náměstí se průběžně příliš neměnila. Většími zásahy do ní byla pouze asanace bloku domů mezi náměstím a ulicí Potrubní, odkud vedla voda z Kudlovského potoka do kašny na náměstí. Další dominantou místa se postupně staly velkorysý Trantírkův dům s obchody v přízemí (1940) či budova pošty (1977). Výrazným předělem pak bylo vybudování nákupní galerie Zlaté jablko v roce 2008.

Historickou podobu náměstí Míru či dalších známých míst a ulic ve Zlíně ukazuje aktuální výstava fotografií v přízemí Muzea jihovýchodní Moravy. Koná se do 14. dubna. „Představuje proměny vybraných zlínských míst a ulic od nejstarších dochovaných fotografií (počátek 20. století) do současnosti. Ve výběru jsou jak nejznámější zlínské lokality, tak i místa, která v původní ‚starozlínské‘ podobě dnes již neexistují,“ uvedla Kuslová.

Název Zlín Gottwaldovu úplně neustoupil

Doprovodné panely také líčí historii pojmenování míst, ulic či celého města. Podle pověstí se původně Zlín jmenoval Zlaté japko, v písemných pramenech se však poprvé objevil v roce 1322 jako Slyn a časem se název vyskytoval v několika podobách, nejčastěji jako Zlín, Zlin nebo Zlyn.

„V lidových vyprávěních je jméno odvozeno od zlých událostí, které město postihly, od zlých lidí, kteří tu údajně žili, ale i od slínu čili jílovité půdy, která se tu často vyskytuje. Výklad vědecký vysvětluje původ názvu připojením přivlastňovací přípony –ín k osobnímu jménu Zla,“ konstatovala Kuslová.

Od ledna 1949 do prosince 1989 neslo město název Gottwaldov podle prvního komunistického prezidenta. „Jméno Zlín ale přesto nezmizelo. Gottwaldovem se totiž stal takzvaný Velký Zlín, sdružující i okolní obce. Jeho srdce zůstalo Zlínem, takže u silnic jste si mohli přečíst Gottwaldov Zlín,“ popsala historička. Od 1. ledna 1990 se pak již svobodný Zlín stal zase Zlínem.

Náměstí T. G. Masaryka ve Zlíně v roce 1937. Snímek je pořízený ze střechy Tržnice, zachycuje internáty a Památník T. Bati.

Dnešní pohled na Gahurův prospekt, Kongresové centrum a Obchodní dům (březen 2024)

Ulice či známá místa ve městě svůj název měnily různě. Náměstí Práce zůstalo beze změny, ulice v továrním areálu byly pojmenovány až po roce 1989. Naopak ulice Osvoboditelů u divadla má dodnes jméno z komunistické éry, předtím se do roku 1945 jmenovala Nadkostelí a v letech 1945–48 Msgra Šrámka.

Dlouhá ulice se za první republiky jmenovala Wilsonova. „Ale název se neujal, takže v roce 1925 bylo potvrzeno jméno Dlouhá. V roce 1945 byla přejmenována na tř. Majora Murzina, zkráceně se jí říkalo Murzinova. V roce 1991 jí byl vrácen starý název Dlouhá,“ sdělila Kuslová.

Spletitá historie Štefánikovy ulice

Náměstí T. G. Masaryka nese název od roku 1990. Předtím získalo v roce 1939 název náměstí Průkopníků a v roce 1945 náměstí Rudé armády. Třídu Tomáše Bati v roce 1945 přejmenovali na Stalinovu třídu, v roce 1962 na Revoluční.

Spletitá je pak historie Štefánikovy ulice, která je jednou z nejdelších ve městě a vede od náměstí Práce až k Obecinám. Prodlužovala se společně s rozpínáním města.

Třicet historiků vytvořilo příběh města Zlína, jeho dějiny rozdělili napůl

„Ve 20. letech minulého století se její tehdy existující části říkalo cesta nad orlovnou nebo u orlovny, protože vedla kolem sídla zlínského Orla. V roce 1931 dostala jméno Přehradní, protože byla postavena Kudlovská přehrada,“ uvedla Kuslová.

„V roce 1933 získala název Štefánikova, v roce 1940 byla přejmenována na Horní a v roce 1942 na ulici Dr. Fritze Todta. V roce 1945 jí byl vrácen název Štefánikova, ale v roce 1951 dostala označení Leninova. Jméno Štefánikova jí bylo vráceno v roce 1990.“

Pivovar přebudovali na soud

Jiná místa naopak název měnila jen v dávné minulosti. Bartošově ulici se kdysi hovorově říkalo Žebratka, V žebratce, Žebračka. Od roku 1887 měla název Kovářská, od roku 1925 nese současný.

Soudní ulice byla v roce 1887 oficiálně pojmenována Pivovarská podle tehdejšího pivovaru, jenž na místě stál. „Ten byl později přebudován na okresní soud, když se Zlín stal sídlem soudního okresu. Proto v roce 1934 byla ulice přejmenována na Soudní,“ vysvětlila Kuslová.

Domy v Nádražní ulici krátce před zbouráním. Snímek zachycuje stav v roce 1981.

Dnešní nádražní ulice ve Zlíně (březen 2024)

Na výstavě nechybí ani fotografie Trávníku, což bylo původně samostatné městečko v prostoru autobusového nádraží, kde stály obytné domy, a Nádražní ulice.

„V roce 1887 dostal jméno Grygov, v roce 1925 byl název změněn na Dolní náměstí, v roce 1934 přejmenován na Trávník. Zrušeno bylo výstavbou autobusového nádraží v roce 1983,“ řekla Kuslová. Zbyla po něm jen dnešní stejnojmenná cesta vedoucí nad vlakovým nádražím.

1. července 2023

Střední školy Zlínský kraj

Přihlášky na střední školy lze podávat od 1. do 20. února 2025. Jak vyplnit přihlášku a důležité termíny najdete v kompletním návodu.

Nejčtenější

První nehoda tramvaje na Valašsku. Do výstavního kusu narazil náklaďák

Nehodu, jakou Valašsko nepamatuje, zažili ve Valašském Meziříčí. Fotografie srážky nákladního auta s tramvají zaujaly uživatele sociálních sítí. Také si říkáte, že na celé události něco nehraje? Kde...

Mitas v Praze končí, o práci přijde 270 lidí, oznámil japonský majitel

Pražský závod výrobce pneumatik Mitas do letošního června po více než 90 letech ukončí výrobu. Je dlouhodobě neefektivní a spoléhá se na zastaralé postupy, uvedla japonská společnost The Yokohama...

Soud zjistil pochybení, exkancléře Mynáře však žaloby za dotační podvod zprostil

Bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář nebude potrestaný v kauze údajného dotačního podvodu. Ve středu o tom rozhodl Krajský soud ve Zlíně. Mynář, který si dnes přišel poslechnout verdikt osobně, byl...

Přelomové album Zafúkané slaví třicet let, Fleret s ním zboural hitparády

Premium

Na jaře 1995 vydali desku Zafúkané a se stejnojmennou písní pak uspěli v hitparádách. Teď se vizovická kapela Fleret ke svému slavnému albu vrací a na letošní rok chystá oslavy kulatého jubilea....

Revoluce v Hradišti. Cestující bude vozit moderní městská doprava Poulička

Bude to změna ve všech směrech. Po desítky let připomínalo veřejné dopravní spojení uvnitř Uherského Hradiště spíše příměstský systém. Linky přibližovaly obyvatele vzdálenějších městských částí do...

Zlín chce vyrábět energii z odpadu, která by pomohla topit v městských bytech

Spolupracovat v oblasti obnovitelných zdrojů energie hodlají Zlín a slovenské město Partizánske. A není to úplně náhoda: obě města totiž spojuje podobná minulost – obě před zhruba sto lety rozvíjel...

22. ledna 2025  17:02

Na ulici nebezpečně namrzají splašky, stavbu kanalizace město stále odkládá

Když mrzne, tak se na části svažité ulice Drahy ve zlínské části Jaroslavice tvoří led, protože na cestu vytéká splašková voda. Místo je nebezpečné, loni v prosinci na něm uvázlo popelářské auto...

22. ledna 2025  14:02

Senioři ve Vsetíně jezdí k lékaři taxíkem přes šest let. Zájem o službu roste

Služba Senior taxi funguje ve Vsetíně šest a půl roku. Celkový počet uskutečněných jízd už se přehoupl přes 39 tisíc. I díky rostoucímu zájmu o tuto službu rozšířila radnice její rozsah. Od počátku...

22. ledna 2025  9:54

Nové přístroje ve Valašském Meziříčí urychlí diagnostiku a léčbu pacientů

Oddělení patologie v nemocnici Agel ve Valašském Meziříčí má k dispozici dva nové přístroje. Oba výrazně pomohou při přípravě biologických vzorků. Laboranti také zpracují více vzorků v kratším čase.

21. ledna 2025  16:10

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Nejbohatší člověk světa byl přistižen při podvádění ve hrách, nenese to dobře

Nejbohatší člověk světa Elon Musk chtěl během streamování předvést hráčům své umění v aktuálním herním hitu Path of...